زبان‌های برتر دنیا کدامند؟

زبان‌های برتر دنیا کدامند؟

امروزه عصر ارتباطات است و افرادی برنده هستند که بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. که مستلزم برقراری این ارتباط، داشتن یک زبان مشترک است زبانی که هر دو طرف به خوبی و بدون هیچ مشکلی استفاده کنند.

جدول محتوایی

 

 

وقتی صحبت زبان میشه، ذهن همه ناخودآگاه سمت انگلیسی میره؛ اما یک سؤال؟ آیا فقط انگلیسی زبان مشترک همه کشورهاست؟ این ۷ میلیارد جمعیتی که الآن در کره زمین در حال زندگی هستند، فقط از این زبان استفاده می‌کنند؟ اصلاً بیشتر آن‌ها با چه زبانی با یکدیگر تکلم می‌کند؟ اینجاست که بحث زبان‌های برتر و پرتکلم غیر از انگلیسی مطرح میشه.

 

ولی سوالی که پیش میاد واقعا زبان‌های برتر دنیا کدامند؟

 

 

پرتکلم در خود کشور یا در دنیا؟

 

 

وقتی بحث تقسیم زبان‌ها به دسته پرتکلم و غیرپرتکلم میشه، یک معیار اصلی را باید در نظر گرفت. زبانی ممکن است که در خود کشور و کشورهای همسایه استفاده بشه؛ مانند زبان آلمانی. آلمانی با اینکه زبان صنعت هم معرفی شده؛ اما برخی از کارشناسان آن را به عنوان ده زبان پرتکلم در دنیا معرفی نکردند، برای اینکه استفاده از این زبان فقط محدود به خود کشورهای آلمان و سوئیس و اتریشه که با گرایش‌های مختلف میشه.

 

 

پس وقتی بحث زبان پرتکلم مطرح میشه، یعنی زبانی که بیشتر مردم دنیا از آن برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. زبان انگلیسی که جای خود داره؛ اما مثلاً زبان فرانسوی با توجه به اینکه فرانسوی زمان زبان بین‌المللی بوده و فرانسه هم مستعمره‌های زیادی در دنیا داره و اکثر مردم کشورهای مستعمره به فرانسوی حرف می‌زنن، پس زبان فرانسه را می‌توان به زبان تکلم به حساب آورد.

 

 

main image

شروع زندگی جدید با زبان انگلیسی

یادگیری آنلاین زبان با اساتید مجرب
شروع کنید
2,350
دانش آموخته راضی

 

 

کدام زبان را یاد بگیریم؟

 

 

باز یک سؤال پیش میاد. اینکه به غیر از انگلیسی کدام زبان را یاد بگیریم؟ زبان‌های برتر دنیا کدامند؟ بریم سراغ زبان‌های پرتکلم یا زبان دیگه؟ اینکه زبان دوم برای یادگیری از لیست ده زبان برتر باشد یا نه بستگی به هدفتان داره. اگر قصد مهاجرت به یک کشور غیر از انگلیسی زبان مثل سوئد را دارید، خب مسلماً باید سوئدی یاد بگیرید یا اگر در شرکتی که کار می‌کنید، ارتباطات تجاری زیادی با ژاپن دارد و قرار است تا چند ماه دیگر شما را برای یک مأموریت کاری به ژاپن بفرستند، پس یادگیری زبان این کشور باید برایتان در اولویت باشه؛ اما اگر هیچ‌کدام مطرح نبود، بهتر است که یکی از همین زبان‌های رایج و پرتکلم را در دنیا یاد بگیرید. حداقل مزیتش اینه که شما یک فرد سه زبانه خواهید شد.

 

 

خوندن مقاله کدام زبان خارجی را یاد بگیریم هم خالی از لطف نیست به طور کامل از زوایای مختلف زبان ها بررسی شدند.

 

 

زبان های برتر دنیا
 

 

زبان‌های برتر دنیا کدامند؟

 

 

چینی ماندارین

 

 

هرطوری که فکر کنید، چینی ماندارین امروزه اولین زبان پرتکلم در دنیا به حساب میاد. چین و هند در مجموع حداقل یک سوم جمعیت کل را دنیا را تشکیل می‌دهند، پس نباید تعجب کنید که زبان چینی خودش به تنهایی بتواند رتبه اول را کسب کند.

 

 

در حال حاضر، در کل دنیا حدود یک میلیارد و صد میلیون نفر آدم به چینی ماندارین صحبت می‌کنند که از این یک میلیارد نفر، ۹۰۰ میلیونشون چینی هستند و مابقی، افراد غیربومی اند که چینی بلدند. زبان چینی هزارتا گرایش داره؛ اما ماندارین آن بیشتر از همه در خود چین به ویژه شمال این کشور صحبت میشه. البته زبان چینی را در خود چین، تایوان و غیره می‌گویند.

 

 

 

 

انگلیسی

 

 

بیش از ۹۰۰ میلیون نفر آدم در کل دنیا وجود دارند که به انگلیسی صحبت می‌کنند. البته اگر آن‌هایی هم که دست و پا شکسته چیزی را هم بلد هستند، اضافه کنید، به مراتب رقم خیلی بیشتر خواهد شد. کلمه انگلیسی ریشه آلمانی دارد. گروهی از آلمانی‌هایی که در خیلی زمان‌های قدیم ساکن بریتانیا شدند، در ساخت زبان انگلیسی نقش داشتند. در واقع، انگلیسی از کلمه Angles سرچشمه می گیره که ناحیه‌ای در شمال آلمان است.

 

 

برای همین است که زبان انگلیسی را از نظر ساختاری شبیه به زبان آلمانی می‌دانند. البته برخی از افراد یا کارشناسان معتقدند که انگلیسی در مقایسه با دیگر زبان‌ها برای یادگیری خیلی راحت تر است و آن‌هایی که به خوبی به این زبان تسلط دارند، راحت‌تر می‌تونن بقیه زبان‌ها را یاد بگیرند.

 

 

هندی

 

 

هند 23 تا زبان رسمی دارد که هندی پرتکلم ترین آن است که بیشتر در شمال هند و پاکستان صحبت میشه که چیزی حدود ۵۴۴ میلیون تخمین زده شده. زبان هندی از اسکریپت‌های دوانگری استفاده می کند. البته از آنجایی که هند مستعمره انگلیس بوده، بیشتر هندی‌ها قادرند که به زبان انگلیسی حرف بزنن و همین مسئله برای آن‌ها مشکل‌ساز شده. مشکلش چیه؟ اینه که در ادارات هند از انگلیسی به جای هندی استفاده می شه. برای همین نخست وزیر تصمیم گرفت تا همه ادارات و کارکنان را ملزم به استفاده و نوشتن هندی در مکاتبات خود کند.

 

 

اسپانیایی

 

 

۵۲۷ میلیون نفر در دنیا وجود دارند که اسپانیایی حرف می‌زنند؛ البته اگر بخواهیم از نظر بزرگی تقسیم کنیم، زبان اسپانیایی رتبه دوم قرار می گیرد؛ اما از نظر تکلم چهارمه. ریشه کلمه اسپانیایی از ناحیهای به نام کستایل در این کشور ناشی میشه و به غیر از خود اسپانیا، در مرکز جنوب و آمریکا، جنوب شرقی آسیا که فکر کنیم کشورهای حوزه استرالیا باشه و همچنین بخشی از آفریقا تکلم می شود.

 

 

عربی

 

 

 عربی پنجمین زبان پرتکلم دنیا است که حدود ۴۲۰ میلیون نفر در دنیا عربی صحبت می‌کنند. این زبان در ۲۶ کشور صحبت میشه که بیشتر شامل خاورمیانه و شمال آفریقا میشه و همچنین زبان رسمی دین اسلامه و به عنوان دومین زبان بزرگ دینی شناخته شده است. جالب است که بدانید، عربی از بقیه زبان‌ها قدیمی تر و با قدمت ۱۴۰۰ سال می باشد. البته گرایش عرب‌ها در تکلم و قواعد کمی متفاوته؛ یعنی یک قطری بره عمان، عمانیه میفهمه که طرف عمانی نیست.

 

 

مالایی

 

 

 ۲۸۰ میلیون نفر در دنیا به این زبان حرف می زنن. مالایی یک زبان رسمیه که در سنگاپور، اندونزی، برونئی و مالزی صحبت میشه. همچنین بخشی از تایلند و فیلیپین هم مالایی حرف میزنند. مالایی را در هرکدام از کشورها به یک چیزی صدا می کنند؛ اما فعلاً چیزی که مشخص است،  در اندونزی بیشتر از بقیه این زبان طرفدار دارد. به هر حال یک نوع زبان بومی به حساب می اید که کاربردش فقط در این حوزه هست و البته ممکنه که مانند بقیه زبان‌ها، گرایش و لهجه‌های مختلفی داشته باشد.

 

 

روسی

 

 

روسی هفتمین زبان پرتکلم دنیاست که ۲۶۰ میلیون نفر در دنیا از آن برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. در واقع، روسی، بزرگ‌ترین زبان اسلاویکه و در حال حاضر زبان رسمی چهار کشور روسیه، بلاروس، قزاقزستان و قرقیزستانه و حتی در بعضی از کشورهای همسایه و ناحیه‌های اطراف هم صحبت می شود.

 

 

 

 

 روسی و اوکراینی به یک دیگر در ساختار و کلمات شباهت دارند. نکته جالب‌تر اینکه روسی در اروپا به عنوان بزرگ‌ترین زبان شناخته شده است.

 

 

بنگالی

 

 

باز هم یک زبان عجیب که ۲۶۰ میلیون آدمی در دنیا از این زبان استفاده می‌کنند. بنگالی زبان رسمی بنگلادش و بخشی از ایالت‌های هنده و در واقع دومین زبان پرتکلم در خود هندوستان است. برای همین بنگالی و هندوستانی را فامیل دور همدیگر خطاب می‌کنند. البته حرف و حدیث هایی وجود دارد که در آینده نه چندان خیلی نزدیک و نه چندان خیلی دور، ممکن است که زبان بنگالی کم کم جای خود را به بقیه دهد؛ اما فعلاً در رتبه هشتم زبان پرتکلم دنیا قرار گرفته است.

 

 

 

پرتغالی

 

 

در حال حاضر حدود ۲۳۰ میلیون نفر در دنیا هستند که به زبان پرتغالی صحبت می کنند. البته علت اینکه بعضی از زبان‌های اروپایی در بقیه کشورها صحبت می شود، به خاطر مستعمرات آن‌ها می باشد. پرتغالی از نظر شباهتی، بسیار به زبان مدرن اسپانیایی نزدیک و هم اکنون که شما این مقاله را مطالعه می‌کنید، مردم جنوب آمریکا، آفریقا، بخش‌هایی از خود کشور آمریکا و هند و جنوب شرقی آسیا  به پرتغالی صحبت می کنند.

 

 

 

فرانسوی

 

 

شاید فکر کنید که باید فرانسه حداقل نسبت به بنگالی بالاتر می‌نوشتیم؛ اما  فقط حدود ۲۳۰ میلیون نفر در دنیا به فرانسوی تکلم می‌کنند؛ یعنی کمتر از جمعیت بنگلادشی‌ها، فرانسوی زبان رسمی ۲۸ کشور است ؛ فرانسه، کانادا، انگلیس، بلژیک و سوئیس و آفریقا از بخش‌هایی هستند که به فرانسوی حرف می زنند. زبان آلمانی  حدود ۱۶۰ میلیون نفر در دنیا صحبت می کنند، شاید بهتر بود که در انتهای این فهرست هم قرار می‌گرفت. باز هم تأکید می‌کنیم که برای یادگیری زبان دوم، اول هدف خود را مشخص کنید.

 

جمع بندی

 

 

زبان‌های برتر دنیا، ده زبان برتر دنیا که بیشتر از بقیه تکلم می شوند، شامل چینی، انگلیسی، فرانسه، بنگالی، روسی، اسپانیایی، عربی و… می باشند. برای انختاب از این ده زبان برتر دنیا باید ابتدا هدف خود را مشخص کنید و سپس به سراغ یادگیری بروید.

 

 

 

 

 

اولین زبان دنیا چه زبانی است؟
چینی ماندارین اولین زبان پرتکلم در دنیا است.
هفت زبان اصلی دنیا کدام اند؟
چینی، انگلیسی، فرانسه، بنگالی، روسی، اسپانیایی، عربی.
راحت ترین زبان دنیا چیست؟
کارشناسان معتقدند که انگلیسی در مقایسه با دیگر زبان‌ها برای یادگیری خیلی راحت تر است.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد