زبان‌های برتر دنیا کدامند؟

زبان‌های برتر دنیا کدامند؟

9th می, 2019

+13
Loading...

امروزه عصر ارتباطاته. افرادی برنده هستند که بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. خب مستلزم برقراری این ارتباط، داشتن یک زبان مشترکه. زبانی که هر دو طرف به خوبی و بدون هیچ مشکلی استفاده کنند.

 

وقتی صحبت زبان میشه، ذهن همه ناخودآگاه سمت انگلیسی میره؛ اما یک سؤال؟ آیا فقط انگلیسی زبان مشترک همه کشورهاست؟ این ۷ میلیارد جمعیتی که الآن در کره زمین در حال زندگی هستند، فقط از این زبان استفاده می‌کنند؟ اصلاً بیشتر آن‌ها با چه زبانی با یکدیگر تکلم می‌کند؟ اینجاست که بحث زبان‌های برتر و پرتکلم غیر از انگلیسی مطرح میشه.

 

ولی سوالی که پیش میاد واقعا زبان‌های برتر دنیا کدامند؟

 

پرتکلم در خود کشور یا در دنیا؟

 

وقتی بحث تقسیم زبان‌ها به دسته پرتکلم و غیرپرتکلم میشه، یک معیار اصلی را باید در نظر گرفت. زبانی ممکن است که در خود کشور و کشورهای همسایه استفاده بشه؛ مانند زبان آلمانی. آلمانی با اینکه زبان صنعت هم معرفی شده؛ اما برخی از کارشناسان آن را به عنوان ده زبان پرتکلم در دنیا معرفی نکردند، برای اینکه استفاده از این زبان فقط محدود به خود کشورهای آلمان و سوئیس و اتریشه که با گرایش‌های مختلف میشه.

 

پس وقتی بحث زبان پرتکلم مطرح میشه، یعنی زبانی که بیشتر مردم دنیا از آن برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. زبان انگلیسی که جای خود داره؛ اما مثلاً زبان فرانسوی با توجه به اینکه فرانسوی زمان زبان بین‌المللی بوده و فرانسه هم مستعمره‌های زیادی در دنیا داره و اکثر مردم کشورهای مستعمره به فرانسوی حرف می‌زنن، پس زبان فرانسه را می‌توان به زبان تکلم به حساب آورد.

 

کدام زبان را یاد بگیریم؟

 

باز یک سؤال پیش میاد. اینکه به غیر از انگلیسی کدام زبان را یاد بگیریم؟ بریم سراغ زبان‌های پرتکلم یا زبان دیگه؟ اینکه زبان دوم برای یادگیری از لیست ده زبان برتر باشد یا نه بستگی به هدفتان داره.

 

اگر قصد مهاجرت به یک کشور غیر از انگلیسی زبان مثل سوئد را دارید، خب مسلماً باید سوئدی یاد بگیرید یا اگر در شرکتی که کار می‌کنید، ارتباطات تجاری زیادی با ژاپن دارد و قرار است تا چند ماه دیگر شما را برای یک مأموریت کاری به ژاپن بفرستند، پس یادگیری زبان این کشور باید برایتان در اولویت باشه؛ اما اگر هیچ‌کدام مطرح نبود، بهتر است که یکی از همین زبان‌های رایج و پرتکلم را در دنیا یاد بگیرید. حداقل مزیتش اینه که شما یک فرد سه زبانه خواهید شد.

 

خوندن مقاله امین کدام زبان خارجی را یاد بگیریم هم خالی از لطف نیست به طور کامل از زوایای مختلف زبان ها بررسی شدند در این مقاله

 

زبان های برتر دنیا
زبان‌های برتر دنیا کدامند؟

چینی ماندارین

هرطوری که فکر کنید، چینی ماندارین امروزه اولین زبان پرتکلم در دنیا به حساب میاد. چین و هند در مجموع حداقل یک سوم جمعیت کل را دنیا را تشکیل می‌دهند، پس نباید تعجب کنید که زبان چینی خودش به تنهایی بتواند رتبه اول را کسب کنه.

در حال حاضر، در کل دنیا حدود یک میلیارد و صد میلیون نفر آدم به چینی ماندارین صحبت می‌کنند که از این یک میلیارد نفر، ۹۰۰ میلیونشون چینی هستند و مابقی، افراد غیربومی اند که چینی بلدند. زبان چینی هزارتا گرایش داره؛ اما ماندارین آن بیشتر از همه در خود چین به ویژه شمال این کشور صحبت میشه. البته زبان چینی را در خود چین، تایوان و غیره چیزهای دیگری می‌گویند که به علت سختی تلفظ فقط به همان ماندارین اکتفا کردیم.

  چرا باید زبان خارجی یاد بگیریم ؟

 

انگلیسی

بیش از ۹۰۰ میلیون نفر آدم در کل دنیا وجود دارند که به انگلیسی صحبت می‌کنند. البته اگر آن‌هایی هم که دست و پا شکسته چیزی را هم بلد هستند، اضافه کنید، به مراتب رقم خیلی بیشتر خواهد شد. کلمه انگلیسی ریشه آلمانی دارد. گروهی از آلمانی‌هایی که در خیلی زمان‌های قدیم ساکن بریتانیا شدند، در ساخت زبان انگلیسی نقش داشتند. در واقع، انگلیسی از کلمه Angles سرچشمه می گیره که ناحیه‌ای در شمال آلمان است.

 

برای همین است که زبان انگلیسی را از نظر ساختاری شبیه به زبان آلمانی می‌دانند. حالا چه نوع ساختاری! بماند. البته برخی از افراد یا کارشناسان معتقدند که انگلیسی در مقایسه با دیگر زبان‌ها برای یادگیری خیلی راحته و آن‌هایی که به خوبی به این زبان تسلط دارند، راحت‌تر می‌تونن بقیه زبان‌ها را یاد بگیرند

 

هندی

 

هند ۲۳ تا زبان رسمی داره که هندی پرتکلم ترین آن است که بیشتر در شمال هند و پاکستان صحبت میشه که چیزی حدود ۵۴۴ میلیون تخمین زده شده. زبان هندی از اسکریپت‌های دوانگری استفاده می کنه.

 

البته از آنجایی که هند مستعمره انگلیس بوده، بیشتر هندی‌ها قادرند که به زبان انگلیسی حرف بزنن و همین مسئله برای آن‌ها مشکل‌ساز شده. مشکلش چیه؟ اینه که در ادارات هند از انگلیسی به جای هندی استفاده می شه. برای همین نخست وزیر تصمیم گرفت تا همه ادارات و کارکنان را ملزم به استفاده و نوشتن هندی در مکاتبات خود کند.

 

اسپانیایی

 

۵۲۷ میلیون نفر در دنیا وجود دارند که اسپانیایی حرف می‌زنند؛ البته اگر بخواهیم از نظر بزرگی تقسیم کنیم، زبان اسپانیایی رتبه دوم قرار می گیره؛ اما از نظر تکلم چهارمه. ریشه کلمه اسپانیایی از ناحیهای به نام کستایل در این کشور ناشی میشه و به غیر از خود اسپانیا، در مرکز جنوب و آمریکا، جنوب شرقی آسیا که فکر کنیم کشورهای حوزه استرالیا باشه و همچنین بخشی از آفریقا تکلم میشه.

عربی

بفرمایید. هی معلم سر کلاس می‌گفت که عربی یاد بگیرید و به دردتان می خوره. عربی پنجمین زبان پرتکلم دنیا است که حدود ۴۲۰ میلیون نفر در دنیا عربی صحبت می‌کنند. این زبان در ۲۶ کشور صحبت میشه که بیشتر شامل خاورمیانه و شمال آفریقا میشه و همچنین زبان رسمی دین اسلامه و به عنوان دومین زبان بزرگ دینی شناخته شده.

 

حتی جالبه که بدونید، عربی از بقیه زبان‌ها قدیمی تره با قدمت ۱۴۰۰ سال. البته گرایش عرب‌ها در تکلم و قواعد کمی متفاوته؛ یعنی یک قطری بره عمان، عمانیه میفهمه که طرف عمانی نیست، چی شد!

 

مالایی

 

جان! این دیگه چه زبانیه که ۲۸۰ میلیون نفر در دنیا به این زبان حرف می زنن. مالایی یک زبان رسمیه که در سنگاپور، اندونزی، برونئی و مالزی صحبت میشه. همچنین بخشی از تایلند و فیلیپین هم مالایی حرف میزنن.

 

مالایی را در هرکدام از کشورها به یک چیزی صدا می کنن؛ اما فعلاً چیزی که مشخصه، اینه که در اندونزی بیشتر از بقیه این زبان طرفدار داره. به هر حال یک نوع زبان بومی به حساب میاد که کاربردش فقط در این حوزه هستش و البته ممکنه که مانند بقیه زبان‌ها، گرایش و لهجه‌های مختلفی داشته باشه.

 

روسی

 

پوتینف، مسکواف و هرچی که اف داره یعنی این کلمه از زبان روسی نشاءت گرفته. روسی هفتمین زبان پرتکلم دنیایه که ۲۶۰ میلیون نفر در دنیا از آن برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. در واقع، روسی، بزرگ‌ترین زبان اسلاویکه و در حال حاضر زبان رسمی چهار کشور روسیه، بلاروس، قزاقزستان و قرقیزستانه و حتی در بعضی از کشورهای همسایه و ناحیه‌های اطراف هم صحبت میشه.

  8 روش یادگیری زبان انگلیسی

 

البته شاید فکر کنید که روسی و اوکراینیه یکین؛ اما خب نیستند؛ ولی خیلی به هم در ساختار و کلمات شباهت دارند. نکته جالب‌تر اینکه روسی در اروپا به عنوان بزرگ‌ترین زبان هم شناخته شده. جدا از رتبه اول آن در زبان‌های اسلاویک.

 

بنگالی

 

باز هم یک زبان عجیب که ۲۶۰ میلیون آدمی در دنیا از این زبان استفاده می‌کنند. بنگالی زبان رسمی بنگلادش و بخشی از ایالت‌های هنده و در واقع دومین زبان پرتکلم در خود هندوستانه. برای همین بنگالی و هندوستانی را فامیل دور همدیگر خطاب می‌کنند.

 

البته حرف و حدیث هایی وجود داره که در آینده نه چندان خیلی نزدیک و نه چندان خیلی دور، ممکن است که زبان بنگالی کم کم جای خود را به بقیه دهد؛ اما فعلاً در رتبه هشتم زبان پرتکلم دنیا قرار گرفته.

 

پرتغالی

 

همونهایی که شما در جزیره قشم، قلعشونو می‌بینید، زبانشون جزو نهمین زبان پرتکلم دنیایه. در حال حاضر حدود ۲۳۰ میلیون نفر در دنیا هستند که به زبان پرتغالی صحبت می کنن. البته علت اینکه بعضی از زبان‌های اروپایی در بقیه کشورها صحبت میشه، به خاطر مستعمرات آن‌هاس، وگرنه مانند لیتوانیایی کسی سراغی از آن‌ها نمی‌گرفت.

 

پرتغالی از نظر شباهتی، بسیار به زبان مدرن اسپانیایی نزدیکه و هم اکنون که شما این مقاله را مطالعه می‌کنید، مردم جنوب آمریکا، آفریقا، بخش‌هایی از خود کشور آمریکا و هند و جنوب شرقی آسیا که ما هم نمی‌دانیم دقیقاً کدوم نقطه میشه، به پرتغالی صحبت می کنن.

 

فرانسوی

 

شاید فکر کنید که باید فرانسه حداقل نسبت به بنگالی بالاتر می‌نوشتیم؛ اما خب چه کنیم که فقط حدود ۲۳۰ میلیون نفر در دنیا به فرانسوی تکلم می‌کنند؛ یعنی کمتر از جمعیت بنگلادشی‌ها! البته این تکلم می‌کنند، یعنی زبان رسمیشونه، وگرنه، اگر افراد غیررسمی را اضافه کنید که خیلی بیشتر از این‌ها می‌شود.

 

فرانسوی زبان رسمی ۲۸ کشوره که باز هم به بنگالی نمی رسه! خود فرانسه، کانادا، انگلیس، بلژیک و سوئیس و آفریقا از بخش‌هایی هستند که به فرانسوی حرف میزنن.
البته بین علما همیشه یک اختلافی در خصوص فهرست بالا اختلاف وجود داره. بعضی از افراد معتقدند که جایگاه بعضی از زبان‌ها باید با یکدیگر عوض بشه؛ مثلاً اسپانیا بره رتبه دوم یا اینکه اصلاً فهرستشان متفاوته.

 

بعضی از کارشناسان ژاپنی (جابونی خودمان) و پنجابی هم جزو زبان‌های پرتکلم به حساب می‌آورند؛ ولی اگر به پنجابی باشه، فارسی بیشتر از آن در دنیا مورد تکلم قرار می گیره. زبان آلمانی هم که حدود ۱۶۰ میلیون نفر در دنیا صحبت می کنن، شاید بهتر بود که در انتهای این فهرست هم قرار می‌گرفت. باز هم تأکید می‌کنیم که برای یادگیری زبان دوم، اول هدف خود را مشخص کنید. بی‌گدار به آب نزنید.

 

متاتگ توضیحات:
ده زبان برتر دنیا که بیشتر از بقیه تکلم می شوند، شامل چینی، انگلیسی، فرانسه، بنگالی، روسی، اسپانیایی، عربی و غیره است. برای یادگیری این ده زبان برتر دنیا باید ابتدا هدف خود را مشخص کنید و سپس به سراغ هرکدام بروید.

دانلود اپلیکیشن همیارزبان، متفاوت ترین اپلیکیشن آموزش زبان !

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن همیارزبان شماره خود را وارد نمایید :

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

بازخورد و سوالات(7 دیدگاه)

  1. بنظرتون نباید زبان عربی رو اول لیست قرار بدین؟
    شما حتی اسمی از زبان عربی نیوردید درحالی که کامل ترین و بهترین زبان دنیاست و این بر کسی پوشیده نیس و غیر قابل انکاره .
    سپاس

    • عالی بود البته زورش میاد یا از عربی متنفره و نمیخواد بگه زبان اول دنیا عربیه یا کلا بگه کاملترین زبانه

  2. من الان دبیرستان هستم و قصد دارم به فرانسه بروم .‌ میخواهم فرانسوی یاد بگیرم که حیف )’: دوست دارم کره ای هم یاد بگیرم که خیلی زبان سختیه .میخواهم ثبت نام کره ای کنم . آه میشود راهنمایی کنید ؟

  3. همه زبانهای دنیا خوب و محترم هستند و کسی با کسی مسابقه نداره که زبان من بهتره یا کاملتره تحقیقات زبان و جستجو دانشمندان هم تاکنون به این جمع بندی یا نتایج رسیدن ممکنه چند سال دیگه حرف دیگه ای بزنن و فعلا این نتایج هم قابل احترامه ودلیل برتری کسی بر کسی و قومی بر قومی دیگر نیست همه انسان‌ها اگر عقیده دینی دارند از آدم و حوا هستند و اگر تابع علم و داروین هستن از تکامل یافتگان میمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس : 3740 2842 021

بخش ها
مقالات
مجوز ها
logo-samandehi