گرامر چیست و نکاتی در مورد گرامر زبان انگلیسی

گرامر چیست و نکاتی در مورد گرامر زبان انگلیسی

13th می, 2019

+10
Loading...

 

آشنایی با گرامر زبان انگلیسی؛ ضرورتی انکارناپذیر

 

کسانی که می خواهند به فراگیری زبان انگلیسی بپردازند در ابتدا با یک سوال تا حدودی مبهم مواجه می شوند. آنها شاید هر وقت که به گرامر زبان انگلیسی و موضوعات مرتبط با آن می پردازند از خودشان می پرسند که چه ضرورتی دارد که گرامر را بلد باشیم؟

در واقع ما نیز به همین دلیل اینجا هستیم تا شما را با یک نیاز غیر قابل انکار و یقینی در این زمینه آشنا سازیم. در این زمینه شاید نوع توصیه های ما با دیگران کمی متفاوت باشد. امیدواریم که شما هم پس از پایان یافتن این مطلب به این نتیجه دست پیدا کنید که گرامر زبان انگلیسی یک مکمل نیست بلکه اصولا یادگیری زبان انگلیسی در هر یک از مراحل بدون درک گرامر آن تقریبا چیزی پوچ و بی معنی است.

از گرامر نترسید!

گرامر یک نوع شیوه هدایت اصولی به منظور زبان آموزی  تلقی می شود و طبیعی است که اگر کسی ادعا کند که در مکالمات یا سایر مراحل زبان آموزی بدون این که سررشته ای از گرامر داشته باشد اصلا به مشکلی برخورد نکرده است با یک درجه تخفیف به او می گوییم که شاید دارد با شما شوخی می کند.

دقیقا می خواهم برای شما چند مثال بزنم تا قضیه کمی برایتان آسانتر شود. مثلا فرد ادعا کند ملوان قابل و با تبحری است ولی به درستی شنا نمی کند.. دومین مثالی که می خواهم برای شما بیان کنم در مورد راننده ای است که ادعا می کند راننده خوبی است ولی با اصول رانندگی و هدایت ماشین به طرز اصولی آشنایی ندارد.

این مثال  مثل آشپز ماهری که فقط محتویات غذاها را می شناسد و غذا را به هر طریقی می پزد و نفس  آشپزی برایش مهم است . با دستور کار و رسپی مشخصی نمی تواند کار کند.

گرامر دانش هدایت و کنترل زبان است

به این جمله دقت کنید :

من می خواهم هفته آینده به خانه شما بیایم و شب را همانجا پیش شما بمانم.

این جمله در حالت عادی بی عیب و نقص به نظر می رسد ولی اگر نوع چینش کلمات را به هم بریزیم به نظر شما چیزی از آن باقی می ماند؟. مثلا دقت کنید این جمله می تواند به شکل زیر در بیاید:

می خواهم شب را همانجا پیش خانه شما بیایم و هفته آینده بمانم

این بی نظمی و عدم رعایت هنجارهای زبانی لزوم استفاده از یک اصول مشخص را برای ما بیشتر آشکار می سازد.

تعریف گرامر

گرامر یا دستور زبان عبارت است از ساختار و سیستم یک زبان مشخص یا تمام زبان ها که به آن علم نحو نیز گفته می شود و به مورفولوژی یا ریخت شناسی زبان نیز کمک گرفته می شود. گرامر بیشتر نقش یک هدایت کننده و تنظیم کننده آموزش زبان را در علاقمندان و زبان آموزان بر عهده دارد.

گرامر در واقع همان سیستم اصولی و شالوده آموزش زبان انگلیسی و سایر زبان ها می باشد که سطوح مختلف واژگان، افعال، اسامی مختلف و نیز بیان و به طور کلی کاربردهایشان را در بر می گیرد. هر چند کاربرد گرامر به معنای دستور و قواعد زبان نیز به تنهایی نمی تواند حق مطلب را ادا کند و تعریف ناقصی از آن می باشد.

گرامر به زبانی دیگر

یک تعریف دیگر از گرامر این است که اصولا هیچ گونه قوانینی برای یادگیری زبان انگلیسی به طور اخص و سایر زبانها به زور اعم وجود ندارد و اصلا گرامر هیچ ارتباطی با قوانین ندارد. بلکه بر اساس مقتضیات زبانی در دوره ای این دستورالعمل ها وضع شده و پس از مدت زمان مشخصی چیزهای دیگری جایگزین آن می شود که بیانگر عدم ثبت گرامر و قواعد دستوری از یک سو و نیز ارائه یک تعریف واحد برای آن از سوی دیگر می باشد. قوانین را افراد ایجاد کرده اند .

بنابراین گرامر زبان می تواند در نوع خود قراردادی و قابل تغییر و یا اصلاح پذیر باشد. گروهی که به عنوان دسته دوم این تعریف را از گرامر ارائه داده اند معتقد هستند که در واقع گرامر بازتابی از زبان است که در برهه خاصی از زمان شکل گرفته است.

 

صداها زبان را خلق کردند

وقتی اصوات در ترکیب و هارمونی هم توانستند خلق معانی کنند زبان نیز شکل گرفت. آواهای نخستین غارنشین ها در ترکیب با اصوات دیگر در شکل گیری یک زبان واحد برای انسان بدوی نقش اساسی داشتند. وزن زبانی و آهنگ و لحن یا همان چیزی که ریتم زیان می گویند توانسته است تا امروز زبان ها متعددی را در جهان پدید بیاورد.

بار آوایی کلمات در فهم و شناسایی بعضی از چیزها نخستین پله از دستیابی به زبان به عنوان ابزار ارتباطی بوده است.  همانطور که بومیان آمازون یا نیوزیلند می توانند از زبان مشترکی برای ارتباط با یکدیگر استفاده کنند هر یک از ما نیز به زیان های مشترکی آشنایی داریم که تاریخ و فرهنگ ما را به هم پیوند داده است. در این بین برخی زبان ها وجود دارند که از اشتراکات بیشتری در بین ملل برخوردار هستند و زبان انگلیسی یکی از این زبان ها به شمار می رود.

 

زبان، ذاتی است؟!

آیا ما حتما باید برای یادگیری یک زبان از گرامر و به اصطلاح چم و خم و ریزه کاری  های آن سر در بیاوریم یا خیر؟ جواب این سوال بسیار کوتاه و مختصر است: خیر. بسیاری از مردم جهان بدون یادگیری هرگونه گرامر ی یاد گرفته اند. در واقع از همان بدو تولید و بدون فراگیری قواعد یا اسلوب خاصی برای آموزش گرامر توانسته اند زبان قابل فهم و رایج در کشورشان را یاد بگیرند.

البته این یادگیری مستلزم آداب و اصول صرف و نحو و شرایط دیگر نبوده است و بشر به صورت ذاتی آن را فرا گرفته است. هر چند این مباحث که در حیطه مباحث فلسفی و زبان شناسی قرار می گیرند مورد اختلاف قدما و علمای زبان شناسی متاخر می باشد و کاملا منتج به نتیجه نهایی نشده است ولی قضیه آموزش گرامر به موازات آموزش زبان انگلیسی  از جدی ترین مقوله های زبان آموزی به شمار می رود.

در واقع با توجه به تعاریف مدرن که از گرامر ارائه داده اند آن را بازتاب یک زبان مشخص در زمان نامیده اند که در مطالب بالا نیز به آن اشاره کردیم.

یادگیری گرامر مسیر یادگیری را کوتاه می کند

قواعد دستور زبان یا گرامر زبان انگلیسی به شما کمک می کند تا با سرعت و نیز کارآمدی بیشتری زبان انگلیسی را یاد بگیرید. بهتر است تصور دوستانه ای از یادگیری گرامر یک زبان داشته باشید تا در ظرف مدت کوتاهی شاهد شکوفایی استعدادها یتان در این زمینه باشید.

با یادگیری گرامر زبان می توانید درک بهتر و مناسبتری از واژگان یک زبان داشته باشید و در مکان و موقعیت مناسبی آنها را به کار بگیرید. حتی در صورتی که به فراگیری گرامر یک زبان روی خوش نشان بدهید می توانید امیدوار باشید که دیگر از دست کلاس و استاد و دوره های مختلف نیز راحت می شوید و نیازی به آنها نخواهید داشت.

بنابراین لازم است تا دیدگاهتان را نسبت به یادگیری گرامر زبان تغییر دهید و آن را به مثابه یک نقشه گنج یا مسیریاب ببینید که در نهایت موفقیت بزرگی را برای شما در پی خواهد داشت.

فراموش نکنید

قواعد گرامری زبان های ابداعی  و جدیدی از قبیل  اسپرانتو در این زمینه با یادگیری قواعد دستوری زبان به طور کلی متفاوت بوده و در صورتی که استفاده از آن عمومیت بیشتری پیدا کند قواعد این زبان با تعاریفی که در این مطلب برای گرامر به ان اشاره کرده ایم تفاوتهایی اساسی خواهند داشت.

اصطلاحات تخصصی پر کاربرد در گرامر

برای تفهیم بیشتر این مطلب سعی کرده ایم تا فهرست کوتاهی از اصطلاحات گرامری را برای شما ارائه کنیم و توضیحات مختصری را نیز در این زمینه برای شما بازگو نماییم.

active voice یا فعل معلوم:

در فعل معلوم فاعل یا subject  انجام دهنده عمل مشخصی است و هویت وی معلوم است مانند جمله :

They killed the President –آنها رئیس جمهور را کشتند.

Adjective یا صفت:

هر چیزی که اسم را توصیف کند صفت نام دارد. کلماتی که بیانگر اندازه، ابعاد، رنگ و… هستند در این گروه جای می گیرند. مانند: قرمز، بزرگ، آسان، فرانسوی و… .

همچنین یک صفت می تواند اسم یا ضمایر را نیز تعریف کند.

درس های صفت در این بخش به طور کامل گذاشته شده اند

بخش صفت ها

 

Adverb یا قید:

Adverb بیانگر توضیحی در خصوص فعل جمله است. به عبارت دیگر به فعل چیزی می افزاید تا آن را بیان کند. انواع حالت ها می تواند در زمره قیود قرار گیرند از قبیل به آرامی، بی سر و صدا، خوب، بد و … .

درس های قیدها در این بخش به طور کامل گذاشته شده اند

بخش قید هاا

 

Article یا حروف معرفه و نکره

حروف نامعین زبان انگلیسی یا نکره  a و an هستند. حروف معین نیز عبارت است از : the

auxiliary verb یا فعل کمکی:

فعلی که قبل از فعل اصلی در جمله واقع می شود و از آن به عنوان فعل معین نیز نام می برند.

مانندBe :  ، do  و  I have   .

Can،   may  و      must  افعال مدال نیز نامیده می شوند.

Clause یا جمله کوتاه:

گروهی از کلمات می باشد که حاوی یک موضوع و فعل ان است.

مثال: It was late when he arrived

Conjunction  یا حرف ربط:

این حروف دو یا چند جمله را به هم متصل می سازند. مانند: and، but و . if

Infinitive یا مصدر:

شکل ریشه ای و پایه ای یک فعل را بیان می کند. مانند to work  و .work

Interjection یا حروف ندا:

از قبیل: oh! ah! ouch! ، well!

modal verb یا فعل معین شرطی:

فعل کمکی که فعل اصلی را تغییر دهد  از قبیل: can, may, must و یا فعلی که بتواند این افعال را تغییر دهد که افعال معین مدال نیز نامیده می شوند.

Noun یا اسم:

اسم بیانگر نام یا هویت یک شی، مفهوم یا مکان می باشد. از قبیل table, dog, teacher,   و غیره. اسم یا ذاتی است مانند ماشین یا هر چیز دیگری که قابل لمس است و یا انتزاعی و ذهنی است که قابل لمس نیست از قبیل شادی، غم و گریه. اسامی شمارشی اشاره به چیزهایی دارد که می توان آنها را شمارش کرد از قبیل: بطری، دلار یا توپ های داخل یک بطری. اسم غیر قابل شمارشی نیز به اشیا یا چیزهایی اشاره دارد که غیر قابل شمارش است از قبیل:آب، موسیقی و… .

بخش اسم ها در سایت همیارزبان

Object یا مفعول:

در افعال معلوم مفعول کسی است که فعل بر او انجام گرفته است. مفعول در افعال غیر معلوم یا مجهول  مترادف با کسی است که فعل را به انجام می رساند.

 Participle یا وجه وصفی:

وجه وصفی چگونگی انجام عمل را به شکل واقعی و درست ارائه می دهد. وجه وصفی از ترکیب فعل    +       ed  یا   ing   به دست می آید.

part of speech یا ادات سخن:

عناصر هشت گانه ای را که نقش مهمی را در جمله ایفا می کنند ادات گفتاری می نامند. این عناصر در معنا و کاربرد این نقش را می توانند بر عهده بگیرند. اسم، فعل، صفت، قید، ضمیر، حروف ندا و… از آن جمله می باشند.

 

passive voice یا افعال مجهول:

این افعال به منظور بیان اعمالی که روی فاعل انجام می گیرد می تواند مورد استفاده واقع شود. مثال:

The President was killed که نوعی ابهام در ان وجود دارد.

Phrase یا عبارت:

یک عبارت متشکل از گروهی از کلمات که شامل فعل و یک موضوع می باشند از قبیل :

on the table, the girl in a red dress

predicate یا گزاره:

هر جمله از دو بخش تشکیل شده است: نهاد و گزاره. گزاره خبری است که در مورد نهاد می دهیم.

Preposition یا حرف اضافه:

کلماتی مانند at, to, in, over از زمره حروف اضافه هستند که قبل از اسم می آیند و اطلاعاتی در خصوص زمان، مکان و موقعیت چیزی می دهند.

Pronoun یا ضمیر:

کلماتی مانند I, me, you, he, him, it که می توانند به عنوان جایگزین اسامی شوند جزو ضمایر هستند.

Sentence یا جمله: گروهی از کلمات است که اندیشه نگارنده را بیان می کند. جمله می تواند پرسشی، امری یا ندایی باشد. یک جمله مشتمل بر یک مفعول و یک گزاره است. به عبارت ساده تر یک جمله باید مشتمل بر یک فعل و یک مفعول باشد.  جملات در زبان انگلیسی با حروف بزرگ شروع می شوند و با علائم مختلف پرسشی (؟)، تعجب(!)، و یا نقطه پایان می یابد.

بخش ضمیر ها در همیارزبان

Tense یا زمان:

یک نوع فعل که زمان ما را در حال انجام فعل دیگری مشخص می کند. از قبیل زمان گذشته، زمان حال یا آینده. توجه داشته باشید که زمان یک فعل همیشه بیانگر زمان انجام یک فعل نمی باشد بلکه  می تواند در مورد اکنون صدق کند ولی بیانگر آینده باشد

بخش زمان ها در همیارزبان.

Verb یا فعل:

فعل بیانگر یک عمل یا حالت خاصی است از قبیل (to) work, (to) love, (to) begin.

بخش افعال در زبان انگلیسی

 

 

همیشه با شما هستیم:

شما با هر سطح تحصیلات و معلوماتی که دارید و در هر موقعیتی از خدمات سایت همیار زبان بهره مند شوید. برای آشنایی بیشتر با آموزش گرامر زبان انگلیسی و کاربردهای آن و سایر مقالات آموزشی و پرکاربرد در این زمینه سایت تخصصی همیار زبان را فراموش نکنید.

 

دانلود اپلیکیشن همیارزبان، متفاوت ترین اپلیکیشن آموزش زبان !

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن همیارزبان شماره خود را وارد نمایید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس : 3740 2842 021

بخش ها
مقالات
مجوز ها
logo-samandehi