آیلتس یا تافل؟ مسئله این است.

آیلتس یا تافل؟ مسئله این است.

16th آوریل, 2019

0
Loading...

آیلتس یا تافل؟ این سوالی است که اغلب دانشجویان و افرادی که قصد اقامت  یا مهاجرت به کشورهای خارجی را به منظور ادامه تحصیل یا اشتغال دارند از خود می پرسند.

 

پاسخ به این سوال در واقع می تواند به دغدغه های این طیف از افراد و یا سایر کسانی که به هر دلیلی اندیشه مهاجرت را در سر می پرورانند پایان بدهد.

 

هر یک از این دو آزمون به نوعی محک زدن میزان تواناییها و تسلط شما بر زبان انگلیسی در مقام نخستین زبان مشترک و بین المللی به شمار می رود. به عبارت دیگر آزمون آیلتس یا تافل  می تواند سهم عمده ای در موفقیت شما داشته باشد.

 

افرادی که بر مهارت های زبان انگلیسی از قبیل مکالمه یا قواعد دستوری تسلط کافی دارند و می توانند با این زبان صحبت کنند در هیچ نقطه ای از جهان غریبه نیستند. ما در این مطلب سعی داریم تا مقایسه ای بین دو آزمون آیلتس و تافل انجام دهیم و قابلیت های هر کدام و ویژگیهای بارز آنها را برای شما بازگو نماییم.

 

آیلتس یا تافل؟ تخصصی تر و جامع تر به زبان انگلیسی نگاه کنیم.

 

اصطلاح  TOEFL و IELTS از کجا آمده است؟

 

TOEFL در واقع تلخیص شده عبارت ترکیبی The Test of English as a Foreign Language می باشد که به معنای آزمون زبان انگلیسی در مقام یک زبان خارجی می باشد. IELTS نیز به اختصار از عبارت the International English Language Testing System به معنای آزمون زبان انگلیسی بین المللی مشتق شده است.

 

بالاخره آیلتس یا تافل؟ این شما هستید که انتخاب می کنید.

 

اگر هم نمیدانید که آیلتس چیه و از کجا اومده  حتما مقاله آیلتس چیست؟ رو بخوانید

 

تفاوت های آزمون آیلتس و تافل

 

این دو آزمون از نظر ساختاری و نوع برگزاری آزمون تفاوت هایی با هم دارند. در واقع آزمون های آیلتس و تافل هر کدام نمرات متفاوتی را به عنوان معیار قبولی شرکت کنندگان اعلام کرده اند.

 

آزمون تافل که ریشه آمریکایی دارد به دو شکل IBT یا آزمون تافل اینترنتی و   PBTیا آزمون تافل به روش کاغذی و استفاده از پرسشنامه برگزار می شود. آزمون IBT در جهان به عنوان یک نوع از آزمون تافل شناخته شده است که دانشجویان کارشناسی یا فارغ التحصیلان رشته زبان انگلیسی در بیش از ۵۰ بار در مراکز آموزشی سراسر جهان برگزار می شود.

 

پذیرش از طریق آزمون PBT یا آزمون کتبی تافل با محدودیت هایی مواجه است و برگزاری آزمون تافل به روش PBT بسیار محدود بوده و فقط در کشورهایی اجرا  می شود که امکان استفاده از آزمون تافل به صورت آنلاین وجود ندارد.

 

هر چند برنامه های بسیاری اجازه دسترسی به نمرات آزمون تافل را در روش PBT به شرکت کنندگان می دهند ولی با این وجود برخی دیگر فقط تمایل دارند تا در آزمون تافل به روش IBT شرکت کنند. آزمون آیلتس یک آزمون   بریتانیایی به شمار می رود که در دو سطح علمی و اطلاعات عمومی برگزار می شود.

 

دانشجویان بین المللی می توانند با شرکت در آزمون آکادمیک یا علمی آیلتس و اخذ نمره قبولی شرایط لازم برای پذیرش و اقامت در کشورهای معتبر خارجی به منظور ادامه تحصیل را پیدا کنند.

 

در شرایطی که قبولی در آزمون عمومی آیلتس  می تواند زمینه مهاجرت به منظور اشتغال در کشورهای معتبر جهان را برای شرکت کنندگان در این آزمون فراهم سازد. آیلتس هر سال حدود ۴۸ بار در سراسر جهان برگزار می شود که هر سال حدود ۲٫۵۰۰٫۰۰۰  نفر در این آزمون شرکت می کنند.

  چرا کنکور زبان ؟ همه چیز در مورد کنکور زبان

 

ولی در خصوص تعداد شرکت کنندگان در آزمون تافل آمارهای موثقی در دست نیست. فقط این را می دانیم که از سال ۱۹۶۴ تا کنون حدود ۲۷٫۰۰۰٫۰۰۰  نفر در این آزمون حضور پیدا کرده اند.

 

آزمون هایTOEFL IBT  و IELTS هر دو به طور مشترک در ۴ حوزه مهارتی برگزار می شوند که عبارتند از: مهارت های خواندن، شنیدن، مکالمه و نوشتار. در واقع هر دو آزمون مربوطه شرکت کنندگان را در این ۴ حوزه ارزیابی می کنند با این تفاوت که از روش های متمایزی به منظور برگزاری این آزمون ها استفاده می کنند.

 

آیلتس یا تافل؟ اگر از ما بپرسید هر دو جالب هستند.

 

ارزیابی مهارت خواندن  یا READING

 

در آزمون تافل این مهارت با خواندن بخش هایی طولانی از سه یا چهار منبع  توسط شرکت کننده انجام می گیرد. سوالات این بخش از آزمون به صورت چند گزینه ای طراحی شده است.

 

هر چند بعضی از سوالات می تواند گزینه های  بیشتری برای پاسخ دادن داشتن باشند و حتی تعداد پاسخهای آن پرسش نیز بیشتر از پرسش های مطرح شده دیگر باشد. در آیلتس سنجش مهارت خواندن در سه بخش مجزا انجام می شود.

 

بیشتر سوالات دارای پاسخ های چندگانه یا کوتاه همزمان با تیک زدن پاسخ های صحیح  در پاسخنامه و ارزیابی اطلاعات عمومی شرکت کننده می باشد.

 

تست مهارت خواندن شرکت کننده در بخش آکادمیک آزمون آیلتس از بخش عمومی این آزمون متفاوت است. در واقع این بخش بیشتر با تکیه بر منابعی از قبیل کتاب، مجلات و روزنامه های مختلف برگزار می شود. در بخش دوم در مقایسه با بخش های نخست بیشتر از منابع کلی استفاده شده است.

 

آیلتس یا تافل؟ هریک ضروری است. هر دو ضروری هستند.

 

ارزیابی مهارت شنیداری یا Listening

 

بخش شنیداری آزمون تافل مشتمل بر ۴ تا ۶ سخنرانی آکادمیک می باشد. شرکت کننده باید به ۶ سوال در این زمینه پاسخ دهد. همچنین در این ارزیابی باید به ۲ تا ۳ مکالمه متفاوت نیز گوش داده و به ۵ سوال نیز در این خصوص جواب دهد.

 

گزینه های پرسشنامه  چندگانه  بوده و شرکت کننده باید به منظور پاسخگویی متقاضی و همچنین انتخاب جواب صحیح از بین سایر جوابها پاسخی را که از نظر خودش صحیح است علامت بزند.

 

همچنین این آزمون به هم ریختگی جملات و تطبیق سازی بین اشیا  یا یک نوع جورچینی را  نیز در بر می گیرد که آزمون دهنده باید بتواند با استفاده از معلومات شنیداری خود در این زمینه  به پاسخ های صحیح و روش های اصولی در این زمینه دست پیدا کند.

 

بخش شنیداری آیلتس دارای ۴ بخش مجزا و ۱۰ سوال است. ۲ بخش از این آزمون به موضوعات اجتماعی مربوط می شوند. در حالی که ۲ بخش دیگر به مسائل علمی و مسائل شخصی و حرفه ای مرتبط هستند. در مورد هر یک از این موضوعات یک فایل صوتی از سخنرانی های مرتبط با این موضوع نیز ارائه می شوند.

 

شرکت کنندگان در این آزمون بر اساس زمانبندی انجام گرفته پاسخ های مربوطه را در پاسخنامه مربوطه درج می کنند.

 

۱۰ دقیقه انتهایی این بخش برای در نظر گرفته شده به منظور پاسخگویی بهتر به این سوالات در نظر گرفته می شود. ارزیابی شرکت کنند ه هم در بخش عمومی و هم تخصصی آیلتس نیز بدین منوال انجام می گیرد.

 

آیلتس یا تافل؟ توانایی خودتان را در هر دو آزمون به چالش بکشید.

 

 

آیلتس یا تافل؟

مهارت های مکالمه و SPEAKING

 

شرکت کنندگان در آزمون تافل و بخش مکالمه باید در دو بخش مستقل مورد ارزیابی قرار گیرند. به عبارت دیگر در بخش نخست دانشجویان شرکت کننده باید به اظهار نظر در این زمینه بپردازند.

  آیلتس چیست؟

 

در بخش دوم از دانشجویان می خواهند که هر آن چه را که در این مورد دریافته اند تجزیه و تحلیل نمایند. پاسخ های گفتاری دانشجویان ضبط شده و ذخیره  می شوند.

 

بخش ارزیابی گفتار دانشجویان در واقع از طریق انجام مکالمات پیشرفته با یک مصاحبه کننده رسمی انجام می گیرد.

 

البته لزومی ندارد که این بخش از تافل در همان روز انجام شود.

 

ناظرین و برگزارکنندگان آیلتس از شرکت کنندگان سوالاتی در خصوص زندگی شخصی، آرزوها و اهداف وی می پرسند و مسائل شخصی  از قبیل شهر محل تولد یا سایر مشخصات فرد نیز در خلال این پرسش ها مطرح می شود.

 

در آموزش زبان انگلیسی خیلی مهم است که مهارت اسپیکینگ شما عالی باشد

 

در ادامه دانشجو  در خصوص یک موضوع خاص با یک مصاحبه گر تخصصی بحث و گفتگو می کند. در واقع بین آزمون عمومی و تخصصی آیلتس از نظر مکالمه تفاوتی وجود ندارد.

 

آیلتس یا تافل؟ به رویایتان تحقق ببخشید.

 

ارزیابی مهارت نوشتاری یا WRITING

 

ارزیابی مهارت نوشتن در تافل مشتمل بر نگارش چند متن از طرف دانشجویان شرکت کننده به منظور نشان دادن شایستگی و تسلط کافی بر نگارش متون و مطالب مستقل و یکدست در این زمینه می باشد.

 

به شرکت کنندگان امکان اظهار نظر و تجزیه و تحلیل عقایدشان با زبان انگلیسی در این بخش از آزمون و از طریق نوشتاری داده می شود. در واقع آزمون دهند باید از طریق نوشتن متنی دفاعیه مانند از عقاید و اظهار نظرهایش در مورد مسائلی که مطرح کرده است حمایت و پافشاری کند.

 

به طور خلاصه می توان گفت که بخش دوم این مرحله از آزمون بیشتر به نوعی آناتومی مباحث و مطالبی که مطرح شده است اختصاص دارد. امتحان نوشتاری آزمون آیلتس نیز مشتمل بر دو بخش است.

 

در واقع این مرحله از آزمون متمایز از بخش عمومی بوده و جنبه تخصصی و آکادمیک دارد. در بخش نخست از این مرحله ابتدا شرکت کنندگان باید به تشریح و توصیف مقاله ای بپردازند و از طریق ترسیم اشکال هندسی و تجزیه و تحلیل نمودار ها  مطالبشان را به صورت نوشته ای جامع و بدون عیب و نقص ارائه دهند.

 

در بخش دوم از مرحله نوشتاری یا WRITING  آزمون آیلتس لازم است تا آزمون دهنده به ارائه یک راه حل و نیز مقایسه و تقسیم بندی ایده ها  و نظرات و همچنین ارزیابی ایده ها بپردازد.

 

آیلتس یا تافل؟ بسیار شبیه هم و بسیار متفاوت از هم؛ هم در فرم هم در محتوا.

 

 

زمانبندی و مقایسه نمرات و امتیازات کسب شده

 

زمان در نظر گرفته شده برای آزمون آیلتس ۲ ساعت و ۵۵ دقیقه می باشد در حالی که زمان در نظر گرفته شده برای آزمون TOEFL IBT در حدود ۳ ساعت و ۲۰ دقیقه تا ۴ ساعت و ۱۰ دقیقه متغیر می باشد. نمرات آزمون آیلتس از  ۱ تا ۹ نمره را شامل می شود.

 

نمرات ۰ تا ۳۰ برای بخش های تخصصی آزمون تافل و نیز ۰ تا ۱۲۰ نمره برای کل آزمون مربوطه  در نظر گرفته شده است.

 

امیدواریم با مشاهده این مطلب توانسته باشید برای سوالاتی که در این زمینه داشتید پاسخ های مناسبی پیدا کنید. می دانید که آیلتس یا تافل فرقی ندارد. مهم این است که مهارت ها یا اطلاعاتتان را در این زمینه افزایش دهید.

 

آیلتس یا تافل؟ شاید یکی کافیست.

 

دانلود اپلیکیشن همیارزبان، متفاوت ترین اپلیکیشن آموزش زبان !

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن همیارزبان شماره خود را وارد نمایید :

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس : 3740 2842 021

بخش ها
مقالات
مجوز ها
logo-samandehi