نکاتی که باید درباره آموزش زبان چینی به خاطر بسپارید

نکاتی که باید درباره آموزش زبان چینی به خاطر بسپارید

25th ژوئن, 2019

+44
Loading...

زبان چینی یکی از بزرگترین زبان های زنده جهان است که در پر جمعیت ترین کشور جهان یعنی کشور چین تکلم می شود. آموزش زبان چینی برای افرادی که تمایل دارند با این مردم دوست داشتنی که از تاریخ و فرهنگ و پیشینه تاریخی درخشانی برخوردار هستند در ابتدا ممکن است سوالات گوناگون و متعددی را برای زبان آموزان در پی داشته باشد.

 

این کشور یکی از کشورهای توریستی جهان است که به دلیل قرار گرفتن در ردیف کشورهای تجاری معتبر و نیز نقش استراتژیکی که در سطح بین المللی ایفا می کند مورد توجه بسیاری از علاقمندان قرار گرفته است.

 

شاید شناخت ما ایرانی ها از کشور چین بیشتر به جنبه تاریخی آن و فراز و فرودهایی که سلاطین  این سرزمین پهناور  با آن مواجه بوده اند برگردد. اغلب ما این داستان ها را در فیلم های چینی و کتاب های مختلفی که در این زمینه به رشته تحریر درآمده اند مطالعه کرده ایم. اصلا یکی از خاطرات ما مربوط به فیلم های رزمی این کشور است.

 

در واقع با دیدن چهره بروسلی یا جکی چان بی درنگ کشور چین در ذهنمان تداعی می شود. کشور چین با مراسمات، اعیاد و جشن های مختلف و متعددی که دارند یکی از بی نظیرترین ملت ها در جهان به شمار می روند که از غنای فرهنگی بی نظیری برخوردار هستند.

 

ولی قضیه یه همین جا ختم نمی شود. برای بسیاری از کسانی که در پی موفقیت های تجاری هستند یا شوق و ذوق سیر و سیاحت دارند کشور چین یک مقصد بی نظیر و رویایی به شمار می رود. از همین رو لزوم آموزش زبان چینی و همچنین استفاده از شیوه های مختلف آموزشی برای این زبان مطرح می شود.

 

سوالات و چالش های اساسی آموزش زبان چینی

 

شاید تا به حال به افرادی برخورد کرده اید که می خواهند زبان چینی را یاد بگیرند ولی نمی دانند از کجا باید شروع کنند؟ شاید هم خودتان جزو افرادی باشید که در روند یادگیری این زبان با دشواری هایی مواجه شده اید طوری که فکر می کنید در وسط یک چهار دیواری بلند سنگی محصور شده اید و توانایی بیرون آمدن از آن را ندارید.

 

اگر این احساس را دارید پس باید به شما بگوییم که این مطلب را ما برای شما و زبان آموزان دیگری نوشته ایم که مشکلاتی مشابه مشکلات شما دارند. اصلا آیا  فکر می کنید همین اندازه شناخت از فرهنگ چینی برای شما کافی است؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که خودتان به یادگیری این زبان زیبا و پرطرفدار بپردازید؟.

 

آیا فکر نمی کنید که آموزش زبان چینی از جنبه های مختلف و با متدهای روز دنیا می تواند به شما در این زمینه یاری برساند؟.آیا دوست دارید که با زبان چینی بیشتر آشنا شوید؟ آیا از نظر شما آموزش زبان چینی و در نتیجه یادگیری این زبان  دشوار و پر دردسر تلقی می شود؟ آیا در آموزش زبان چینی با حروف چینی و نوع نگارش آنها مشکل دارید؟آیا فکر می کنید روند آموزش زبان چینی برای زبان آموزان خسته کننده و کسالت آور خواهد بود؟ ویژگیهای اساسی و کلیدی آموزش زبان چینی چیست؟ آیا از منابع آموزش زبان چینی اطلاع دارید؟ میزان دسترسی شما به این منابع در چه حدی است؟ ما سعی می کنیم تا در این مطلب به این سوالات و چالش های دیگری که آموزش زبان چینی با آن روبرو است پاسخ دهیم. شما بعد از پایان یافتن این مطلب در می یابید که اتفاقا تصوراتی که از مراحل مختلف آموزش زبان چینی دارید با واقعیت تفاوت زیادی دارد.

 

 

ولی نگران نباشید

 

ما اینجا هستیم تا اشتباهات رایج دیگران در مورد روش های نادرست آموزش زبان چینی را تکرار نکنید. مطمئنا  این مشکلات در برخی دیگر از زبان آموزان نیز مشترک می باشد. در این مطلب تمرکز و گرایش ما بیشتر بر ارائه نکات و اسلوب هایی برای آموزش زبان چینی ماندارین است که گویش رسمی این کشور و همچنین کشورهای تایوان و سنگاپور است به شمار می رود.

 

هر چند اگر بخواهیم مطلب را طوری بسط و گسترش بدهیم که به تمام جزئیات بپردازیم با مطلبی بسیار طولانی و طومار مانند مواجه خواهید شد که شاید بیش از حد یکنواخت به نظر برسد. بنابراین سعی کرده ایم تا ابتدا درباره جنبه های اساسی آموزش زبان چینی و نیز شناخت فرهنگ این کشور توضیحاتی بدهیم.

 

سپس به بررسی و تشریح یکی از چالش برانگیزترین مساله های  پیش روی علاقه مندان یادگیری زبان چینی یعنی سیستم نوشتاری این زبان خواهیم پرداخت. در ادامه نیز سعی کرده ایم تا توصیه ها و راه حل هایی را برای آموزش زبان چینی و نیز یادگیری سریع این زبان ارائه دهیم. هرچند اگر بخواهید تمام نکاتی را که مبتدیان در نظر دارند در این مطلب پیدا کنند شاید به نوعی اغراق آمیز باشد با این همه سعی کرده این تا درخور توان خودمان به این مشکلات نیز بپردازیم.

 

فراموش نکنید یادگیری زبان چینی مستلزم سپری کردن دوره های فشرده و طولانی مدتی است که شاید در ظاهر برای عده ای از افراد دشوار باشد. ولی مطمئنا اگر بتوانید طوری زمان بندی کنید که در دوره های مختلف آموزش زبان چینی شرکت کنید یا به طور منظم تمرین کنید بر این مشکلات غلبه خواهید کرد.

 

در واقع آموزش زبان چینی اصلا غول ترسناکی نیست که در ذهن خودتان ساخته و پرداخته اید. آموزش زبان چینی از روش ها و متدهای مختلف می تواند به بخش بزرگی از زندگی شما تبدیل شود به شرطی که در این کار ثابت قدم باشید و اراده کنید.

 

از همین رو  توصیه می کنیم که اگر شما هم جزو افرادی هستید که فکر می کنید با مشکلات و چالش هایی که به آنها اشاره کردیم مواجه هستید با ما همراه باشید تا روش های دقیق و هوشمندانه ای را برای یادگیری زبان چینی به شما معرفی کنیم.

 

چرا باید سراغ آموزش زبان چینی برویم؟

 

اصلا چه دلیلی دارد با وجود زبان های جالب و پرکاربرد دیگری که وجود دارند باید سراغ یادگیری زبان چینی برویم؟ برخی از مهمترین دلایلی که موجب می شود فرد به سراغ آموزش زبان چینی برود عبارتند از:

۱-زبان چینی ماندارین یکی از پرکاربردترین زبان های مورد استفاده در جهان است

 

حدود ۱۵ درصد از جمعیت جهان به زبان چینی ماندارین تکلم می کنند. این زبان در سراسر جهان نفوذ پیدا کرده و توانسته است به تدریج جای خود را در بین علاقه مندان و پیگیری راه هایی به منظور آموزش زبان چینی باز کند. بگذارید در این زمینه تجربه خانمی را که مقیم کانادا است برای شما مطرح کنیم.

 

این خانم که لیندا نام دارد می گوید برای یک مسافرت شغلی سری به شرق آلمان زدم. در ایستگاه قطار می خواستم اطلاعاتی در مورد آدرسی که می خواستم کسب کنم. بنابراین به سراغ بعضی افراد حاضر در سالن رفتم. اغلب آنها به زبان روسی  و آلمانی صحبت می کردند و نمی توانستند با زبان انگلیسی مرا راهنمایی کنند.

 

حتی خانمی که در دفتر اطلاعات ایستگاه نشسته بود از من فاصله گرفت چرا که او هم به زبان انگلیسی آشنایی نداشت. اینجا بود که یک دانشجوی جوان چینی به دادم رسید و من دریافتم که می توانم چینی ها را در هر گوشه جهان پیدا کنم. بسیاری از چینی ها در گوشه و کنار جهان حتی در شهرهای کوچک و کم جمعیت آلمان شرقی نیز پیدا می شوند که این نکته می تواند اهمیت چینی بودن و گسترش زبان چینی را در نقاط مختلف جهان به شما یادآوری کنند. این می تواند دلیل قانع کننده ای برای کسانی باشد که به هر دلیلی در جستجوی یک زبان تازه و پرکاربرد هستند.

 

۲- استخدام افرادی که به زبان چینی تسلط دارند  مورد نیاز بسیاری از موسسات و بانک ها یا غول های صنعتی و حتی فروشگاه های زنجیره ای یا خرده فروشی و تورهای گردشگری می باشد.

 

در واقع دلیل عمده از این کار این است که بتوانند به نوعی جامعه مصرف خودشان را از بین چینی ها توسعه ببخشند. از طرفی هم می توان از این راه به کسب سرمایه و سودآوری قابل توجهی در گردشگری پرداخت.

 

فراموش نکنید چینی یکی از بزرگترین کشورهای صنعتی جهان است که به نوعی یک قطب اقتصادی معتبر در سراسر جهان به شمار می رود. تولید ناخالص ملی این کشور در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۱٫۲ تریلیون دلار افزایش پیدا کرده است.

 

بنابراین اقتصاد رو به رشدی را تجربه می کند که امری انکار ناپذیر است و از نظر اغلب محققان و کارشناسان حوزه اقتصاد  و سرمایه گذاری این نکته کاملا به اثبات رسیده است. آمارها نشان می دهد که به تدریج بر تعداد گردشگرانی که غالبا از طبقه متوسط هستند از این کشور بازدید می کنند.

 

این کار موجب ارزآوری مناسب برای این کشور و درآمدزایی قابل توجهی می شود. نکته قابل توجه این است که به طور روزافزون بر تعداد این گردشگران افزوده می شود. از همین رو آموزش زبان چینی به عنوان یک ضرورت برای بسیاری که در جستجوی شغل مناسبی هستند مطرح می شود. چشم انداز مالی و اقتصادی برای کسانی که ضمن شرکت در دوره های آموزش زبان چینی وارد مشاغل مرتبط در حوزه سیاحتی و گردشگری می شوند بسیار امیدوار کننده و بی انتهاست.

 

۳-آموزش زبان چینی به شما امکان تعامل سازنده و نیز ارتباطات گسترده ای می دهد

 

اصولا به اشتراک گذاشتن ایده ها، مقاصد و اهداف تان با دیگران یکی از لذت بخش ترین جنبه های زبان آموزی محسوب می شود. در واقع اگر آموزش زبان چینی برای شما به صورت حرفه ای در نظر گرفته شود می تواند نتایج ثمربخشی را در کوتاه مدت در پی داشته باشد.

 

همیشه یه دنبال این نباشید تا در آموزش زبان چینی یا هر زبان دیگری لزوما به کسب درآمد از این طریق بپردازید. زیرا همواره ارتباطات اجتماعی و روابط انسانی مقدم بر منافع مادی قرار دارد. البته این نکته از نظر بسیاری از دوستداران و علاقه مندان زبان های مختلف نیز دور نمانده و در واقع آموزش زبان چینی نیز دروازه های نوینی را به روی جهانی بی حد و مرز برای شما می گشاید.

 

این نوع یادگیری در واقع می تواند مبنایی برای ایجاد تفاهم و دوستی با دیگران را نیز فراهم نماید و به شما در شناخت فرهنگ های جدید، دیدگاه ها و شیوه های مختلف زندگی نیز یاری برساند. آموزش زبان چینی نیز می تواند ضمن گشودن دریچه های دیگری به دنیای بیرون به شما این امکان را می دهد تا در سطح شخصی و بسیار منطقی با افرادی که با زبان چینی تکلم می کنند ارتباط برقرار کنید.

 

۴- آموزش زبان چینی ماندارین امکان دسترسی به فرهنگ غنی و پربار چینی را به شما می بخشد.

 

کشور چین قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارد و این کشور از حیث فرهنگ غنی و هنرهایی چون موسیقی و شعر در جهان بی نظیر است. شما با آموزش زبان چینی می توانید به بسیاری از این منابع دسترسی پیدا کنید. منابع متعددی نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی و سایر  زبان ها ترجمه نشده اند و شما از این طریق می توانید این کتاب ها و یا منابع را با زبان اصلی بخوانید و از خواندن آنها لذت ببرید. طبیعتا خواندن کتاب با زبان اصلی یا نوشتن کلمات چینی برای شما می تواند تجربه رضایت بخشی را در پی داشته باشد.

 

۵-لذت بردن از فیلم ها و مجموعه های متعدد تلویزیونی با زبان اصلی و بدون زیرنویس

 

اگر واقعا حوصله تان سر رفته و نمی توانید بیشتر از این منتظر فصل جدید سریال بازی تاج و تخت بمانید در عوض می توانید سریال ها و درام های تاریخی چینی را با زبان اصلی ببینید و از دیدن آنها لذت ببرید. چین دارای سریال های تلویزیونی سرگرم کننده و با کیفیت بالا می باشد که هم می تواند به شما در روند آموزش زبان چینی کمک کند و هم حظ بصری لازم را برای شما فراهم کند.

 

بازی پادشاهان چینی یا NIRVANA IN FIRE  یکی از جدیدترین سریال های تلویزیونی است که قصه مردی را بیان می کند که در پی انتقام از کسانی است که خانواده اش را را به خیانت متهم کرده اند. این مجموعه توانسته است برای بسیاری از بینندگان ستایش برانگیز باشد.

درباره فرهنگ چینی بیشتر بدانید

 

وسعت جغرافیایی کشور چین از شرق آسیا تا خاورمیانه را فرا گرفته است. در واقع فرهنگ چینی نیز از خرده فرهنگ ها و قومیت های مختلف تشکیل شده است که هر کدام دارای سنت ها و آداب و رسوم مختص خودشان هستند. در واقع یکی از مواردی که شما در آموزش زبان چینی باید با آن آشنایی پیدا کنید عناصر مختلف فرهنگ و آداب و رسوم چینی می باشد.

 

برای آموزش زبان چینی حتی غذاهای چینی  هم اهمیت دارند

 

در کشور چین یک نوع غذای ملی مانند قرمه سبزی خودمان وجود ندارد در عوض هر یک از مناطق چین به یک نوع غذا شهرت دارند. مردم این کشور به دلیل وفور استفاده از غذاهای دریایی و برنج در وعده های روزانه خودشان شهرت جهانی دارند.

 

طعم های تند و شیرین مخصوص هنگ کنگ و استان گوانگدونگ چین است. همچنین غذاهای آتشین، تند و سرشار از فلفل از رایج ترین غذاهای موجود در استان سیچوان برشمرده می شوند. اگر شما قبلا در دوره های آموزش زبان چینی شرکت کرده باشید و با این زبان آشنا شده باشید به راحتی می توانید رستوران های چینی و نوع غذاهایشان را شناسایی کنید و دقیقا متوجه می شوید که چه چیزی دارید می خورید. فراموش نکنید بعضی غذاهای چینی عناوین شاعرانه ای دارند که وقتی به انگلیسی ترجمه شوند نمی توانند معنی واقعی خودشان را به شنونده و بیننده انتقال دهند.

 

به عنوان مثال یکی از این غذاها 鱼香 肉丝 (yú xiāng ròu sī) نام دارد که ترجمه این واژه متشکل از اصطلاحات کلاسیک چینی است که می تواند صدای ظروف نیز به گوش کسی که با زبان چینی صحبت می کند خوشایند باشد ولی در برگردان تبدیل به واژه هایی بی معنی و آزاردهنده می شود که هیچ تناسبی با عبارت اصلی ندارد.

 

 

چینی ها تقویم مخصوص خودشان را دارند که از هزاران سال قبل تا به امروز از آن استفاده کرده اند. تقویم چینی ها بر خلاف کشورهایی که از تقویم میلادی پیروی می کنند از ۱ ژانویه شروع نمی شود بلکه سال نو چینی ها در تاریخ ۲۲ ژانویه تا ۱۹ فوریه هر سال آغاز می شود.

 

مراسم  سال نو چینی ها در طی دو هفته برگزار می شود و در طی این دو هفته هر کس به سراغ خانواده و زادگاه خودش می رود. چینی ها برای برگزاری اعیاد سال نو معمولا سنت های خاصی را رعایت می کنند. مثلا دور هم جمع می شوند و شام می خورند یا در پاکت های قرمز رنگ به فرزندانشان عیدی می دهند که معمولا شامل مقداری پول است.

 

یکی دیگر از اعیاد چینی به مناسبت احترام به درگذشتگان و اموات است که در اوایل ماه آوریل برگزار می شود و  از آن با نام 清明 (qīng míng) یا عید مردگان نام برده می شود. در این روز نیز برای ادای احترام به مردگان خود پول و غذا نذر می کنند. آموزش زبان چینی به شما کمک می کند تا با اعیاد مختلف چینی بیشتر آشنا شوید و در این ایام از مراسمات و جشن های باشکوهی که در این کشور برگزار می شود لذت ببرید.

 

ادبیات چینی و نقش آن در آموزش زبان چینی

 

همواره خواندن متون اصلی از متون ترجمه ای به خصوص برای ادبیات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آموزش زبان چینی و یادگیری این زبان به شما کمک می کند تا شما از ادبیات غنی چینی با زبان اصلی لذت ببرید. در واقع  شما از طریق آموزش زبان چینی و مطالعه در حوزه ادبیات وارد دنیای دیگری  می شوید که از هر لحاظ تجربه ای شگرف و لذتبخش است. مجموعه ای از آثار کلاسیک چینی که زبان آموزان در آموزش زبان چینی می توانند به عنوان منابع ادبیات کلاسیک از آن استفاده کنند عبارتند از:

 

 • 三国 演义سانگو یانی – داستان عاشقانه مربوط به سه امپراطوری در دوران سلسله هان و حوادث مربوط به آن دوره می باشد.
 • 水浒传Shuǐhǔ Zhuânحاشیه آب- داستان تاریخی دیگری مربوط به اواخر دوره سلطنت سلسله آهِنگ می باشد. البته این سریال در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد و به نام جنگجویان کوهستان شناخته می شود.
 • 西游记 (Xi Yuu Jì سفر به غرب-بدون شک محبوب ترین رمان چینی می باشد که مورد استقبال هر دو طیف بزرگسال و کودکان نیز قرار گرفته است. حوادث ان در خصوص دوران احداث جاده ابریشم بوده و دارای چهار شخصیت می باشد. از این کتاب اقتباس های متعددی در تهیه فیلم های سینمایی و انیمیشنی صورت گرفته است.
 • 红远楼 (Hónglóu Mèng- این رمان از نظر تاریخی می تواند در مقایسه با سایر منابع بیشتر قابل استناد باشد. این رمان در مورد یک قبیله چینی در دوران سلطنت چنگ است. این رمان شخصیت های پیچیده تر و واقعی تری داشته و می تواند برا دوستداران زبان چینی منبع مناسبی به منظور آموزش زبان چینی باشد.

 

برای این که کار ساده تر باشد

 

شما در آموزش زبان چینی کار چندان دشواری پیش رو ندارید.کافیست فقط در طول هفته ۲۰ حرف یا کاراکتر را یاد بگیرید. اگر در این کار جدیت به خرج دهید  ترتیب شما در طول دو سال قادر خواهید بود  تمام حروفی را که به منظور ایجاد عناوین و عبارات مختلف لازم دارید به حافظه بسپارید. هر چند حفظ کلمات چینی نیازمند حافظه قوی و مستعدی هم می باشد با این وجود در اثر تمرین و تکرار بسیاری از مشکلات در این زمینه رفع می شوند. در اینجا می خواهیم به برخی شایعات و شبهات بی اساس در مورد زبان چینی بپردازیم.

 

۱-برای یادگیری زبان چینی باید حروف زیادی را حفظ کنیم.

 

این نخستین تصور رایج در بین عامه است. شما می توانید بسیاری از کلمات چینی را فقط با بهره گیری از  ۲۰۰ کاراکتر بسازید. به عنوان مثال به کلمه چوب نگاه کنید که در زبان چینی به صورت木( (mùنوشته می شود. حالا به کلمه جنگل نگاه کنید که در زبان چینی به شکل(森林  (sēn lín نوشته می شود.

 

اگر دقت کنید کلمه جنگل مشتمل بر سه حرف است. دو بار حرف 林 و یک بار حرف 森 که می تواند بیانگر جمع درختان یا 木 باشد. می بینید که به همین سادگی می توان این کلمات و عبارات را به خاطر بسپارید. مثلا از همین طریق حرف 木 را می توانید الگوی مناسبی برای یادگیری سایر حروف چینی قرار دهید.

 

۲-یادگیری تایپ حروف چینی بسیار دشوار است

 

یکی دیگر از تصورات رایج این است که تایپ و نگارش کلمات چینی با استفاده از کیبوردهای معمولی فرد را با دشواری هایی در حین نوشتن مواجه می کند. در واقع یکی از جنبه های یادگیری و آموزش زبان چینی بدین معنی است که شما باید بتوانید کلمات و حروف چینی را هم تایپ کنید. امروزه با استفاده از نرم افزارها و برنامه های طراحی شده بدین منظور هم در گوشی های هوشمند و هم در رایانه ها این کار بسیار راحت شده است.

 

شما می توانید  برای تایپ کلمات از کیبوردهای مجازی مخصوصی که بدین منظور طراحی شده اند از جمله پنین که یک تایپ کننده  صوتی است و شما با گفتن کلمه مذکور نوشته مذکور را روی صفحه ببینید استفاده کنید. مثلا اگر می خواهید کلمه جنگل یا森林 را تایپ کنید فقط کافیست معادل چینی این کلمه را  تلفظ کنید تا کلمه مورد نظر نوشته شود.

 

همچنین نرم افزارهای مختلف دیگری نیز در این زمینه وجود دارند که شما می توانید به تناسب نیازهایتان برای آموزش زبان چینی به هریک از آنها مراجعه کنید و با استفاده از آن کلمات مورد نظرتان را بنویسید. جستجو در اینترنت می تواند این نرم افزارها و طریقه دانلود و نصب آنها را برای شما آسانتر کند. در واقع بر خلاف زبان های دیگر زمانی که درک خوبی از واژگان چینی داشته باشید تایپ آن در مدت زمان کوتاهی از طریق تسلط و تجربه بیشتر کار چندان شاق و پیچیده ای نخواهد بود.

 

۳-آموزش زبان چینی و یادگیری این زبان بسیار دشوارتر از زبان های اروپایی است

 

جملات در زبان چینی مشتمل بر یک فاعل، فعل یا سایر عناصر تشکیل دهنده می باشد واز این نظر فرقی با گرامر و قواعد دستوری سایر زبان ها ندارد. به عنوان مثال به جمله زیر توجه کنید:

我 去 学校 (wǒ qù xué xiào)  من به مدرسه می روم

فاعل: 去من

فعل:  我رفتن

سایر عناصر جمله(اسم مکان): 学校 مدرسه

 

همانطور که مشاهده می کنید این جمله از حیث ترتیب و نقش های دستوری تفاوتی با سایر گرامرها ندارد. ولی در آموزش زبان چینی همواره بر این نکته تاکید می شود که در زبان چینی خبری از صرف افعال وتغییرات مختلف برای جنسیت وجود ندارد و کاربرد و نوع جملات برای همه یکسان هستند.

 

چینی ساده و سنتی

 

چینی اختصاری یا ساده شده متداول ترین نوع نگارش رسمی در سراسر کشور چین به شمار می رود. با این وجود همچنان روش نوشتاری چینی سنتی در بخش هایی از تایوان، هنگ کنگ و سنگاپور مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سبک نوشتاری ساده چینی موجب پیشرفت در سوادآموزی تا ۹۶ درصد در کشور چین شده است که ضریب نفوذ بالایی را به خود اختصاص داده است. برای یادگیری زبان چینی همانطور که در منابع مختلف آموزش زبان چینی نیز به آن اشاره شده است زبان چینی ساده یا اختصاری بسیار راحت تر است و بر نوع سنتی آن ترجیح داده می شود.

 

به عنوان مثال کلمه اسب 马 (mǎ) در زبان چینی ساده از ترکیب سه هجا تشکیل شده است در حالی که کلمه اسب در زبان چینی سنتی از ترکیب ده هجا شکل گرفته است و به صورت馬 (mǎ) نوشته می شود. منتقدان سبک نوشتاری ساده معتقد هستند که این نوع نوشتار در مقایسه با سبک نوشتار چینی سنتی فاقد اصول زیبایی شناسی می باشد.

 

در ترجمه و استفاده از افزونه یا برنامه مترجم گوگل نیز می توانید برابر شکل زیر هر دو گزینه رسمی و ساده را پیدا کنید و نوشتار تان را بر اساس فرمت مورد نظرتان ارائه نمایید.

 

البته این نکته را هم در نظر بگیرید که تمام کاراکترهای موجود لزوما دارای نسخه ساده و اختصاری نیستند. برخی کلمات هستند که در هر دو سیستم با یک فرمت نوشته می شوند. مثلا کلمه我 (wǒ) یکی از این کلمات است که به معنای من می باشد و با ۷ هجای مختلف بیان شده و نوشته می شود.

 

یکی از مزیت های غیر قابل انکار سیستم آموزش زبان چینی ساده این است که به شما اجازه می دهد تا خواندن و نوشتن را خیلی زود یاد بگیرید.

 

فونتیک و آواهای کلیدی

 

در آموزش زبان چینی روی این نکته تاکید می شود که از لحاظ نوشتاری اسلوب کلمات تغییری نکرده است و در واقع در هر دو سیستم مشابهت کاملی از نظر آواشناسی و بار سجاوندی با هم دارند. مثلا کلمه چوب را در نظر بگیرید این کلمه بدین صورت نوشته می شود: 木 (mù) و بنابراین در سبک نوشتاری هر نوع واژگان ساده یا ترکیبی دیگری را مشاهده کردید که از این کلمه استفاده شده بود بدین معنی است که با چوب ارتباط مستقیمی دارد.

 

به کلمه درخت دقت کنید. این کلمه به شکل树 (shù)  نوشته می شود که استفاده از木 در آن به وضوح دیده می شود. همچنین کلمه جنگل 森林 (sēn lín) نیز یکی از این کلمات به شمار می رود. در واقع از طریق آموزش زبان چینی و مدیریت حروف و کاراکترهای اصلی می توانید یادگیری زبان چینی را سرعت دهید.

 

شما با شرکت در دوره های مختلفی که به منظور آموزش زبان چینی در نظر گرفته شده است یاد می گیرید تا ۱۵۰ کاراکتر اساسی را که برای تشکیل واژگان کلیدی لازم دارید فرا بگیرید. برخی از این کلمات عبارتند از:

 • (mù) – چوب
 • (xiǎo) – کمی
 • (nǚ) – زن
 • (dà) – بزرگ
 • (tiān) – آسمان

لازم است تا  کلمات کلیدی را که پایه یادگیری شما در آموزش زبان چینی هستند یاد بگیرید و در مراحل بعد  می توانید سایر کاراکترها را به ترتیب یاد بگیرید.

نکاتی که همزمان با آموزش زبان چینی نباید از آنها غافل شوید:

 

۱-از لحن و آهنگ کلمات چینی غافل شوید که نقش اساسی و پررنگی را در آموزش زبان چینی و نحوه برقراری ارتباط با دیگران ایفا می کنند. نوع ادا و تلفظ اشتباه می تواند معانی را جابجا کند یا متضاد آن را ارائه نماید. مثال:

 • (mā)
 • (mǎ)

اولی به معنای مادر و دومی به معنای اسب است که تلفظ اشتباه می تواند معانی ناخوشایندی را به ذهن القا نماید.

 

۲-لیست واژگان چینی را بدون برنامه و هدف حفظ نکنید. بهتر است در حین صحبت کردن بتوانید کلمات جدیدی را پیدا کنید و آنها را به خاطر بسپارید. در غیر این صورت فقط وقت خودتان را تلف کرده اید.

 

۳- هر روز تمرین کنید. شما می توانید با اختصاص دادن زمان کمی در حدود ۳۰ دقیقه برای هر روز در پایان هفته  متوجه خواهید شد که حدود ۳ ساعت و نیم را به آموزش زبان چینی پرداخته اید که اگر در هر روز چند دقیقه به این زمان اضافه کنید در نهایت شاهد نتایج خیره کننده ای خواهید بود.

 

۴- از تکرار و تمرین استفاده کنید. سعی کنید به منظور بهره گیری بیشتر یکی از مباحث اصلی و بسیار جدی آموزش زبان چینی یعنی تکرار و تمرین را فراموش نکنید. شما از این طریق می توانید به تقویت حافظه خودتان از این نظر کمک کنید.

 

آموزش زبان چینی برای افراد مبتدی

 

آموزش زبان چینی برای مبتدیان اصولا از ۵ طریق میسر می شود که عبارتند از:

 

۱-استفاده از راهنما یا کتاب های مرجع آموزش زبان چینی معتبر:

 

شما این کتاب ها را می توانید از کتابفروشی های معتبر تهیه نمایید. همچنین راه های دیگری مانند خرید و سفارش آنلاین نیز بدین منظور می تواند به شماکمک کند. در شرایطی که فکر می کنید نمی توانید به هر دلیلی این منابع را تهیه کنید می توانید به کتابخانه عمومی شهر مراجعه کنید و این کتابها را دریافت نمایید. البته بهتر است منابع مفید و به اصطلاح بدرد بخور را بدین منظور تهیه نمایید که بتواند روند آموزش زبان چینی شما را بهبود دهد.

۲-مبانی اولیه آموزش زبان چینی را بیاموزید

 

شما می توانید با تمرکز بر آواها و نوع تلفظ کلمات مختلف به شناخت بیشتری در زمینه زبان چینی دست پیدا کنید. این بهترین راه برای یادگیری کلمات محسوب می شود. فراموش نکنید آموزش زبان چینی با سایر زبان های بسیار متفاوت است و از همین رو شما باید وقت بیشتری را صرف یادگیری این زبان کنید. برای این کار شاید لازم باشد که چند ماه بیشتر وقت بگذارید تا با صداها بیشتر کار کنید و نتیجه لازم  را کسب نمایید.

 

۳-عبارات و واژگان کلیدی چینی را حفظ کنید

 

منظور کلمات و جملاتی است که در محاورات و مکالمات روزمره بین شما و دیگران رد و بدل می شود. لازم است تا شما این عبارات را که به نوعی لازمه ارتباط شما با دیگران به شمار می روند از قبیل سلام و احوالپرسی، تشکر یا خداحافظی و مواردی از این قبیل را به خاطر بسپارید و در مواقع لزوم مورد استفاده قرار دهید.

 

۴-روی گرامر و دستور زبان چینی تمرکز کنید

 

یکی دیگر از مواردی که در آموزش زبان چینی به آن توجه می شود استفاده از گرامر و قواعد دستوری جملات زبان چینی می باشد. این کار ضمن ایجاد نظم در ساختار جملات همچنین روند یادگیری این زبان را هم تسهیل می بخشد.

۵-با چینی ها صحبت کنید.

یکی دیگر از کارهایی که می تواند موجب تقویت و بهبود مکالمه شود قرارگیری شما در موقعیت های مختلفی است که افراد چینی زبان در آن حضور دارند. شما می توانید از طریق حضور در محل هایی که این افراد در آنجا حضور دارند و ایجاد رابطه با آنها در گفتگوهای رو در رو شرکت کنید و به تقویت زبان آموزی خودتان  از نظر شنیداری و مکالمه کمک کنید.

 

شما برای مکالمات اینترنتی هم غیر از پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی مختلف همچنین می توانید از سایت های مختلفی که در این زمینه ایجاد شده اند استفاده کنید.

 

منابع آموزش زبان چینی به صورت آنلاین و آفلاین

 

برای آموزش زبان چینی از طریق اینترنت و سایر نرم افزارهای موجود گزینه های متعددی وجود دارد که می تواند به شما در این زمینه یاری برساند. در انتهای این مطلب قصد داریم تا برخی از مهمترین منابعی را که می توانید بدین منظور مورد استفاده قرار دهید برای شما معرفی کنیم.

۱-زنده ماندن در چین

اگر قصد دارید به چین یا تایوان سفر کنید این کتاب یک راهنمای جامع و بسیار مفید در زمینه آموزش زبان چینی  محسوب می شود. شما با استفاده از این راهنمای جامع می توانید با زبان چینی را در کمتر از یک هفته آشنا شوید. در واقع می توانید کارهای روزمره و سایر نیازهایتان را از این طریق رفع نمایید.

 

۲-ChineseClass101

 

این وب سایت در واقع یکی از دوره های معروف آموزش زبان چینی را از طریق مکالمه و سایر راه های یادگیری این زبان به علاقه مندان زبان چینی ارائه می کند. در صورت لزوم می توانید بر روی موضوعات هر یک از مکالمات موجود کلیک کنید تا وارد صفحه مربوطه شوید.

 

۳- پادکست های صوتی آموزش زبان چینی

 

یکی از بهترین راه هایی که فهم زبان آموزان را در مقاطع مختلف از یک زبان ارتقا می دهد استفاده از فایل های شنیداری و جذاب می باشد. در زمینه آموزش زبان چینی نیز پادکست های زیبا و محبوبی وجود دارند که می توانند رضایت شما را در این زمینه جلب نمایند.

 

۴-italki

این وب سایت مورد علاقه بسیاری از طرفداران زبان چینی قرار گرفته است. شما همچنین می توانید از طریق این وب سایت با افرادی که در زمینه آموزش زبان چینی فعالیت دارند نیز آشنا شوید. این کار موجب تقویت مکالمه به بهترین شکل ممکن می شود. بنابراین یکی از منابع مهم آموزش زبان چینی می باشد که آن را به دوستداران یادگیری این زبان توصیه می کنیم.

 

۵- Fluent

 

Fluent یک منبع عالی با فایل های مختلفی در زمینه آموزش زبان های مختلف به ویژه آموزش زبان چینی محسوب می شود. در واقع   Fluent مثل یک کتابخانه جامع و گسترده عمل می کند که می تواند هر گونه منبعی را در زمینه آموزش زبان چینی در اختیار شما قرار دهد.

Skritter

 

 پیشنهاد مخصوص اساتید و کارشناسان آموزش زبان چینی برای تقویت نوشتار چینی به شمار می رود. این نرم افزار بسیار جذاب بوده و شما در خلال روند نوشتاری دچار خستگی نخواهید شد.

 

 HelloTalk

HelloTalk نیز از جمله برنامه های آموزش زبان چینی می باشد که میلیون ها نفر از آن استفاده می کنند. این نرم افزار محبوب می تواند در تقویت و یادگیری زبان چینی به شما کمک کند.  شما با استفاده از این برنامه در مدت زمان کوتاهی می توانید دوستان خوبی برای مکالمه زبان چینی پیدا کنید.

Pleco

به اعتقاد برخی از کارشناسان Pleco یکی از بهترین لغتنامه های آموزش زبان چینی در جهان می باشد. این برنامه به صورت آفلاین در دسترس بوده و سرشار از اصطلاحات و واژگان جامع زبان چینی می باشد که می تواند منبع مناسبی برای فراگیری این زبان محبوب باشد.

 

و اما کدام آموزشگاه زبان چینی آموزش می‌دهد:

 

موسسه گاما بخاطر ارایه دوره کاربردی زبان چینی ، به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده و اکثر متقاضیان به سمت این دوره کشیده میشوند.
دوره کاربردی زبان چینی در گاما برای چه کسانی مفید است؟
افرادی که قصد مهاجرت ، تحصیل و ایجاد کسب و کار در چین را دارند در این دوره شرکت میکنند.
دوره کاربردی به آموزش همزمان هر چهار مهارت اصلی (خواندن – نوشتن – گوش دادن – صحبت کردن ) پرداخته و آموزه های آن محدود به کتاب های آکادمیک نیست.
هدف دوره کاربردی زبان چینی چیست؟
هدف این دوره یادگیری زبان چینی در کوتاه مدت خواهد بود به گونه ای که افراد بتوانند در زمانی محدود ارتباط برقرار کرده و نیازهای اولیه محیطی خود را رفع نمایند.

تعداد جلسات : ۳۰ جلسه
طول دوره : ۳ ماه

شیراز : خلدبرین – روبروی درب اصلی پارک – نبش کوچه ۱۸
۰۷۱۳۶۴۷۵۲۹۲
۰۷۱۳۶۴۷۶۶۷۶

تهران: میرداماد نبش حصاری پلاک ۱۴۰
۰۲۱۹۱۰۰۲۳۴۹

اصفهان : وحید میانی – کوچه ۲۰ (جنب بانک سامان) – سمت چپ ساختمان دوم – پلاک ۹۵
۰۳۱۹۱۰۰۲۳۴۹
۰۹۱۹۹۰۹۹۶۹۰

دانلود اپلیکیشن همیارزبان، متفاوت ترین اپلیکیشن آموزش زبان !

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن همیارزبان شماره خود را وارد نمایید :

بازخورد و سوالات(46 دیدگاه)

  • هایتینگ هستش نه فایتینگ چون سریع گفته میشه فایتینگ شنیده میشه ولی تلفظ اصلی هایتینگ هستش 😉

 1. سلام و عرض خسته نباشید خدمت اساتید محترم سایت من حدودا ۶ سال هستش با چینی ها کار میکنم وقتی شروع کردم باهاشون کار کنم با خودم گفتم اینا چی میگن به هم ولی از همون روز اول شروع کردم برای نوشتن کلمات کلیدی و پرکاربرد و الان بعد چند سال تلاش توانستم خودمو به چینی ها ثابت کنم و الان در حال حاضر سرپرست یکی از کارخونه های چینی ها هستم

 2. حالا چی شد،خوب بسم الله میگفتی و شروع میکردی به یاد دادن،فقط گفتی چیکار کنیم خوب از کجا این کارها ره شروع کنیم،سایتی چیزی

 3. سلام . چجوری و از کجا شروع کنیم به یادگیری؟ و چقدر زمان میبره تا بتونیم مکالمه روان داشته باشیم؟

 4. میخواستم بپرسم دوره اش چند وقت طول می‌کشه همه مکالمات یاد بگیریم و صحبت کنیم و از چه برنامه یا موسسه ای پیشنهاد میکنین

 5. من فقط هدفم خوندن رماناشونذبا زبان اصلی هست برای این باید چقدر وقت بذارم؟ چون تعداد زیادی رو میشناسم از مترجمای چینی که میگن چینی راحته ولی نمیدونم چقدر وقت میخواد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش ها
مقالات
مجوز ها
logo-samandehi