آموزش زبان آلمانی

آموزش زبان آلمانی

6th آگوست, 2019

+6
Loading...

Rindfleischetikettierungsueberwach ungsaufgabenuebertragungsgesetz

فکر می کنید چیز خنده داری است؟ شاید هم به این می اندیشید که ما داریم برای شما یک معما طرح می کنیم؟ یا این که شما را سر کار گذاشته ایم؟. ولی اصلا اینطور نیست. در واقع این یک عبارت طولانی و به قول خودمانی ها کشدار آلمانی می باشد که کاربرد آن حالا دیگر منسوخ شده است. می دانید این عبارت طولانی ۶۳ حرفی به چه معنی است؟ شاید معنی این عبارت طولانی خنده دار تر از حتی تلفظ کردنش باشد.

 

یکی چیزی در مایه های نظارت و کنترل برچسب گذاری بر گوشت گاو.  در واقع این اتحادیه اروپا بود که به داد شنوندگان و افرادی رسید که با دیدن هم یک عبارت کافی بود تا عطای آموزش زبان آلمانی و یادگیری این زبان زیبا و شیوا را به لقایش ببخشند.

 

از طرفی شاید شما هم با این گفته موافق باشید که اصولا یادگیری و آموزش زبان آلمانی دو مقوله کاملا به هم پیوسته هستند که در نگاه اول چندان ساده به نظر نمی رسند. زبان آلمانی نیز یک زبان منطقی و منظم است که برخی واژگان و اصطلاحات زبان های بیگانه به آن راه پیدا کرده است.

 

زبان آلمانی کنونی ریشه در زبان آلمان غربی سابق، زبان هلندی، زبان انگلیسی و آفریقایی دارد. به تعبیری دیگر این زبان ریشه هند و اروپایی دارد که طبیعتا یادگیری آن برای یک فرد چینی تا یک فرد انگلیسی دشوارتر و پیچیده تر به نظر می رسد و البته این قضیه می تواند برعکس نیز اتفاق بیفتد.

 

برای آموزش زبان آلمانی توصیه می کنیم با ما در ادامه این مطلب همراه باشید. ما سعی کرده ایم تا اطلاعات مناسب و جامعی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

 

آیا یادگیری و آموزش زبان آلمانی دشوار است؟

 

اگر بخواهیم یک پاسخ کلی به این سوال بدهیم باید بگوییم که آموزش زبان آلمانی و یادگیری آن بسیار ساده تر از چیزی است که فکرش را می کنید. بنابراین این تصورات منفی را در خصوص این زبان کنار بگذارید و با واقعیت موجود کنار بیایید.

 

واقعیت موجود این است که زبان آلمانی در کنار سایر زبان های زنده جهان یکی از بهترین و جذابترین زبان های کنونی به شمار می رود که از وجهه و اعتبار بین المللی زیادی برخوردار است.  برای آموزش زبان آلمانی و نیز یادگیری آن فقط فرمول تعهد و تلاش لازم است. اگر هم در گام نخست احساس می کنید با نکات مبهمی مواجه شده اید که می تواند روند آموزش زبان آلمانی را مختل سازد.

آموزش زبان آلمانی

۱۵ دلیل برای این که آلمانی را یاد بگیرید.

 

برای یادگیری زبان آلمانی و به تبع آن آموزش زبان آلمانی دلایل زیادی وجود دارد. ما از بین دلایل و توجیهات بسیاری که وجود دارد ۱۵ دلیل اصلی را ذکر می کنیم که می تواند شما را مجاب سازد تا یکی از افرادی باشید که به یادگیری این زبان می پردازد. این دلایل  عبارتند از:

 

 • کسب سود یا سرمایه گذاری در این کشور

به خاطر داشته باشید که:

 • آلمان دومین کشور صادر کننده در جهان به شمار می رود.
 • کشور آلمان از نظر اقتصادی رتبه نخست را در اروپا به خود اختصاص داده است. همچنین در رتبه بندی کشورهای ثروتمند جهان در رتبه چهارم جهان قرار دارد.
 • بسیاری از شرکت های معتبر بین المللی  در این کشور واقع شده است.
 • این کشور بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار در ایالات متحده آمریکا سرمایه گذاری کرده است که رقم قابل توجهی به شمار می رود.

 

کسب سود یا سرمایه گذاری در این کشور

 

۲-سطح دانش و تکنولوژی

 

 • تعداد افرادی که در اتحادیه اروپا با زبان آلمانی تکلم می کنند به مراتب بیشتر از زبان های انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی است. زبان آلمانی در رده ده زبان برجسته جهانی قرار دارد. این زبان یکی از زبان های مورد استفاده در بخش هایی از اروپای مرکزی و شرقی به شمار می رود.

 

 • در واقع ضرب المثلی که می گوید” آلمانی ها از هر راهی که شده یا به هر حال انگلیسی صحبت می کنند” به همین نکته اشاره دارد. اعطای ۲۵ جایزه نوبل در رشته پزشکی ، ۲۲ جایزه در رشته فیزیک و ۳۰ جایزه در رشته شیمی به کشورهای آلمانی زبان بیانگر عظمت و اهمیت این کشور دیرینه و فرهنگی می باشد. در واقع بسیاری از دریافت کنندگان جوایز معتبر جهانی از دانشگاه های کشور آلمان فارغ التحصیل شده اند. از طرفی ۲۲ جایزه در حوزه ادبیات و ۷ جایزه صلح نیز سهم آلمان و اتریش از معروفترین و معتبرترین جایزه جهان یعنی جایزه نوبل بوده است.

 

 • دانش فنی و مهندسی آلمانی ها در جهان پیشرو و سرآمد سایر کشورها می باشد.

 

 • زبان آلمانی و انگلیسی از جهات بسیاری به هم شباهت دارند. بسیاری از واژگان آلمانی دارای مصوت ها و نوع تلفظ و ادای یکسان با کلمات انگلیسی می باشند. بهتر است اینطور بگوییم که از هر نظر به هم شبیه هستند. grandparent” “یکی از این نمونه ها می باشد که در هر دو زبان معنا و تلفظ یکسانی دارد. به عنوان مثال به نوع نگارش و تلفظ کلمات زیر دقت کنید که ریشه های مشترکی دارند:
 • Haus= house, Buch = book, Finger = finger, Hand = hand,
 • Name= name, Mutter = mother, schwimmen = swim,
 • singen= to sing, kommen = to come, blau = blue, alt = old,
 • windig= windy.

 

 • در زمینه هنر و به خصوص فیلمسازی کشور آلمان توانسته است کارگردانان نامی و مشهوری از قبیل فریتز لانگ، رابنر ورنر فاسبیندر و ویم وندرس را به جهان معرفی نموده است. همچنین نسل نوینی از کارگردانان و فیلمسازان جهانی از قبیل تیم تایکور و فاتیح آکین را تربیت نموده است. در واقع کارگردانان آلمانی و اتریشی معروفی مانند لانگ، لوبیچ و بیلی وایلدر در بنیان نهادن سینمای هالیوود نقش اساسی داشته اند.

 

۳-اندیشه

 

 • در حوزه ادبیات و اندیشه کشور آلمان دارای بزرگمردان خوشنامی از قبیل گوته، نیچه، کافکا، توماس مان، برشت  و گونترگراس است. از شاخص ترین چهره های موسیقی و آهنگسازان جهانی نیز می توان به موتزارت، باخ ، بتهوون ، شوبرت ،  برامز، شومان،  واگنر،  مالر و شونبرگ اشاره کرد. سایر اندیشمندان و دانشمندان یا فیلسوفان معروفی که برای اغلب جهانیان در حوزه های مختلف جزو چهره های برجسته می باشند عبارتند از: روید ، وبر ، انیشتین و هایزنبرگ ، کانت ، هگل و هایدگر.

 

 • زبان آلمانی دومین زبان علمی در جهان به شمار می رود.

 

 • ۱۸ درصد از کتابهای جهان به زبان آلمانی منتشر می شوند در حالی که تعداد کمی از این تعداد کتاب به زبان انگلیسی ترجمه می شوند.

 

 • آموزش زبان آلمانی دروازه ای برای ورود به تحصیلات عالی و ادامه تحصیل در این کشور می باشد.

 

 • بسیاری از آثار در حوزه های مختلفی از قبیل ادبیات، هنر، فلسفه، الهیات ، روانشناسی ، شیمی ، فیزیک ، مهندسی و پزشکی به زبان آلمانی تالیف می شوند و تاکنون نیز این روند تداوم پیدا کرده است.

 

یادگیری و آموزش زبان آلمانی چقدر طول می کشد؟

 

شاید در ابتدا چنین به نظر برسد که آموزش زبان آلمانی و یا مراحل یادگیری این زبان بسیار دشوار است. با این وجود به شما پیشنهاد می کنیم که به هیچ وجه مرعوب این شرایط نشوید و خودتان را آماده کنید تا به یادگیری یکی از بهترین و زیباترین زبان های جهان بپردازید. این دشواری زمانی بیشتر نمایان می شود که زبان مادری شما از شاخه زبان های هند و اروپایی نباشد و به اصطلاح قرابت چندانی از نظر ریشه ای با این زبان نداشته باشد.

 

انتظار معجزه نداشته باشید

 

اگر فکر می کنید که یک روز صبح وقتی از خواب بیدار می شوید خود به خود زبان آلمانی را یاد گرفته اید باید به شما بگوییم که این قضیه فقط یک افسانه است و بیشتر در فیلم ها اتفاق می افتد تا در عالم واقعیت. از طرفی هیچ یک از دوره های آموزش زبان آلمانی نمی تواند موفقیت شما را در یادگیری این زبان به طور کامل تضمین کند.

 

در واقع پیشرفت پله به پله یا تدریجی تنها کاری است که در زمینه آموزش زبان آلمانی باید انجام دهید تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید. گام های اساسی شما به خصوص اگر سنجیده  و با برنامه ریزی صورت گیرد در صورتی که چاشنی سرعت و دقت نیز با آن آمیخته شود می تواند در کوتاه مدت نتایج درخشانی را برای شما به بار بیاورد.

 

یادگیری این زبان موثر از موارد متعددی می باشد که مهمترین این موارد  انگیزه و مشوق های لازم در این زمینه می باشد. همچنین عوامل دیگری از قبیل مکالمه رو در رو یا درگیر شدن با موقعیت های زبانی ناگهانی و نیز تجربه قبلی در این زمینه از هر دو جنبه ایجابی و  سلبی می تواند روند یادگیری شما را مختل کرده و بر عکس موجب پیشرفت شما در این زمینه شود.

 

به عنوان مثال اگر شما بتوانید در ظرف سه تا شش ماه فقط ۲ ساعت از شبانه روز را به آموزش زبان آلمانی و تمرین و مکالمه در این زمینه بپردازید قطعا قادر خواهید بود تا نیازهای ضروری و روزمره خودتان را از قبیل مکالمات روزانه، سفارش غذا در رستوران ها را به انجام برسانید

.

یادگیری زبان آلمانی

این کار شرط دارد

 

البته این میزان تمرین و مکالمه در روز برای برخی دیگر به تنهایی کافی نبوده و لازم است تا به تلاش و ممارست بیشتری در این زمینه بپردازند. علت این  کار هم این است که آنها از تمرینات روزانه تا حدود زیادی غافل هستند  و نیازی نمی بینند تا آنها را هر روز انجام دهند و از این طریق به پیشرفت هایی نائل شوند.

 

در واقع اگر می خواهید کاملا بر زبان آلمانی مسلط شوید لازم است تا آموزش زبان آلمانی را در طی دوره های مختلف و با گذراندن مراحل متعدد در طی سه تا شش سال به خوبی یاد بگیرید. ولی خوب قضیه این است که ما هنوز دنبال راهی برای شروع روند آموزش زبان آلمانی هستیم.

 

چطور زبان آلمانی را یاد بگیریم؟

 

برای این سوال جواب های مختلفی ارائه کرد ولی ما ترجیح می دهیم تا ساده ترین و آسان ترین جواب ها را برای یادگیری این زبان در اختیار شما قرار دهیم:

 

۱-دلیل محکمی داشته باشید که بتواند به شما انگیزه بدهد.

 

۲-قواعد دستوری و یا گرامر زبان آلمانی را به درستی یاد بگیرید.

 

۳-سعی کنید با استفاده از اصطلاحات عامیانه، عبارات خنده دار و به یادماندنی واژگان و اصطلاحات زبان آلمانی را حفظ کنید.

 

۴-هر روز تمرین کنید. در صورتی که لازم باشد با افرادی که به زبان آلمانی یا بومی تکلم می کنند به صورت روزانه ارتباط برقرار کنید و گفتگو نمایید.

 

 

 

 

برخی از افراد که زبان آلمانی را یاد گرفته اند شاید به شما بگویند که در آموزش زبان آلمانی گرامر یا تسلط بر قواعد دستور زبان حرف اول را می زند. ولی ما به شما پیشنهاد می کنیم در صورتی که در این زمینه مبتدی هستید ابتدا حروف الفبای زبان آلمانی را یاد بگیرید.

 

زبان آلمانی نیز مانند زبان انگلیسی دارای ۲۶ حرف الفبا می باشد با این تفاوت که چند حرف صدا دار در این زبان وجود دارند که در زبان انگلیسی نظیر آنها دیده نمی شود این حروف عبارتند از: ä ، ö ،    ü و β در واقع شما هیچ یک از این حروف را در بین سایر حروف الفبای زبان آلمانی مشاهده نمی کنید.

 

به این حروف حروف اوملات دار که اشاره به دو نقطه بالای حروف دارد نیز گفته می شود. شما باید تلفظ این حروف و مصوت ها را یاد بگیرید تا بتوانید زبان آلمانی را به درستی صحبت کنید.  در جدول زیر حروف الفبای آلمانی و نیز تلفظ صحیح آنها درج شده است که می توان به یادگیری و روند آموزش زبان آلمانی به شما یاری برساند.

الفبا تلفظ الفبا تلفظ
A آ N اِن
B بِ O اُ
C تسِ P پِ
D دِ Q کو
E اِ R اِر
F اِف S اِس
G گِ T تِ
H ها U او
I ای V فاو
J یوت W وِ
K کا X اِکس
L اِل Y اِپسیلون
M اِم Z تسِت
       

 

 

 

گرامر زبان آلمانی

 

گرامر یکی از کابوس های وحشتناک افرادی است که می خواهند به یادگیری یک زبان تازه بپردازند. در واقع قواعد دستوری یادگیری یک زبان را با دشواری هایی مواجه خواهد کرد. شما می توانید در صورتی که به گرامر زبان آلمانی تسلط پیدا کنید به راحتی این زبان را یاد بگیرید و در کشورهایی که به زبان آلمانی صحبت می کنند مورد استفاده قرار دهید. جملات در گرامر و آموزش زبان آلمانی  دارای ۶ حالت مختلف هستند.

 

 •  Präsens معادل زمان حال ساده در زبان انگلیسی می باشد.
 • Präteritum به معنای زمان گذشته کامل می باشد.
 • Plusquamperfekt معادل زمان گذشته کامل می باشد.
 • Futur I معادل زمان آینده می باشد.
 • Futur II به آینده کامل اشاره دارد و همچنین معانی خواهد شد و داشتن را نیز به خواننده القا می کند.

 

هر چند این حالت ها و زمان های مختلف ممکن است در شرایطی تغییر پیدا کند با این وجود در صورتی که بتوانید بر این زمانها احاطه پیدا کنید می توانید این زبان را به راحتی یاد بگیرید.

 

در اینجا لازم است چیزهایی در مورد زبان آلمانی یاد بگیرید که اغلب مردم آن را در محاورات شان مورد استفاده قرار می دهند. مثلا به کاربرد THE  دقت کنید که در مقایسه با زبان آلمانی در ۱۶ حالت تغییر می کند.

 

پیشوند اسامی در زبان آلمانی با توجه به جنسیت تغییر می کند و از همین رو لازم است تا در زمان حفظ این اسامی با توجه به پیشوند و ضمایر مربوطه در نظر گرفته شوند. در آموزش زبان آلمانی DER برای اسامی مذکر، DAS  برای اسامی خنثی و DIE  برای اسامی مونث مورد استفاده قرار می گیرد.

 

البته این را هم قبول داریم که ممکن است بعضی از این اسامی در ابتدا از نظر قواعد دستوری ممکن است شما را دچار سردرگمی سازد که به مرور و با تمرین بیشتر این موانع رفع خواهد گردید. به عنوان مثال کلمه das Mädchen در واقع به معنای دختر بچه است ولی از پیشوند خنثی برای آن استفاده شده است که در زمره استثناهای زبان آلمانی قرار می گیرد. در کل اسامی که با CHEN  تمام می شوند به معنای” ک” تصغیر نیز به کار می روند مثل دختر بچه یا دختر ک.

 

با این حال لازم نیست در این زمینه زیاد حساسیت به خرج دهید چرا که این اسامی ممکن است دچار تغییراتی در جمله شوند. این شرایط همچنین محتاج گذشت زمان و شرایط است.

 

 

کاربردهای عبارات و اصطلاحات رایج و کاربرد آن در آموزش زبان آلمانی

 

زمانی که شما روند آموزش زبان آلمانی قرار را شروع میکنید  لزومی ندارد که با قوانین و قواعد دستوری یا گرامر زبان آلمانی شروع کنید. شاید در ابتدا این کار برای شما کمی ناخوشایند باشد با این حال به شدت توصیه می کنیم که به دنبال پیدا کردن مشوق ها و انگیزه هایی باشید که به شادمانی و شوق شما در روند یادگیری کمک می کند.

 

مطمئن باشید همین که بتوانید با این زبان ارتباط برقرار کنید شما اعتماد به نفس بالایی پیدا خواهید کرد و سایر مدارج این زبان را نیز طی خواهید کرد. چند اصطلاح رایج در زبان آلمانی وجود دارد که به شما توصیه می کنیم حتما آنها را یاد بگیرید و در گفتگوهای گروهی خودتان به کار برید چرا که به آنها نیاز پیدا خواهید کرد. به این مثال ها توجه کنید:

Hallo! –   سلام!

Wie geht’s? – حال شما چطوره؟

Danke! – ممنون

Mir geht’s gut  –  حال من خوبه

–   Vielen Dank!  بسیار سپاسگزارم

Mir geht’s nicht gut  – حال خوبی ندارم

Willkommen! – خوش آمدید!

Ich komme aus… – من اهل … هستم

Alles Gute zum Geburtstag – تولدت مبارک

Ich bin hier wegen + Genitiv… –  من اینجا هستم + برای (به منظور)

Fröhliche Weihnachten – کریسمس مبارک

Bis später! –  بعد شمارا می بینم

Guten Morgen! – صبح بخیر

Tschüß!  –  خدانگهدار!

Guten Abend! – عصر بخیر

Ich heiβe… –  اسم من … است

Wie heißen Sie? –  اسم شما چیه؟

 

آموزش زبان آلمانی

آموزش زبان آلمانی و چند عبارت خنده دار آلمانی

 

در هر زبانی بعضی کلمات وجود دارند که در نوع خود مضحک بوده و می توانند به اقتضای موقعیت های خاص مورد استفاده قرار گیرند مثلا برای کسی که در شرایط بد و بحرانی برای رفتن به دستشویی قرار دارد از اصطلاح” “Wildpinkler در این شرایط استفاده می کنند که می تواند شدت این وضعیت را نشان دهد. در این قسمت از مطلب سعی کرده ایم تا به چند مورد از جالبترین و خنده دارترین کلمات و اصطلاحات زبان آلمانی را که در آموزش زبان آلمانی نیز به آنها پرداخته می شود برای شما ذکر کنیم.

 

۱- Brustwarze – جوش شیرین: در زبان انگلیسی معنی دیگری معادل آن وجود دارد که هیچ تناسبی از نظر معنایی با هم ندارند.

 

۲- Zahnfleisc گوشت دندان:  تلفظ صحیح آن سان فلایش است که در زبان انگلیسی به معنی لثه می باشد.

 

۳- Handschuhe  کفش دست: آلمانی ها فرصت چندانی نداشته اند که برای پوشش های مختلف واژه های مناسب را خلق کنند یا بهتر است بگوییم در این زمینه عجله داشته اند و بنابراین برای دستکش هم از کفش دست یا Handschuhe   استفاده می کنند.

 

۴-   Klobrilleعینک  توالت:  آلمانی ها برای تمیز بودن و پاکیزگی اهمیت زیادی قائل هستند و بنابراین وقتی به هتل می روند  اولین جایی که سر می زنند Klobrille   عینک توالت اتاقشان است تا از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنند. شوخی کردیم در واقع آنها این اصطلاح را معادل صندلی توالت به کار می برند.

 

۵-  Wildpinklerوحشی  وحشی: افرادی که منتظر نوبتشان برای استفاده از توالت هستند  در واقع اینطور نامیده می شوند.

 

۶- Stinktierحیوانات متعجب: آلمانی ها حیوانات را با توجه به بو، نوع فواید و حتی داشتن لاک بر روی پشت نیز طبقه بندی کرده اند. به عنوان مثال کوچکترین وضعیف ترین آنها حلزون است که آن را Nacktschnecke را در معنای غیر واقعی خود و حلزون  برهنه می نامند. آنها همچنین حیوان دیگری را  Wolverine Vielfraß یا خوردن غذای زیادی نامیده اند.

 

۶- Eselsbrücke پل الاغ: این اصطلاح زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شما کلمه ای را فراموش می کنید یعنی نک زبانتان است ولی به خاطر نمی آورید. این اصطلاح از واژه لاتینی pons asinorum”” به همین معنا گرفته شده است.

 

۷- Donnerbalken رعد و برق: در گذشته از این کلمه به معنای لباس نظامی به کار میرفت ولی اکنون در زبان عامیانه با کلمه  “thunder box” به صورت ترکیبی به کار می رود و به معنی توالت است. این کلمه با معنای واقعی خود یعنی رعد و برق در زبان انگلیسی همخوانی دارد.

 

۸- Durchfall  از طریق سقوط : این کلمه ریشه یونانی دارد و به معنای جریان است در حالی که در زبان انگلیسی به معنای اسهال به کار می رود.

 

۹- Dudelsack کیسه: این کلمه مخفف یکی از سازهای مشهور اسکاتلندی است ولی در زبان آلمانی به معنی کیسه می باشد.

آموزش زبان آلمانی و چند عبارت خنده دار آلمانی

 

۱۰ آموزشگاه برتر زبان آلمانی

آموزش زبان آلمانی و برخی اصطلاحات آلمانی پرکاربرد

 

شاید شما هم تا کنون به این عبارت  برخورد کرده اید که برای این که بتوانید به زبان آلمانی صحبت کنید باید مثل آلمانی ها فکر کنید. به عبارت دیگر به شکل مفهومی باید این زبان را یاد بگیرید. مثلا در زبان انگلیسی اصطلاح از گاز خارج می شوم بدین معنی است که ماشین کشش زیادی ندارد .

 

خلاصه در زبان آلمانی تا دلتان بخواهد از این دست اصطلاحات دیده می شود. هر چند شاید اصطلاحات در ظاهر به یک معنا بوده ولی از نظر لغوی معنای دیگری بدهند . این اصطلاحات تاریخ و اصالت فرهنگی و پیشینه  اجتماعی  یک کشور را نشان می دهند.

 

مثلا در زبان انگلیسی تکه کیک اصطلاحی برای انجام برخی کارها از سر شوق و شادمانی است در آموزش زبان آلمانی همین اصطلاح در معنای ظاهری Das schaffe ich mit links یعنی این کار را می توانم با دست چپ انجام دهم می باشد.

 

از همین رو اصطلاحات و یادگیری آنها خلاقیت در بروز افکار و احساساتتان را به شما یاد می دهد و در فرایند آموزش زبان آلمانی می تواند به شما کمک کنند. در این بخش شما را با برخی از این اصطلاحات آشنا می سازیم:

 

Da Steppt der Bär: این اصطلاح در معنای تحت الفظی خود یعنی خرس قدم می زند ولی در زبان انگلیسی بدین معنی است که این یک مهمانی خوبی خواهد بود. می بینید که این دو تفاوت های اساسی با هم دارند.

 

Tomaten auf den Augen haben: این اصطلاح در زبان آلمانی به معنای این است که شما گوجه بر چشمتان گذاشته اید یعنی از اتفاقات پیرامون خودتان خبر ندارید.

 

Himmel und Hölle در Bewegung setzen: قرار گرفتن یا قرار دادن بهشت و جهنم در حالی که حرکت می کنند. معادل انگلیسی آن حرکت بهشت و زمین می باشد.

 

Eine Extrawurst verlangen : وقتی که یک سوسیس اضافی می خواهید از این جمله درخواستی استفاده می کنید ولی در زبان انگلیسی درخواست به منظور خدمات اضطراری می باشد. حتی به صورت شرطی نیز به کار می رود.

 

den Nagel auf den Kopf treffen : در زبان آلمانی این اصطلاح به معنی قرار دادن ناخن روی سر است. معادل انگلیسی آن درست کردن یا درست انجام دادن کاری توسط شما می باشد.

 

klar wie Kloßbrüh : این اصطلاح در زبان آلمانی به معنای سوپ تمیز است. معادل انگلیسی آن کریستال شفاف است.

 

 

آموزش زبان آلمانی از طریق زبان محاوره ای یا عامیانه مردم آلمان

 

اگر شما در خیابان های برلین گیر کرده اید و نمی دانید که چطور با دیگران حرف بزنید در واقع بدین معنی است که شما با ضرب المثل ها  و اصطلاحات عامیانه بیگانه هستید. در این بخش تعدادی از اصطلاحات و عبارت های مردم را در محاورات شان بیان می کنیم. فراموش نکنید محاوره نیز بخشی از آموزش زبان آلمانی را شامل می شود.

 

Auf dicke Hose machen:  عمل شما با شلوار بزرگ شما متناسب است. اگر کسی از نظر مالی و بنیه اقتصادی از دیگران بزرگتر باشد و دست به کاری بزند از این ضرب المثل استفاده می کنند.

 

Gebongt sein :  معامله حل شد. در واقع معنی حل  و فصل شدن یا اتمام کاری به خصوص در معاملات را می دهد.

 

Was geht ab?: این جمله معادل چه چیزی در زبان انگلیسی است. معمولا این جمله اختصاری را نوجوانان مورد استفاده قرار می دهند.

 

Nicht alle Tassen im Schrank haben:: این اصطلاح در مقام تحسین و تبریک در برابر کاری است که انجام می دهید. این اصطلاح همراه با  “gehts” و کلمات تحسین آمیز از قبیل ”   “Naو alles gut به کار می رود تا از شخص در مورد نحوه کار کردنش چیزی بپرسد.

 

Bock haben: یعنی دارای اخلاق و رفتار خوب است. در مقابل افرادی که دارای اخلاق ناشایست هستند قرار می گیرند که با عبارت “Null bock” بیان می شود.

 

Nase haben vol die : در زبان آلمانی این ضرب المثل به این صورت است که می گوید شما دماغتان کامل است. یعنی شما این چیز را آنقدر دارید که از آن به تدریج سلب علاقه می کنید و اشتیاق تان را به داشتن آن از دست می دهید.

 

Chillen: این اصطلاح معادل عبارت انگلیسی آن یعنی to chill  به معنای آویزان کردن و قطع کردن است.

 

Aus der Reihe tanzen:: این ضرب المثل در مورد کسانی اطلاق می شود که خلاف جریان رودخانه شنا می کنند.  این ضرب المثل همچنین می تواند برای افرادی که کارهای متفاوت با سایرین را انجام می دهند نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 

فرهنگ آلمانی  و تاثیر آن بر آموزش زبان آلمانی

 

یکی از نکاتی که حتما در آموزش زبان آلمانی به آن توجه شود فرهنگ آلمانی ها می باشد. آلمان یک کشور اصیل و دارای تاریخ و سوابق فرهنگی و تاریخی درخشانی است. آنها در برهه هایی از تاریخ نه تنها در قاره اروپا بلکه در فرهنگ سایر کشورهای جهان نیز تاثیرات شگرفی بر جا نهادند.

 

به گونه ای در هر نقطه ای از جهان ردپایی از آلمان ها دیده می شود. کشور آلمان که حدود ۸۲ میلیون نفر جمعیت دارد پس از روسیه دومین کشور پرجمعیت اروپا محسوب می شود. اقلیت های ترک زبان بزرگترین جمعیت مهاجران این کشور یعنی در حدود ۲٫۴ درصد را به خود اختصاص داده اند.

 

۷۰ درصد مردم آلمان دارای مذهب مسیحی بوده و ۳٫۷ درصد نیز مسلمان می باشند. بقیه این تعداد جمعیت را اقلیت های سایر مذاهب و ادیان تشکیل می دهند. آلمانها به عنوان مردمی سختکوش و با اراده نامیده می شوند. آنها به دقت و نظم در کار اهمیت زیادی می دهند و کم کاری یا بهانه های مختلف را دوست ندارند.

 

رفتار آنها شاید در ظاهر سرد باشد و در نگاه اول ممکن است این چنین به نظر برسند ولی وقتی با یکی از آنها دوست شدید در می یابید که خونگرم ترین مردم روی زمین هستند. آنها مردمانی خوش اشتها هستند و بنابراین دارای کلکسیون متنوعی از غذاهای سنتی و خوشمزه هستند.  آنها بیش از ۳۰۰ نوع نان دارند که با ذائقه خودشان بسیار سازگار است.

 

آلمانی ها در صنعت نیز در سطح جهان زبانزد هستند و شهرتی عالمگیر دارند. آنها در معماری هم گام های موثر و سازنده ای برداشته و در سراسر اروپا آثار باقی مانده در ساختمانها و سازه های گوتیک، کلاسیک، باروک، روکوسی و رنسانس گواه این ادعا می باشد.

آموزش زبان انگلسی

مرتفع ترین کلیسا در آلمان واقع شده است که ۱۶۱٫۵۳ متر ارتفاع دارد. نکته دیگری که  می تواند مشوق بسیار مهمی در آموزش زبان آلمانی به شمار بیاید نقش و سهم  متفکران و دانشمندانی از قبیل انیشتین و موتزارت  است. همچنین  آلمان را کشور شعرا و اندیشمندان یا Das Land der Dichter und Denker نامیده اند.

 

غذاهای آلمانی

شاید فکر می کنید آموزش زبان آلمانی فقط باید معطوف به فهمیدن برخی کلمات یا جملات باشد ولی در واقع  بدین منظور لازم است تا شما با جنبه های مختلف و علایق آن ملت نیز آشنا شوید. بدین ترتیب وقتی شما در آموزش زبان آلمانی با نام یک غذای آلمانی روبرو می شوید شگفت زده نمی شوید.

 

در این بخش از آموزش زبان آلمانی به منظور آشنایی بیشتر شما ۱۰ غذای معروف این کشور را برای شا معرفی می کنیم.

 

Spätzle: نوعی ماکارونی گیاهی که ترکیبات آن شامل تخم مرغ، آرد، نمک و آب می باشد.

Bratwurst: یک نوع سوسیس آلمانی و معروف در شهر نورنبرگ این کشور است.

Currywurst: نوعی سوسیس سنتی آلمانی در شهر برلین است.

Bratkartoffeln: نوعی غذا با سیب زمینی در واقع سیب زمینی بخشی از وعده های غذایی این مردم را تشکیل می دهد و بنابراین تعجبی ندارد که با آن انواع غذاها را طبخ نمایند.

Sauerbraten: یک نوع غذا که با گوشت گاو تهیه می شود.

Maultaschen: این غذا هم با گوشت گاو درست می شود ولی توصیه می کنیم هر وقت به کشور آلمان سفر کردید این غذای خوشمزه را حتما امتحان کنید.

همچنین غذاهای دیگری نیز در کشور آلمان تهیه و طبخ می شوند. برخی از  معروفترین غذاهای آلمانی عبارتند از: Leberkäse، Schnitzel، Rouladen و Gulasch که ایرانی ها با چند نوع از آنها به خصوص شنیسل آشنایی دارند.

غذاهای آلمانی

 

اشتباهات اجتناب ناپذیری که در آموزش زبان  آلمانی باید قبول کنید.

 

مدرسین و اساتید حوزه آموزش زبان آلمانی همواره بر این نکته تاکید دارند که اصولا در یادگیری سریع این زبان وجود اشتباهات یک چیز طبیعی است. این اشتباهات به شما کمک می کنند تا خودتان را بیشتر تجهیز و تقویت کنید.

 

در هر صورت زمانی که شما وارد چرخه یادگیری و آموزش زبان آلمانی می شوید وجود برخی مشکلات که در سایر زبان ها نیز مشاهده می شود اجتناب ناپذیر است.  فراموش نکنید که زبان آلمانی را به عنوان زبان دوم خودتان یاد می گیرید و اگر غیر از این بود در دوره های آموزش زبان آلمانی شرکت نمی کردید.

 

مثلا برخی واژه ها معانی دو پهلو دارند یعنی شاید در ظاهر چیزی را به ذهن القا کنند ولی در اصل معنی چیز دیگری را می دهند. به عنوان مثال کلمه “bekommen” ممکن است ذهن شما را به سمت معانی دیگری از قبیل تبدیل شدن منحرف کند در حالی که معنی واقعی آن گرفتن چیزی است.

 

Ich bekomme ein Geschenk:  من هدیه می گیرم.

 

قیود مکان و زمان نیز می توانند شما را دچار اشتباه کنند. البته تما ماندگاری این مطالب در حافظه شما بستگی دارد. فراموش نکنید هیچ قاعده مشخص و کلی برای فعل bekommen  وجود ندارد و این فقط به توانایی تجزیه و تحلیل یا شناسایی شما مربوط می شود.

 

ولی نگران نباشید چرا که به مرور می توانید بر این موارد تسلط و اشراف کاملی پیدا کنید. یکی دیگر از این ترکیبات کلمه “nach Hause” است که به معنی به خانه است ولی اگر بگویید “zu Hause” یعنی مراجعه به خانه است. سعی کنید کلمات را معادل یابی کنید و از ترجمه تحت اللفظی یا ظاهری آنها پرهیز کنید.

 

توجه داشته باشید نکته ای که قبل از هر چیزی در آموزش زبان آلمانی باید آن را بپذیرید این است  که ساختار و قواعد دستوری و گرامری این زبان با زبان شما متفاوت است و این انکار ناپذیر است.

 

اشتباهات اجتناب ناپذیری که در آموزش زبان  آلمانی باید قبول کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *