درباره آزمون تافل بیشتر بدانید

درباره آزمون تافل بیشتر بدانید

4th می, 2019

-1
Loading...

 

آیا زمانی که در مورد آزمون تافل صحبت می شود سوالات بی شماری در این زمینه برایتان مطرح می شود؟ آیا شما می دانید که در آزمون تافل مهارت های زبان آموزی شما از هر نظر سنجیده می شود؟ اگر در این زمینه هنوز هم با ابهاماتی مواجه هستید به شما پیشنهاد می کنیم که در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید اطلاعات مناسبی را در این زمینه کسب کنید.

 

آزمون تافل چیست؟

 

آزمون تافل یک آزمون بین المللی برای زبان های خارجی به شمار می رود که به نوعی معتبرترین آزمون زبان انگلیسی به شمار می رود. مدت زمان برگزاری این آزمون طولانی بوده و به همین دلیل به چند ماه آمادگی و انجام تمرینات مختلف نیاز دارد.

 

شما برای ادامه تحصیل و نیز کار در شرکت های بین المللی نیازمند سپری کردن آزمون تافل می باشید. در این شرایط طبیعی است که با سوالات متعددی در زمینه برگزاری و فرمت تست های تافل یا متدهای مصاحبه  و شکل کلی آزمون تافل مواجه شوید.

 

برای این کار لازم است تا خودتان را آماده کنید و تمرینات و دوره های متعددی را پشت سر بگذارید ولی  بهترین راه این است که گام نخست را محکم بردارید.

 

گام نخست: شناخت مسیری که در پیش رو دارید.

 

با این سوال شروع کنید: می خواهم چکار کنم؟ بدین ترتیب یک نوع هدف گذاری برای مراحل قبل از امتحان نهایی انجام داده اید. فراموش نکنید درک و تفهیم طرح اولیه مسیری که در ذهنتان ساخته و پرداخته می کنید از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 

این کار به شما کمک می کند تا آمادگی لازم را برای امتحان کسب کنید. به منظور کسب نتایج درخشان در آزمون تافل باید مطالعات ثمر بخش و مفیدی در این زمینه داشته باشید.

 

هر بخش تافل از بین بخش های چهارگانه این آزمون از سوالات و مفاهیم متفاوتی برخوردار است. شاید شما با  برخی از این موضوعات و حتی واژگان مورد استفاده را در کلاس ها یا دوره های برگزار شده قبل از آزمون تافل آشنایی نداشته باشید.

 

بنابراین روزهای پایانی که به آزمون تافل منتهی می شود از حساسیت و اهمیت خاصی برخوردار است. فراموش نکنید موضوعات و سوالاتی که مطرح می شوند در هر دوره دستخوش تغییراتی می شوند و شکل ثابتی ندارند. در این بین فقط نوع برگزاری آزمون تافل است که همچنان بدون تغییر مانده است.

 

گام دوم: آشنایی با مراحل  مختلف آزمون تافل

 

به طور کلی آزمون تافل مشتمل بر چهار بخش است:

  • خواندن یا Reading
  • شنیداری یا Listening
  • صحبت کردن و مکالمه یا Speaking
  • نگارش یا Writing

بررسی مراحل چهارگانه آزمون تافل

 

بخش خواندن یا Reading در واقع توانایی و میزان تسلط شما را در حوزه مسائل علمی و مباحثی در این زمینه به رشته تحریر درآمده اند محک می زند. مدت زمان این بخش ۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه می باشد.

 

بخش شنیداری یا Listening به متن یک سخنرانی در زمینه موضوعی خاص باید گوش کنید به طوری که شما باید اطلاعاتی را که در این مورد به شما داده می شود درک کنید.

 

این بخش مشتمل بر ۴ تا ۶ سخنرانی در زمینه مباحث مختلفی است که در انتها شما باید بتوانید با درک مطالب گفتارهای مربوطه در خصوص محتوا و درک  احساسات و انگیزه های سخنران و سوالاتی که در این مورد پیش می آید برداشت نهایی  و استنتاج کلی خود را از این مطالب ارائه دهید. مدت زمان این بخش ۶۰ تا ۹۰ دقیقه می باشد.

 

صحبت کردن و مکالمه یا Speaking نیز یکی از بخش های آزمون تافل است که از اهمیت زیادی برخوردار است. این بخش نیز شامل ۶ مرحله می باشد. شما باید بتوانید در هر مرحله در مورد موضوعات خاصی به زبان انگلیسی صحبت و اظهار نظر کنید یا آنها را به چالش بکشید.

 

در واقع این مرحله به منظور ارزیابی توانایی شما در تسلط و مهارت برای صحبت کردن و اظهار نظر در خصوص موضوعات مختلف است. مدت زمان این بخش نیز ۲۰ دقیقه می باشد.

 

نگارش یا Writing نیز بخش چهارم آزمون تافل می باشد که مهارت شما در نگارش یا نوشتن به زبان انگلیسی را ارزیابی می کند. در این بخش شما باید تبحر و شناخت خودتان  را در زمینه انواع واژگان و نیز قواعد دستوری یا گرامر زبان انگلیسی نشان دهید.

 

همچنین در این بخش باید فرم صحیح کلمات و پاراگراف بندی را نیز رعایت کنید. مدت زمان این بخش نیز ۵۰ دقیقه می باشد.

  آشنایی با 10 آموزشگاه زبان فرانسه در ایران

 

هر بخش از آزمون تافل دارای ۳۰ نمره می باشد. بنابراین نمره ۱۲۰ نمره کلی این چهار مرحله از این آزمون به شمار می رود. در واقع می توان اینطور بیان کرد که آزمون تافل یک روز کامل را به خود اختصاص می دهد.

 

مدت زمان این آزمون چهار ساعت و نیم است که فقط یک بار از فرصت تنفس یا استراحت کوتاه مابین بخش های شنیداری و صحبت کردن بهره مند هستید.

 

مواردی که در زمان برگزاری آزمون تافل باید رعایت کنید

 

مهم ترین مواردی که لازم است در زمان برگزاری آزمون تافل انجام دهید عبارتند از:

شما می توانید در طول مدت زمان برگزاری آزمون تافل یادداشت برداری کنید یا از کاغذ پیش نویس استفاده کنید. برای این کار لازم است تا مداد نرم و پررنگ به همراه داشته باشید.

 

شما باید تمام چرک نویس ها یا اوراقی را که روی آن یادداشت برداری کرده اید بی کم و کاست در پایان آزمون به مراقب یا مراقبین سالن تحویل دهید.

 

شما فرصت دارید تا در یک فرصت استراحت و تنفس کوتاه ۱۰ دقیقه ای یک نوشیدنی یا میان وعده را میل بفرمایید.

 

چنانچه در طول مدت زمان برگزاری آزمون تافل نیاز به حمام یا دستشویی داشتید می توانید سالن امتحان را بدین منظور ترک کنید ولی این مدت زمان به خاطر شما متوقف نشده و همچنان زمان برای شما منظور خواهد شد.

 

تحت هیچ شرایطی نباید انواع گوشی هوشمند یا تبلت و دستگاه های دیجیتالی مورد استفاده قرار گیرد. در این صورت شما اجازه حضور در جلسه آزمون را نخواهید داشت.

 

آزمون تافل

 

 

آشنایی با بخش خواندن یا Reading آزمون تافل

 

این بخش از ۳ تا ۴ قسمت از مطالب ۷۰۰ کلمه ای تشکیل شده است. سوالاتی که در این بخش مطرح می شوند مشتمل بر حدود ۳۵ تا ۵۵ می باشد. پاسخ دادن به این سوالات  حدود ۶۰ دقیقه تا ۱۰۰دقیقه را به خود اختصاص می دهد. به طور میانگین برای هر مرحله حدود ۱۲ تا ۱۴ سوال در نظر گرفته می شود.

 

این سوالات عموما به صورت استنباطی و موارد زیر مطرح می شوند:

  • تشخیص گزینه های تستی صحیح
  • درک مفاهیم
  • تشخیص گزینه های تستی اشتباه

 

برای پاسخگویی به این تست ها لازم است تا ابتدا متون و پاراگراف های طولانی و پیچیده را مطالعه نموده و بتوانید با کلمات ناآشنا بیشتر آشنا شوید. متون ارائه شده در این بخش از آزمون تافل ممکن است استدلالی و یا دارای گزینه های صحیح چندگانه ای باشد که لازم است شما با تمرکز به آنها پاسخ دهید.

 

از این رو که شما با محدودیت زمانی نیز مواجه هستید بنابراین ضروری است تا از فنون سریع خوانی و تمرکز متن استفاده کنید.

 

آشنایی با بخش شنیداری یا Listening

 

در طول برگزاری آزمون در بخش شنیداری شما با دو نوع فایل صوتی به منظور شنیدن و برداشت مفهومی از آنها مواجه هستید.

 

سخنرانی های صوتی

مکالمات صوتی

به طور معمول ۴ تا ۶ سخنرانی در خصوص موضوعات علمی برای شما در نظر گرفته می شود.

 

هر فایل شنیداری حدود ۳ تا ۵ دقیقه به طول می انجامد و در ادامه ۵ تا ۶ سوال در این زمینه مطرح می شود. سوالات شاید در مورد متن باشد یا به صورت تحلیلی مسائل و اتفاقاتی که ممکن است پیش از آن به وقوع پیوسته باشد یا حتی فراتر از این مسائل را نیز مطرح نمایند.

 

اغلب این سوالات با ادات پرسشی چرا و یا چطور شروع می شوند. شما این فایل های صوتی را فقط یک بار خواهید شنید البته بعضی موارد به صورت استثنا نیز وجود دارند که در مواردی بخش هایی از فایل صوتی را مجددا برای شما تکرار می کنند.

 

به نظر می رسد شنیدن فایل های صوتی آن هم فقط یک بار می تواند دشوارترین مرحله در بخش شنیداری باشد. از همین رو لازم است تا به خوبی یادداشت برداری کنید.

 

در فایل های تافل از لهجه های مختلفی مانند آمریکایی، بریتانیایی، نیوزیلندی یا استرالیایی استفاده می شود شما باید از قبل با این لهجه ها از طریق تمرین و گوش دادن به اخبار یا مطالبی از این دست آشنایی پیدا کرده باشید. در واقع این کار شما را تا حدود زیادی برای آشنایی با لهجه های مختلف آشنا می کند.

  بررسی قیمت آزمون آیلتس در ایران

 

وقت استراحت است!

 

اکنون شما ۱۰ دقیقه طلایی در اختیار دارید تا استراحت کنید. به راحتی در خارج از سالن امتحان بنشینید و به شارژ ذهنی و مرور آمادگیهای خودتان بپردازید. در این اثنا می توانید به تجدید قوا بپردازید و نوشیدنی های مقوی صرف کنید.

 

 

بخش SPEAKING یا صحبت کردن

 

این بخش از آزمون تافل جدیدترین بخش آن است شاید باور نکنید ولی تا چند سال پیش کسانی که در این آزمون شرکت می کردند لزومی نداشت تا این مرحله را هم پشت سر بگذارند. ولی هم اکنون بخش سخنرانی  به نوعی دشوارترین و حساس ترین بخش این آزمون است .

 

این بخش توانایی و تسلط شما را در زبان انگلیسی نشان می دهد و بسیار حساس است. شما باید موضوع مشخصی جواب های یقینی و مشخصی بدهید و نظرات خود را به زبان انگلیسی بیان کنید.

 

در واقع زمانی که شما صحبت می کنید صدای شما ضبط می شود و اساتید مربوطه به صحبت های شما گوش می دهند. تقریبا وقت بیشتری برای پاسخ دادن به سوالات مختلف دارید. شما در مورد مشاغل مختلف و موضوعات مختلف در ۶ مرحله باید اظهار نظر کنید.

 

نیازی نیست تا تمام جوابهای تان طولانی باشد. ۴ سوال باقی مانده در این بخش کاملا نیاز به بحث و بررسی دارد. شما برای پاسخگویی زمانی در حدود ۳۰ ثانیه در اختیار دارید. سپس می توانید در طول ۱ دقیقه مطالب خود را به صورت ضبط شده ارائه دهید.

 

به خاطر داشته باشید در این مرحله اصلا لهجه ما مهم نیست بلکه آن چه در این بخش از آزمون تافل اهمیت دارد پاسخ های صریح و تسلط شما بر این زبان است.

 

 

بخش writing  یا نوشتاری

 

ب بخش writing  یا نوشتاری در واقع چکیده تمام بخش های قبلی می باشد. در این بخش شما باید به اصطلاح سنگ تمام بگذارید و تمام مهارت هایی را که آموخته اید رو کنید. این بخش دانش و اطلاعات شما را در زمینه قواعد دستوری یا گرامر و همچنین به کار بردن واژگان سلیس و سره را از سایر واژگان نامانوس آشکار می سازد.

 

در این بخش شما دو کار انجام می دهید. نگارش یکدست و عمومی متن و نگارش مستقل.

 

شما در این مرحله یک سوال دریافت می کنید ولی مثل بخش های قبلی نیازی به گوش دادن به فایل های صوتی طولانی ندارید. در بخش عمومی شما باید مقاله ای را در خصوص موضوعات عمومی یا اجتماعی بنویسید.

 

مدت زمان در نظر گرفته شده برای نگارش این مقاله ۲۰ دقیقه خواهد بود ولی برای موضوع تخصصی و یا مقاله مستقلی که در این زمینه ارائه می دهید حدود ۳۰ دقیقه وقت خواهید داشت. بنابراین باید تمرکز بیشتری روی مرحله دوم یعنی مقاله تخصصی و مستقل داشته باشید.

 

همانطور که در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم لازم است تا شما از قبل با این نوع نگارش آشنا شده باشید. این کار نیز صرفا از طریق تمرین و افزایش مهارت شرکت کننده به دست می آید.

 

دقت داشته باشید لزوما چیزی که می نویسید بدین معنی نیست که شما نظرات واقعی خودتان را در این زمینه ابراز کرده اید مثلا شما می توانید ادعا کنید که عاشق زمستان های سرد و یا انواع بستنی هستید در حالی که شما در عالم واقع هیچ علاقه ای به آنها ندارید.

 

سعی کنید در خلال نوشتن از جملات یا کلمات توصیفی و ترکیبی طولانی استفاده نکنید و به جملات کوتاه و مختصر بسنده کنید. کلماتی مانند بنابراین، با این وجود یا اگر چه را به درستی و در جای مناسب استفاده کنید.

 

کلام آخر

 

به طور کلی آزمون تافل یک آزمون دشوار است که از ظرائف و ریزه کاری های فراوانی برخوردار است.

 

ما به شما پیشنهاد می کنیم که غیر از تمرین و تکرار در دوره های ویژه آزمون تافل در سایت همیار زبان شرکت کنید و سطح دانش و اطلاعات خودتان را در این زمینه ارتقا دهید.

 

به خاطر داشته باشید شکل و فرمت برگزاری آزمون تافل تغییری نمی کند و این یک برگ برنده برای شما محسوب می شود.

 

شما می توانید با تمرکز بر برگزاری دوره های مختلف آزمون تافل در سایت همیار زبان یکبار برای همیشه به دغدغه های خودتان در این زمینه پایان دهید.

دانلود اپلیکیشن همیارزبان، متفاوت ترین اپلیکیشن آموزش زبان !

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن همیارزبان شماره خود را وارد نمایید :

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

بازخورد و سوالات(یک دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس : 3740 2842 021

بخش ها
مقالات
مجوز ها
logo-samandehi