روش های ۱۰ گانه ی یادگیری زبان اسپانیایی

روش های ۱۰ گانه ی یادگیری زبان اسپانیایی

6th ژوئن, 2019

+1
Loading...

زبان اسپانیایی بنابر آمارهایی که در سالیان اخیر منتشر شده است به عنوان دومین زبان و گویش جهانی پس از زبان چینی می باشد. امروزه علاقه مندان زیادی در سراسر جهان در پی یادگیری زبان اسپانیایی هستند.

 

حدود ۵۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان با این زبان زنده و پویا تکلم می کنند. کشورهای آمریکای لاتین و برخی از کشورهای اروپایی و آفریقایی با این زبان معتبر جهانی تکلم می کنند. در این مطلب سعی کرده ایم تا شما را با روش ها و متدهای ده گانه ای که از طریق آنها می توانید به یادگیری این زبان زیبا  بپردازید آشنا سازیم.

 

بنابراین در صورتی که تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید توصیه می کنیم در ادامه این مطلب نیز ما را همراهی کنید.

 

بهترین روش برای یادگیری زبان اسپانیایی

 

شاید مانند اغلب زبان آموزان و علاقه مندانی که با چالش ها و سوالات متعددی در مورد یادگیری یک زبان خاص مواجه هستند شما هم بارها از خودتان پرسیده اید که از چه راه ها و روش هایی می توانم زبان اسپانیایی را یاد بگیرم؟

 

شاید هم از زمره افرادی باشید که همواره برای یادگیری برخی از زبان ها نیازمند یک چراغ جادو و غول بدقواره ای هستند که آرزوهایشان را در این زمینه برآورده سازد؟. ما به شما پیشنهاد می کنیم که خیالپردازی را کنار بگذارید و خودتان دست به کار شوید.

 

شاید باور نکنید ولی باید این نکته را به خاطر بسپارید که تا کنون هیچ روش تثبیت شده و یا صد در صد تضمینی برای یادگیری زبان اسپانیایی و یا هر زبان دیگری وجود ندارد. در واقع در بسیاری موارد یادگیرنده باید به صورت انگیزشی وارد گود شود تا بتواند از این مرحله با موفقیت صعود کند.

 

اراده و تمرکز و بسیاری از تکنیک های آموزشی قطعا مکمل بسیار ارزشمندی برای متدهای یادگیری زبان اسپانیایی به شمار می روند. ولی هنوز بسیاری از متدهای زبان آموزان موفق که توانسته اند به قول خودمانی ها  زبان اسپانیایی را فوت آب شوند در حد یک معما باقی مانده است.

 

در واقع می توان اینطور اذعان کرد که تواناییهای فردی و میزان آمادگی ذهنی در این قضیه می تواند حرف اصلی را بزند.

 

 

تکنیک های آموزشی اساتید و نقش آن در یادگیری زبان اسپانیایی

 

سخن را  در این زمینه با نقل قول یکی از اساتید آموزش زبان انگلیسی آغاز می کنیم. وی مدعی بود که با وجود ان که برای یادگیری زبان انگلیسی راه و بیراهه های بسیاری را پشت سر گذاشته  بود و حتی ۶ ماه را در والنسیا زندگی کرده بود ولی هنوز نتوانسته بود آنچنان که باید و شاید بر این زبان احاطه پیدا کند.

 

ولی در ادامه با استفاده از تلاش و ممارست در زمینه یادگیری این زبان توانسته بود ضمن کسب مهارت ها و تجربیات متعددی در این زمینه موفق به کسب دیپلم c2 یعنی بالاترین سطح  یادگیری زبان اسپانیایی شود.

 

وی معتقد است صرفا به این دلیل که  فردی در گذشته در زمینه یادگیری زبان اسپانیایی دچار شکست شده است و نتوانسته است به موفقیت برسد نمی تواند توجیه و دلیل مناسبی برای عدم پیشرفت او در این زمینه تلقی شود.

 

در واقع تلاش و کوشش های شما در این زمینه بدین معنی نیست که شما استعداد یا ژن زبان آموزی ضعیفی دارید. بهتر است قضیه را اینطور تشریح کنیم که به احتمال زیاد شما راه و روش مطالعه و تمرین کردن برای این زبان را بلد نیستید.

 

ما نمی توانیم به شما برنامه خاصی را در این زمینه پیشنهاد کنیم و یا از بین روش های مختلف یادگیری زبان اسپانیایی یکی را به عنوان بهترین راه به ما توصیه کنیم ولی می توانید رویکردهای مختلف در این زمینه را بررسی و امتحان کنید تا از بین روش های  ارائه شده بتوانید به روش مناسب دست پیدا کرده و نتیجه مطلوب حاصل شود.

 

راه اول: از همان روز اول با زبان اسپانیایی صحبت کنید

 

بیایید به تجربه همان فردی که در مطالب قبلی به آن اشاره کردیم اشاره ای داشته باشیم. وی می گوید که با وجود آن که شش ماه را در اسپانیا به سر برده است ولی قادر نبوده است گلیم خودش را از آب بیرون بکشد و چیز چندانی در مورد این زبان یاد بگیرد.

 

شاید هم تمام شرایط برای یادگیری زبان اسپانیایی او مهیا بوده است و به دلایلی خود او قادر نبوده است تا از این فرصت ها و شرایط پیش آمده استقبال کند. در واقع اشتباه رایج که اغلب زبان آموزان به آن دست می زنند این است که سعی می کنند تا به جای در گیر شدن با این زبان و تکلم با آن بیشتر به مطالعه کتاب های آموزش زبان اسپانیایی و یا دیدن فیلم در این زمینه بپردازند.

 

یعنی این موارد را بر مکالمه مستقیم ترجیح می دهند و بنابراین جای تعجب ندارد اگر روند یادگیری زبان اسپانیایی به کندی صورت گیرد. فراموش نکنید یادگیری زبان اسپانیایی یک مهارت است و برای دستیابی به هر مهارتی لازم است تا از همان روز نخست آن را تمرین کنید.

 

بنابراین اصلا نگران نباشید که چطور حرف می زنید  و دچار چه اشتباهاتی می شوید در عوض فقط کافیست دهانتان را باز کنید و با خیال راحت شروع به حرف زدن کنید. به این ترتیب چندان طولی نمی کشد که بسیاری از مشکلات اولیه شما در این زمینه  نیز رفع می شود.

 

صحبت کردن با زبان اسپانیایی از همان روز اول مزایای بیشماری را برای شما به همراه دارد از جمله این که می توانید مکالمات واقعی را با زبان اصلی ولو به صورت جملات نصفه و نیمه و یا ناقص با افراد مختلف انجام دهید. اگر این گام را بردارید  و در این کار ثابت قدم باشید به شما  اطمینان می دهیم که در ظرف یک هفته می توانید اولین مکالمه بی عیب و نقص خودتان را با  زبان اسپانیایی تجربه کنید.

  24 منبع برای یادگیری زبان اسپانیایی  

زبان اسپانیایی

راه دوم: صحبت کردن با زبان انگلیسی را متوقف کنید؛ یادگیری زبان هدف با استفاده از روش غوطه وری

 

برای این که اختلالی در روند یادگیری زبان اسپانیایی پیش نیاید بهتر است از حرف زدن با زبان انگلیسی اجتناب کیند. بدین معنی که زبان اسپانیایی را جایگزین زبان اسپانیایی کنید تا نتیجه لازم را کسب نمایید. بیایید دوباره به تجربیان همان استاد زبان اسپانیایی برگردیم وی پیشنهاد می کند که برای این کار لازم است تا حداقل یک ماه استفاده از زبان انگلیسی را برای حل و فصل مشکلات روزمره خودتان متوقف سازید.

 

به این روش می توان نام دیگری اطلاق کرد. می توان آن را روش غوطه ور شدن در این زبان نامید بدین معنی که اگر شما ۴۰ ساعت وقت خودتان را در طول هفته به یادگیری زبان انگلیسی اختصاص دهید می توانید بازدهی بیشتری از ۴۰ ساعت داشته باشید چرا که روند یادگیری زبان های مختلف یکسان نیستند.

 

این زمینه برخوردار شوید. یکی از زبان آموزان با استفاده از این متد توانست در ظرف یک سال چهار زبان مختلف را یاد بگیرد. یعنی روند یادگیری هر یک از زبان های مورد نظر برای او حدود ۳ ماه به طول انجامیده است. البته زبان رسمی کشوری که در آن به سر می برد انگلیسی نبود و از همین رو توانست به موفقیت های قابل توجهی در این زمینه دست پیدا کند.

 

در واقع شرایط دشوار زندگی و در تنگنا قرار گرفتن برای تکلم با یک زبان دیگر- غیر از زبان انگلیسی- مانند زبان اسپانیایی می تواند شتاب بیشتری به روند یادگیری زبان مذکور بدهد. در واقع زمانی که در این زمینه برای خودتان نوعی محدودیت ایجاد می کنید و از صحبت کردن با سایر زبان ها غیر از زبان هدف پرهیز می کنید شما به نوعی از روش غوطه وری در زبان مذکور استفاده کرده اید که می توانید با اتخاذ این تدابیر سختگیرانه به نتایج درخشانی دست پیدا کنید.

 

به خاطر داشته باشید که لزوما یادگیری زبان اسپانیایی از طریق سفر به کشور مذکور یا اقامت در آن نمی تواند امکان غوطه ور شدن در زبان مذکور و یادگیری آن را به شما بدهد. این کار ارتباط مستقیمی با مقتضیات شغلی و فرصت های شما دارد که برخی افراد ممکن است ۱۰۰ درصد از ظرفیت های استفاده از زبان انگلیسی در امورات روزانه شان را می توانند به این روش اختصاص دهند و برای برخی دیگر چنین چیزی عملا غیر ممکن است.

 

نکته: سعی کنید برای استفاده مطلوب و یادگیری زبان اسپانیایی اگر قادر نیستید استفاده از زبان انگلیسی را کاملا محدود کنید استفاده از آن را به حداقل برسانید.

 

راه سوم: یادگیری زبان اسپانیایی از طریق پادکست ها و فایلهای شنیداری آموزشی

 

هر چند پادکست های یادگیری زبان اسپانیایی و دوره های شنیداری در این زمینه نمی تواند جایگزین مناسبی برای مکالمات رو در رو تلقی شود با این وجود آنها به عنوان یک مکمل عالی از کاربردهای مناسبی برای ایجاد ساختارهای زبان آموزی در این زمینه بهره مند هستند.

 

یکی از پادکست هایی که که برای تمام سطوح زبان آموزان توصیه می شود پادکست    SpanishPod101می باشد که در نوع خود یک پادکست خلاقیت آمیز، نوگرایانه و جامع به شمار می رود. این پادکست همچنین  بیش از ۳۰ زبان معتبر بین المللی را پوشش می دهد.

 

همچنین یکی از پادکست های معروف دیگر که به امپراتوری اسپانیا معروف است می تواند  ۳۹ فایل مختلف از لهجه ها و گویش های پایه ای را  به شما آموزش دهد و از این طریق در تلفظ این زبان  و یادگیری لهجه های مختلف نیز موفقیت های بیشتری را کسب کنید.

 

 

راه چهارم: یادگیری زبان اسپانیایی از طریق تحصیلات دانشگاهی

 

اغلب مشاهده شده است افرادی که دارای مدارک دانشگاهی در سطح کارشناسی و یا بالاتر هستند و برای ادامه تحصیل کشورهای اسپانیولی زبان را انتخاب می کنند در پایان دوره می توانند در یادگیری زبان اسپانیایی نیز نتایج مطلوبی را به دست بیاورند. مزایای ادامه تحصیل در این کشورها و دانشگاه های اسپانیولی زبان عبارتند از:

 

۱-شما قادر به یادگیری زبان اسپانیایی و مکالمه این زبان، خواندن و نوشتن به این زبان در سطح بسیار بالایی خواهید بود.

 

۲-شما یاد می گیرد که ضمن نهادینه کردن و درونی کردن این زبان به درک اصولی و هدفمندی از گرامر و قواعد دستوری این زبان نیز دست پیدا کنید. در واقع از این طریق می توانید ظرافت های زبانی را به طور عمیق درک کنید.

 

۳-شما از این طریق در مورد زبان اسپانیایی بیشتر از چیزی که انتظار دارید می توانید اطلاعات دقیقی در خصوص فرهنگ، تاریخ ادبیات اسپانیایی و یا تاریخ کشورهای اسپانیولی به دست بیاورید که در نوع خود تجربه بی نظیری به شمار می رود.

 

غیر از مزایای فوق در زمینه یادگیری زبان اسپانیایی همچنین لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که شما در طول دوران اقامت در این کشورها فرصت عالی برای غوطه ور شدن و تمرکز بر روی یادگیری این زبان را خواهید داشت.

 

در واقع در کمترین زمان ممکن است شما در طول مدت زمانی در حدود یک ترم یا یک سال را برای یادگیری زبان اسپانیایی صرف خواهید کرد. البته اگر در سطوح کارشناسی مشغول به تحصیل باشید شاید ادامه تحصیل مشکلاتی را نیز برای شما به همراه داشته باشد مثلا شما عملا حدود چهار سال از وقت خود را صرف تحصیلات عالی می کنید و این شاید برای شما-با توجه به کشوری که در آن اقامت می کنید- هزینه بردار بوده و مخارج کلانی را به شما تحمیل کند.

  راهنمای اصلی معرفی اعضای بدن به زبان اسپانیایی

 

ولی با این وجود راه های ارزان تری هم پیش روی شما قرار دارند که می توانند گزینه های مناسبی بدین منظور باشند. هر چند باید این واقعیت را نیز قبول کرد که تمام افراد قادر نیستند تا به این مدارک دست پیدا کنند و این کار صرفا برای کسانی مناسب است که توانایی تامین هزینه های اقامت در این کشورها را دارند.

 

راه پنجم: شرکت در دوره های آموزش زبان اسپانیایی

 

اگر شما نمی توانید مدارک معتبر دانشگاهی را در زبان اسپانیایی به دست بیاورید بنابراین می توانید در دوره های یادگیری زبان اسپانیایی که در آموزشگاه های مربوطه برگزار می شود شرکت کنید. بسیاری از این آموزشگاه ها و مراکز آموزش زبان برنامه های فشرده ای را ارائه می دهند که می تواند تمرکز و یا غوطه ور شدن شما در زبان مذکور را نیز افزایش دهد.

 

هر چند ما نمی توانیم  مدارس یا آموزشگاه های خاصی را در این زمینه برای شما معرفی کنیم. بهترین راه این است که بدین منظور از تجربیات سایر زبان آموزان و یا مطالعات آنلاین در این زمینه بپردازید تا بتوانید گزینه های مناسب را انتخاب کنید.

 

راه ششم: استفاده از یک معلم خصوصی(به صورت آنلاین یا حضوری)

 

یکی دیگر از راه هایی که برای یادگیری زبان اسپانیایی پیشنهاد می شود استفاده از یک معلم خصوصی می باشد. به طور کلی آموزش زبان های مختلف در محیط هایی مانند کلاس درس و با جمعیت بیشتر بسیار کندتر از زمانی صورت می گیرد که شما از وجود یک معلم خصوصی در این زمینه بهره می برید.

 

در واقع روند یادگیری زبان انگلیسی زمانی که یک معلم خصوصی در منزل داشته باشید از سرعت و کیفیت بسیار بیشتری در مقایسه با روش آموزش زبان در کلاس های عمومی برخوردار می باشد.

 

راه هفتم: استفاده از یک گزینه رایگان و آسان؛ برنامه های پیام رسان یا چت تصویری

 

در صورتی که قادر نیستید کسی را در شهر خودتان پیدا کنید که به زبان اسپانیایی مسلط باشد یا به هر دلیلی نمی توانید به کشورهایی که دارای زبان اسپانیولی هستند سفر کنید. اگر نمی توانید از دوره های آموزشی در آموزشگاه های مختلف بهره مند شوید می توانید یک دوست یا همکار اینترنتی پیدا کنید و با او از طریق پیام رسان های مختلفی مانند اسکایپ یا italki صحبت کنید.

 

همانطور که بسیاری از افراد در این محیط سعی می کنند که از تواناییهای شما در زمینه زبان انگلیسی استفاده کنند قطعا کسانی هم وجود دارند که خوشحال خواهند شد اگر با شما به زبان مادریشان –اسپانیایی- حرف بزنند. بسیاری از دوستان اینترنتی در زمان مکالمه فواصلی را برای تعویض زبان هایشان در نظر می گیرند.

 

مثلا ۵ تا ۱۰ دقیقه او با شما با زبان اسپانیایی گفتگو می کند و سپس شما با او به زبان انگلیسی صحبت می کنید یا به اصطلاح به تعویض زبان می پردازید. این رفاقت های اینترنتی حتی می تواند به رفت و آمدهای طرفین در آینده نیز منجر شود که در نوع خود جالب و ماندگار است.

 

راه هشتم: استفاده از سایت Meetups

یکی دیگر از راه های یادگیری زبان انگلیسی سایت Meetups می باشد. در این سایت بسیاری از افراد از سراسر جهان در تبادل زبان های مختلف به صورت اشتراکی فعالیت دارند. این مکالمات ممکن است در حد محاورات جزئی و یا موضوعاتی باشد که شما برای آنها تعیین می کنید به طوری که یادگیری زبان اسپانیایی حول محور همان موضوع مکالمه صورت گیرد.

 

معمولا این مکالمات آنلاین از طریق بازی با واژگان مختلف و تکرار و تمرین با شریک زبان آموز انجام می شود. اگر شما نمی توانید وارد گروه های زبان اسپانیایی شوید می توانید به تنهایی اقدام به ایجاد یک گروه یادگیری زبان اسپانیایی نمایید. سپس برای گروه مذکور اقدام به عضوگیری کنید.

 

راه نهم: استفاده از شبکه های اجتماعی

 

در بسیاری از شبکه های اجتماعی افرادی مثل خودتان پیدا می شوند که در زمینه یادگیری زبان اسپانیایی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند. فراموش نکنید یادگیری زبان به طور کلی بیشتر شبیه یک ماراتن است که توانایی های شما را در این زمینه به چالش می کشد.

 

در این شبکه ها هریک از اعضا به طور تعاملی می توانند موجب تشویق و تقویت روحیه سایرین شوند چرا که هدف مشترک آنها مشخص است. به عنوان مثال در یک رویداد استثنایی ما برنامه ای را به نام   Add 1 Challenge   تدارک دیده ایم که اعضا می توانند در ظرف ۹۰ روز تمرین و مطالعه در زمینه یادگیری زبان اسپانیایی مکالمات موفق ۱۵ دقیقه ای با زبان جدید را ارائه دهند.

 

راه دهم: استفاده از تکنیک های ذهنی حفظ واژگان زبان اسپانیایی

 

یادگیری زبان اسپانیایی مانند هر زبان دیگری نیازمند حفظ واژگان، گرامر، عبارات و اصطلاحات مختلف می باشد. در واقع زمینه های پیشرفت یا احیانا عدم پیشرفت شما نیز از ذهن شما نشات می گیرد. مونومیک یکی از تکنیک های حافظه است که برای یادگیری زبان از علائم و تصاویر یا سایر نشانه های ذهنی استفاده می کند.

 

روش پیشرفته دیگری که به عنوان بخشی از تکنیک منومیک برشمرده می شود قصر حافظه نام دارد که باید تصویر ذهنی مناسبی از یک ساختمان بسازید و سپس هر یک از اثاثیه و اشیا موجود را به صورت ذهنی در جای واقعی خودشان قرار دهید. این تکنیک ها همچنین می تواند به تقویت حفظ و افزایش دایره واژگان شما در این زبان یاری برساند.

 

دانلود اپلیکیشن همیارزبان، متفاوت ترین اپلیکیشن آموزش زبان !

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن همیارزبان شماره خود را وارد نمایید :

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس : 3740 2842 021

بخش ها
مقالات
مجوز ها
logo-samandehi