راهکارهایی ساده برای آموزش زبان عربی

راهکارهایی ساده برای آموزش زبان عربی

9th اکتبر, 2020

0
Loading...

آموزش زبان عربی و یادگیری این زبان زیبا می تواند شما را قادر سازد تا دریچه های دیگری را به روی دنیای خودتان بگشایید. این زبان زیبا و نغز یکی از برجسته ترین زبان های جهان می باشد. حدود ۳۰۰ میلیون نفر در جهان به زبان عربی تکلم می کنند. بخش بزرگی از آفریقا، آسیا و حتی در برخی کشورهای اروپایی نیز که از قدیم الایام توسط مسلمانان فتح شده زبان عربی رواج پیدا کرده و از رونق زیادی برخوردار است.

 

البته نباید از این نکته غافل شوید که یادگیری زبان عربی در واقع می تواند مزایای متعددی را نیز برای شما در پی داشته باشد. تمام آیات و سوره های قرآن کریم کتاب آسمانی ما مسلمانان نیز به همین زبان شیوا و یگانه نازل شده است و این نشانه دیگری از اهمیت این زبان جامع و پرکاربرد برای ما مسلمانان دارد. همچنین بخش عظیمی از اذکار و ادعیه و همچنین اشعار دینی نیز به زبان عربی می باشد. فراموش نکنید بزرگترین حسی که از این زبان غنی و بی بدیل به آدمی دست می دهد در زمان تلاوت قرآن کریم است.

 

همچنین از دیرباز ایرانیان با اعراب روابط تجاری و فرهنگی مستحکمی داشته و از همین رو زبان عربی و واژگان این زبان از محاورات و نوشتار فارسی نیز سردرآورده است. به عبارتی توارد واژگان عربی در زبان فارسی نشان از مانوس بودن این دو زبان با یکدیگر است.

 

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا راهکارهای مناسبی را به منظور آموزش زبان عربی در اختیار شما قرار دهیم که می تواند در این زمینه به شما یاری برساند. بنابراین اگر حوصله کنید و تا پایان این مطلب با ما همراه باشید می توانید اطلاعات ارزشمندی را در این زمینه کسب نمایید.

 

آموزش زبان عربی می تواند یکی از راه هایی باشد که منجر به تقویت بنیه علمی دانشجویان و دانش آموزان علاقه مند به این رشته باشد. از یک سو هم ادبیات عرب و هم مترجمی این زبان می تواند از جمله گرایش هایی باشد که شرکت کنندگان در آزمون سراسری قصد داشته باشند تا در این رشته ادامه تحصیل دهند. از سوی دیگر هم دانشجویان این رشته می توانند از مجاری دیگری خارج از روش های آموزش زبان عربی به تقویت زبان آموزی خود و پیگیری اهدافشان در این زمینه باشند.

 

امروزه با وجود آموزشگاه های معتبری که در زمینه آموزش زبان های خارجی از جمله زبان عربی فعالیت دارند عملا روند زبان آموزی برای علاقه مندان راحت تر شده است و تقریبا می توان گفت که در اغلب نقاط کشور آموزشگاه ها و موسسات معتبری وجود دارند که می توانند در این زمینه یاری گر دانش آموزان و دانشجویان عزیز باشند.

 

برای شرکت کنندگان در آزمون سراسری این نکته قابل اهمیت است که اتفاقا زبان عربی یکی از مواردی است که با ضریب ۴ در کنکور سراسری اعمال شده و می تواند تا حدود زیادی موجب ارتقای رتبه شرکت کنندگان به منظور قبولی و انتخاب رشته های مورد نظرشان باشد.

 

راه های شناسایی موسسات آموزش زبان عربی

همانطور که اشاره کردیم در سطح کشور موسسات آموزش زبان عربی متعددی وجود دارند که خدمات متنوعی را در این زمینه ارائه می دهند. شما می توانید به منظور بهره گیری از خدمات این آموزشگاه ها و نیز تصمیم گیری در خصوص انتخاب هر یک از آنها از راه های مختلفی اقدام کنید.

 

با این وجود بهتر است ابتدا هدف خودتان را از یادگیری این زبان مشخص کنید. در واقع نخستین گام شما باید این باشد که تعیین کنید به چه منظوری قصد دارید تا در دوره های آموزش زبان عربی و یادگیری این زبان شرکت کنید. برای آشنایی بیشتر با آموزشگاه های زبان عربی در کشور می توانید از راه های زیر نسبت به انتخاب و شناسایی مراکز آموزشی اقدام کنید:

• استفاده از تجارب دیگران در زمینه آموزش زبان عربی
• جستجوی اینترنتی موسسات آموزشی معتبر
• مراجعه حضوری به مراکز آموزش زبان عربی
• بررسی و تشخیص کیفیت دوره های آموزش زبان عربی
• داشتن مجوزهای قانونی آموزش زبان عربی برای ارائه خدمات آموزشی
• دارا بودن اساتید مجرب بومی و تحصیلکرده در زمینه آموزش زبان عربی
• منابع معتبر و ارتقا یافته آموزش زبان عربی
در ادامه هر یک از موارد را به طور مختصر مورد بررسی قرار خواهیم داد تا بتوانید با خیال راحت آموزشگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

 

استفاده از تجارب دیگران در زمینه آموزش زبان عربی

برای تشخیص کیفیت آموزشی موسسات آموزش زبان عربی و آموزشگاه هایی که در این زمینه فعالیت می کنند می توانید از تجارب سایر شرکت کنندگان در این دوره ها استفاده کنید. این زبان آموزان می توانند اطلاعات ارزشمندی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهند. شما می توانید در صورتی که از افراد موفق در این زمینه سوال کنید همچنین از کیفیت آموزشی در این زمینه نیز اطلاع پیدا کنید.

 

حتما تجربه یک دانش آموز یا دانشجو در زمینه استفاده از دوره های آموزش زبان عربی در این موسسات با تجربه افرادی که به دلایل دیگری از قبیل مهاجرت یا اشتغال و تجارت در این دوره ها شرکت می کنند متفاوت است. از همین رو باید فرد مناسبی را پیدا کنید که با اهداف آموزشی شما در این زمینه نیز هم راستا بوده و بتواند اطلاعات مناسب و جامعی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

 

به عنوان مثال اگر قصد شرکت در دوره های تقویتی دروس عربی را دارید باید در این زمینه از تجارب دانشجویان یا دانش آموزان استفاده کنید و اگر قصد دارید به دلایل دیگری در این دوره ها شرکت کنید می توانید از تجربه حضور در دوره های سایر افراد بهره بگیرید. البته در ظاهر شاید این موارد کمی وقت گیر به نظر برسد و حتی موجب صرف انرژی و زمان شما شود با این وجود تجربه این افراد می تواند محک مناسبی بدین منظور تلقی شود.

 

 

جستجوی اینترنتی موسسات آموزش زبان عربی معتبر

امروزه با وجود اینترنت شما می توانید به راحتی مطالب ارزشمند و مفیدی را در زمینه آموزش زبان عربی پیدا کنید. همچنین یکی از راه های انتخاب آموزشگاه ها و مراکز آموزشی نیز استفاده از سرچ و جستجوی اینترنتی می باشد.

 

شما می توانید به نخستین آموزشگاه هایی که هم به صورت تبلیغی و هم به شکل منظم در این زمینه فعالیت دارند و نسبت به ارتقا و روزآمد کردن مطالب و منابع خودشان فعالیت چشمگیری نسبت به سایر آموزشگاه ها دارند را در اولویت انتخاب قرار دهید. بدین منظور می توانید گروه بندی خاصی را ترتیب دهید و آموزشگاه های مورد نظرتان را که حتی در رنکینگ گوگل توانست هاند در بالاترین رتبه ها قرار دارند را به ترتیب در این گروه قرار دهید.

 

این کار می تواند انتخاب این آموزشگاه ها را تا حدود زیادی برای شما آسانتر کند. در این زمینه حتی فضای کاربری این وب سایت ها یا موسسات مختلف نیز می تواند انگیزه مناسبی به منظور ثبت نام یا انتخاب این نوع آموزشگاه ها به شما بدهد. شما با توجه به سطح دوره هایی که معمولا در این وب سایت ها ارائه می شوند و سایر اطلاعاتی که می تواند تا حدود زیادی برای شما کاربردی باشد از جمله رزومه و سوابق کاری این موسسات نسبت به انتخاب این مراکز آموزشی اقدام کنید.

 

به خاطر داشته باشید روند آموزش زبان عربی یک رویه معمولی و ساده نیست که شما بتوانید هر آموزشگاهی را در این زمینه انتخاب نموده و سعی کنید در این زمینه در مدت زمان کوتاهی نیز به موفقیت دست پیدا کنید. در واقع این کار محتاج تمرکز و مطالعه و همچنین بررسی کامل فعالیت این آموزشگاه ها می باشد.

 

مراجعه حضوری به مراکز آموزش زبان عربی

این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا اغلب دوره های آموزش زبان عربی با رعایت پروتکل های بهداشتی و به صورت حداقلی برگزار می شوند. با این وجود می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کم و کیف برگزاری دوره های مرتبط با آموزش زبان عربی روزانه یک یا چند مورد از آموزشگاه ها را در نظر گرفته و به این مراکز مراجعه کنید.

 

در واقع شما باید در شهرهای بزرگتر مدت زمان بیشتری را به این موضوع اختصاص دهید. این مورد در شهرهای کوچکتر شاید در طرف یک روز بتواند انجام شود ولی در خصوص شهرهای بزرگتر به دلیل بعد مسافت و محل قرارگیری موسسه آموزشی مورد نظر ممکن است روزها یا مدت زمان بیشتری را به خود اختصاص دهد. داشتن فضای کافی آموزشی و بهره گیری از خدمات متنوع از یک سو و در دسترس قرار گرفتن آموزشگاه مورد نظر به گونه ای که بتوان از سایر نقاط شهر نیز به راحتی به آن دست پیدا کرد از جمله مواردی است که در زمینه آموزشگاه باید در نظر بگیرید.

 

بهره مندی از لابراتوارهای زبان و تجهیزات مناسب به منظور ارائه خدمات سمعی و بصری از یک سو و رعایت شیوه نامه های بهداشتی و آموزشی در شرایط کنونی نیز یکی دیگر از مواردی است که شما باید برای انتخاب این آموزشگاه ها در نظر داشته باشید. در واقع به منظور تعیین این آموزشگاه ها همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که آموزشگاه نباید در مکان های دور افتاده یا بیش از حد شلوغ و پرتجمع قرار گرفته باشد.

 

بررسی و تشخیص کیفیت دوره های آموزش زبان عربی

همانطور که اشاره کردیم یکی از مواردی که لازم است تا شما در زمینه آموزش زبان عربی در این موسسات در نظر داشته باشید تعیین کیفیت این دوره ها است. مواد متعددی در این زمینه نقش دارند که فضای آموزشی مطلوب، زمان بندی دقیق و برنامه ریزی اصولی و منسجم فقط بخشی از شرایطی است که می تواند کیفیت این دوره ها را مشخص کند. در واقع یادگیری زبان عربی مستلزم تمرکز و داشتن مطالعات هدفمند از یک سو و فضای مطلوب آموزشی از سوی دیگر می باشد.

 

همچنان که صرف وجود منابع نمی تواند تعیین کننده کیفیت آموزشی باشد همچنین فضای کافی نیز به تنهایی در صورتی که سایر عوامل موثر بر کیفیت آموزشی نیز در این زمینه چاره ساز نیست. تعهدات موسسات در قبال علاقه مندان و زبان آموزان از یک سو و بهره گیری از امکانات و منابع آموزشی معتبر از سوی دیگر می تواند تعیین کننده کیفیت این دوره ها باشد.

 

البته یک اصل مهم را نیز در این بین نباید از یاد ببرید. کارکنان این آموزشگاه ها که در مقام یک رابط به شمار می روند می توانند نقش مهمی در جذب زبان آموزان داشته باشند. برخورد مناسب و حرفه ای به جذب علاقه مندان در این زمینه بسیار کمک می کند. زمانی که احترام متقابل و رعایت صرفه های دو جانبه در بین باشد طبیعتا ارتقای موسسه از نظر ارتباطات عمومی می تواند بر کیفیت برگزاری دوره ها تاثیری مستقیم داشته باشد.

 

نکته:

زمانی که از کیفیت دوره های آموزش زبان عربی سخن به میان می آید در واقع ما باید اهداف کیفی را بر کمیت های موجود ترجیح دهیم. نحوه برگزاری این دوره ها، شهریه مناسب و امکانات آموزشی این موسسات از جمله مواردی است که می تواند در تشخیص کیفیت آموزشی یک موسسه به شما یاری برساند.

داشتن مجوزهای قانونی آموزش زبان عربی برای ارائه خدمات آموزشی

هر یک از موسسات آموزشی که در زمینه آموزش زبان عربی فعالیت دارند همچنین لازم است تا از مجوزهای لازم در این زمینه برخوردار باشد. به عبارتی دیگر فعالیت این موسسات باید از هر نظر قانونمند بوده و تحت نظارت ارگان های ذیصلاح فعالیت کند.

 

این موسسات همچنین باید در صورتی که در زمینه اعطای مدارک و گواهینامه های معتبر فعالیت دارند باید این گواهینامه ها نیز اعتبار آموزشی داشته و بتواند در صورتی که لازم باشد تا زبان آموز پس از طی دوره ها این مدارک را ارائه کند اهداف مورد نظر وی محقق شود. در واقع وجود مجوز فعالیت آموزشی از یک سو و اعطای گواهینامه هایی که به طور کلی در پایان دوره های مختلف به شرکت کنندگان می تواند از جمله مواردی باشد که فرد را در تداوم زبان آموزی و نیز یاری رساندن به تحقق اهداف وی یاری گر باشد.

 

در واقع ارائه این گواهینامه ها باید بتواند در صورتی که فرد تمایل داشته باشد تا در دانشگاه های معتبر بین المللی که در آنها زبان عربی نیز تدریس می شود مورد استفاده قرار گیرد. همواره بخاطر داشته باشید که از مراجعه به آموزشگاه ها و موسسات فاقد پروانه فعالیت و غیر معتبر که شاید این خدمات را با قیمت های پایین تری در اختیار شما قرار دهند ولی از نظر کیفیت آموزشی و وجاهت قانونی دارای معایبی هستند جدا خودداری نمایید.

 

دارا بودن اساتید مجرب بومی و تحصیلکرده در زمینه آموزش زبان عربی

بهره مندی از وجود اساتید برجسته و بومی در موسسات آموزش زبان عربی یک امتیاز مثبت به منظور انتخاب آنها به شمار می رود. در واقع سطح کیفیت آموزش زبان عربی در این آموزشگاه ها تا حدود زیادی به وجود اساتید مجرب در این زمینه بستگی دارد. بسیاری از این اساتید جزو اساتید تحصیلکرده و مسلط به زبان عربی هم از نظر دستوری و هم از نظر قواعد صرف و نحو به شمار می روند. از طرفی نیز در بخش دیگری از این آموزشگاه ها اساتید بومی استخدام شده و مشغول فعالیت می باشند.

 

برخی از این اساتید نیز در کشورهای عربی برای مدتی اقامت داشته و با زبان عربی و جزئیات آموزشی آن آشنایی کامل دارند. این اساتید می توانند در تقویت زبان آموزی تاثیر بسزایی داشته باشند. از طرفی در یادگیری لهجه ها و گویش های مختلف زبان عربی نیز می توان از وجود این اساتید به نحو مطلوبی بهره گرفت.

 

بنابراین بهره مندی آموزشگاه های معتبر زبان عربی از وجود اساتید مجرب یکی از شاخص هایی به شمار می رود که می تواند در انتخاب آن به شما کمک کند. از همین رو مشاوران آموزشی توصیه می کنند تا در صورت لزوم موسساتی که از وجود اساتید برجسته بهره مند هستند را بر سایر آموزشگاه ها ترجیح دهید.

 

 

بهره گیری از روش های متنوع به منظور آموزش زبان عربی

یکی دیگر از مواردی که می تواند در انتخاب موسسات آموزش زبان عربی به شما کمک کند استفاده از روش های متعدد و متنوع آموزشی می باشد. به عبارتی دیگر زمانی که سخن از مقوله آموزش زبان عربی به میان می آید یعنی ما غیر از شیوه های سنتی و مرسوم به منظور یادگیری این زبان لازم است تا از سایر راه های آموزشی از قبیل آموزش آنلاین، آموزش از طریق فیلم و سریال یا انیمیشن، آموزش از طریق کتاب های مصور و داستان، آموزش از طریق اپلیکیشن های زبان عربی نیز استفاده کنند.

 

این نوع متدهای آموزش زبان عربی مختص موسسات ایرانی نبوده بلکه در اغلب نقاط جهان به رسمیت شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این نوع متد آموزشی از جامعیت بیشتری به منظور یادگیری زبان عربی برخوردار می باشند یعنی غیر از روش های حضوری آموزش زبان عربی می توان از سایر متدها نیز به طور همزمان بهره گرفت تا در نهایت نتیجه دلخواه در این زمینه حاصل شود.

 

بدین معنی که این روش های آموزشی به فرد یاری می رسانند تا در صورت لزوم با تمرکز بر تمامی جوانب امر بتواند در این زمینه به موفقیت دست پیدا کند. قطعا زمانی که وجود آموزش زبان عربی به صورت حضوری با محدودیت هایی از قبیل شرایط کنونی و شروع پاندمی کرونا مواجه شود شیوه های جایگزین در نوع خود می توانند بهره وری بیشتری را برای دانش آموزان و علاقه مندان این زبان به دنبال داشته باشند.

 

 

منابع معتبر و ارتقا یافته آموزش زبان عربی

 

آموزش زبان عربی هم اکنون در ایران و سایر مراکز آموزشی معتبر جهان و موسسات مختلف بر اساس منابع معتبری صورت می گیرد. در واقع اگر شما قصد داشته باشید تا صرفا در زمینه ادامه تحصیلات و پذیرش در یکی از دانشگاه های معتبر کشور این زبان زیبا را یاد بگیرید در این صورت می توانید با بهره گیری از خدمات آموزشی موسسات آموزشی در سطح کشور و به خصوص کلانشهرها به این مهم دست پیدا کنید.

 

از سوی دیگر اگر قصد داشته باشید تا در زمینه محاوره و گفتگو به موفقیت دست پیدا کنید در این صورت لازم است تا در دوره های معتبری که به صورت ترمیک، نیمه ترمیک یا فشرده به منظور آموزش زبان عربی به صورت مکالمه محوری برگزار می شوند شرکت کنید. شاید هم نوع تجارت و کسب و کار شما طوری باشد که بهتر می دانید تا با لهجه های مختلف زبان عربی آشنا شوید.

 

بهتر است اینطور بگوییم که آشنایی و تسلط بر زبان عربی و یادگیری لهجه های مختلف می تواند به شما در زمینه مقاصد تجاری و آموزشی مختلف نیز تا حدود زیادی یاری برساند. به خاطر داشته باشید که زبان عربی یکی از غنی ترین زبان های جهان به شمار می رود که از ادبیات درخشان و تنوع فرهنگی قابل توجهی برخوردار است.

 

شاید شما تمایل داشته باشید تا با لهجه لبنانی، سوری، اردنی یا مصری تکلم کنید و به دلیل سیاحت یا تجارت لازم است تا با منابع آموزشی در کوتاه مدت آشنا شوید. شاید در این شرایط بهترین راهی که به ذهن شما می رسد استفاده از راهنمای آموزشی در سفر یا واژه نامه های معتبر باشد. ولی به دلیل قرابت زبان عربی با فارسی به شما این وعده می دهیم که در صورت تمرکز بر روش های آموزشی و برنامه ریزی دقیق بتوانید در زمان کوتاهی به این مهم دست پیدا کنید.

 

آموزش زبان عربی با بحث و گفتگوی آزاد را جدی بگیرید

در بسیاری از موسسات آموزش زبان عربی که در کنار این زبان به سایر زبان ها نیز پرداخته میشود اوقات خاصی به منظور شرکت در کلاس های بحث و گفتگوی آزاد اختصاص داده می شود که از اهمیت ویژه ای برای شرکت کنندگان برخوردار است. معمولا موضوع بحث آزاد است و هدف ارتقای سطح مکالمه و سخنوری شرکت کنندگان در این جلسات است. توصیه می کنیم که حتما این کلاس ها را جدی بگیرید و در کنار آن از جحدیدترین فیلم ها و سریال های عربی به لهجه ای مختلف نیز استفاده کنید. اصولا روند آموزش زبان عربی باید از تکرار و تداوم برخوردار باشد.

 

حضور پیوسته در کلاس های حضوری و دوره های آنلاین و همچنین سایر متدهای آموزشی و تکیه بر گفتگوهای مختلف در محیط های مجازی و به خصوص تماس با کاربران عرب زبان و محک زدن استعداد و توانایی های خودتان در این زمینه قطعا می تواند راهگشا باشد. آشنایی با آثار ادیبان و دانشوران جهان عرب و مطالعه جدیدترین منابع و آثار ادبی از قبیل شعر و داستان قطعا می تواند در این زمینه به شما کمک کند.