آزمون گوته چیست؟ + همه چیز درباره نحوه اخذ مدرک زبان آلمانی

آزمون گوته چیست؟ + همه چیز درباره نحوه اخذ مدرک زبان آلمانی

اگر تا به حال در آزمون گوته شرکت نکرده‌اید، یا به تازگی آلمانی را شروع کرده‌اید و مبتدی هستید، این مطلب همیارزبان کمکتان می‌کند تا شناخت خوبی نسبت به این آزمون به دست بیاورید.

جدول محتوایی

یادگیری زبان آلمانی برای افرادی که قصد کار یا تحصیل در کشورهای آلمانی زبان را دارند یک ضرورت محسوب می‌شود؛ زیرا اکثر شرکت‌ها و دانشگاه‌های آلمان، اتریش، سوئیس و لیختن اشتاین تنها کسانی را پذیرش می‌کنند که به زبان آلمانی مسلط هستند. برای اینکه به زبان آلمانی مسلط شوید می‌توانید در کلاس‌های آنلاین آلمانی همیارزبان شرکت کنید. سپس در آزمون گوته (Guethe) شرکت کرده و حد نصاب نمره لازم را برای نشان دادن تسلط به زبان المانی کسب کنید.

 

 

آزمون گوته یا Goethe میزان تسلط متقاضیان را مهارت‌های مختلف آزمانی مورد سنجش قرار می‌دهد و برای هر مهارت یک نمره در نظر گرفته می‌شود. میانگین این نمرات نشان دهنده سطح زبان آلمانی متقاضیان است. اگر تا به حال در آزمون گوته شرکت نکرده‌اید یا به تازگی آلمانی را شروع کرده‌اید و در یادگیری این زبان مبتدی هستید، این مطلب همیارزبان کمکتان می‌کند تا شناخت خوبی نسبت به این آزمون به دست بیاورید.

 

 

 

آزمون گوته چیست؟

 

نام آزمون گوته از شاعر مشهور آلمانی «یوهان ولفگانگ گوته» گرفته شده است. همانطور که برای نشان دادن تسلط متقاضیان به زبان انگلیسی لازم است که فرد در آزمون‌های استاندارد تافل یا آیلتس شرکت کند، کسانی که قصد تحصیل یا کار در آلمان را دارند نیز لازم است که یک مدرک معتبر برای نشان دادن میزان تسلط خودشان به زبان این کشور ارائه کنند.

 

 

علاوه بر آزمون گوته مدارک آزمون‌های دیگری مانند osd و TestDaf نیز توسط کشورهای آلمانی زبان پذیرفته می‌شود؛ اما مدرک زبان گوته نسبت به سایر آزمون‌ها معتبرتر است؛ و با ارائه این مدرک می‌توانید در دانشگاه‌های برتر آلمان تحصیل کرده یا در شرکت‌های معتبر آلمانی کار کنید.

 

 

بررسی سطوح آزمون گوته

 

آزمون گوته در 6 سطح A1، A2، B1، B2 ، C1، C2 برگزار می‌شود؛ و هر نشان دهنده میزان تسلط مقدماتی، متوسط یا پیشرفته متقاضیان به زبان آلمانی است.

 

 

سطح A1 آزمون گوته

 

کسانی که مدرک سطح A1 را دریافت می‌کنند، آشنایی ابتدایی با کلمات آلمانی و عبارت‌های محاوره‌ای این زبان دارند. در واقع افرادی که برای دریافت مدرک این سطح از زبان آلمانی آماده می‌شوند باید اعداد را بشناسند، توانایی خواندن ساعت را به آلمانی داشته باشند، تابلوها و مسیرهایی که روی آن‌ها آلمانی نوشته شده را متوجه شوند؛ و بتوانند با یک فرد آلمانی زبان که شمرده شمرده و به آرامی صحبت می‌کند ارتباط برقرار کنند.

 

 

قبل از شرکت در سطح A1 آزمون گوته می‌توانید در کلاس آمادگی زبان آلمانی همیارزبان شرکت کنید؛ و مهارت‌هایی که برای این سطح لازم است را یاد بگیرید. چون کسب نمره زیر 60 در امتحان گوته به معنی مردود شدن متقاضیان در این امتحان است؛ و برای دریافت سطح A1 آزمون گوته باید مجدد هزینه شرکت در این آزمون را بپردازید.

 

 

برای پشت سر گذاشتن این آزمون با موفقیت لازم است که در دو تا سه ترم کلاس زبان آلمانی شرکت کنید، سؤالات آزمون‌های پیشین را بخوانید و موسیقی و فیلم آلمانی را در طول روز به عنوان سرگرمی در نظر بگیرید. البته با شرکت در کلاس‌های همیارزبان می‌توانید در فاصله زمانی کوتاه‌تری به این آمادگی برای حضور در آزمون A1 آلمانی دست پیدا کنید.

 

 

سطح A2 آزمون گوته

 

سطح A2 آزمون گوته برای افرادی در نظر گرفته شده که می‌توانند از جملات ساده برای مکالمات روزمره به آلمانی استفاده کنند و درک اولیه‌ی مناسبی از این زبان دارند. برای کسب نمره مناسب در این سطح باید جملات و عباراتی که در زندگی روزمره استفاده می‌شوند را بشناسید. همچنین باید بتوانید درباره موضوعاتی که نسبت به آن‌ها دانش دارید مکالمه کنید. به عنوان مثال باید به آلمانی توضیح دهید که محل تولدتان چه شهر و چه کشوری است، چه تحصیلات یا شغلی دارید؛ و به چه چیزهایی علاقه‌مند هستید.

 

 

 

 

در واقع برای نشان دادن تسلط به سطح A2 آزمون گوته باید توانایی ارتباط برقرار کردن با آلمانی زبان‌ها و شکل‌دهی یک مکالمه مختصر را داشته باشید. اگر نتوانید این مکالمه را شکل دهید، لازم است که مجدداً توانایی خودتان را افزایش دهید و برای شرکت در امتحان آلمانی آماده شوید.

 

 

کسانی که نیاز به مدرک آلمانی سطح A2 دارند لازم است که حداقل 4 ترم در کلاس زبان آلمانی شرکت کنند، سؤالات سطح A2 را بررسی کرده و پاسخ‌های درست آن‌ها را پیدا کنند. از کتاب داستان، فیلم و موسیقی مناسب این سطح برای کسب نمره حد نصاب در آزمون گوته کمک بگیرند.

 

 

سطح B1 آزمون گوته

 

اگر مفاهیم اصلی زبان آلمانی را به خوبی درک کنید و بتوانید به طور پیوسته به این صحبت کنید امکان اخذ مدرک B1 را در آزمون گوته خواهید داشت. مدرک B1 المانی برای ورود به کالج‌های Studienkolleg مورد پذیرش است؛ و متقاضیان تحصیل در این کشور با دارا بودن این مدرک می‌توانند وارد این نوع از کالج‌های آلمان شوند.

 

 

در این سطح باید صحبت‌های طرف مقابلتان درباره اوقات فراغت و... را متوجه شوید؛ و به سوالاتی که فرد مقابلتان درباره این موضوعات مطرح می‌کند پاسخ دهید.

 

 

کسانی می‌توانند در دوره‌های آمادگی سطح B2 آلمانی شرکت کنند که حداقل 6 ترم کلاس زبان آلمانی را پشت سر گذاشته‌اند. استفاده از سؤالات دوره‌های پیشین این آزمون نیز می‌تواند برای موفقیت داوطلبان در آزمون گوته مؤثر باشد.

 

 

سطح B2 آزمون گوته

 

برای کسانی که توانایی صحبت کردن روان به آلمانی را دارند و جملات پیچیده‌تر این زبان را درک می‌کنند مدرک B2 در نظر گرفته شده است. کسانی که قصد دارند در آلمان کار کنند، وارد کالج‌های آلمان شوند یا اینکه برای زندگی به آلمان مهاجرت می‌کنند باید توانایی دریافت مدرک B2 آلمانی را داشته باشند.

 

 

در سطح B2 متقاضی می‌تواند مانند یک فرد آلمانی زبان به راحتی صحبت کند؛ و مزایا و معایب موضوعی که مورد بحث است را بیان کند.

 

 

برای رسیدن به سطح B2 یا پیشرفته آلمانی لازم است که 11 ماه تا یک سال در کلاس‌های آلمای حضور داشته باشید و منابعی که برای آمادگی این سطح لازم است را مطالعه کنید. البته افرادی که از منابع کمکی مانند فیلم و سریال، کلاس‌های آنلاین آلمانی همیارزبان و... استفاده می‌کنند سریع‌تر می‌توانند برای کسب نمره حد نصاب خودشان در این سطح اقدام کنند.

 

 

سطح C1 آزمون گوته

 

در صورتی که بدون فکر کردن بتوانید به آلمانی صحبت کنید و توانایی استفاده از جملات پیچیده این زبان را داشته باشید، واجد شرایط دریافت مدرک C1 آلمانی خواهید بود.

 

 

 

 

اگر تا این حد در زبان آلمانی پیشرفت کنید که بتوانید مانند یک فردی که آلمانی زبان مادری‌اش است به این زبان صحبت کنید، این مدرک گوته برایتان مناسب است.

 

 

با داشتن این مدرک می‌توانید بدون مشکل با آلمانی زبان‌ها ارتباط بگیرید، خلاصه متون آلمانی را بیان کنید، بدون نیاز به استفاده از لغت‌نامه و... درباره موضوعات مختلف به آلمانی صحبت کنید و در جامعه کاری و تحصیلی آلمان به خوبی حضور داشته باشید.

 

 

حداقل باید 15 ترم یا یک سال و نیم در کلاس‌های زبان آلمانی شرکت کرده باشید تا بتوانید مدرک c1 آزمون گوته را دریافت کنید. اگر قبلاً آلمانی خوانده‌اید یا این زبان برایتان شناخته شده است می‌توانید با شرکت در کلاس‌های خصوصی آلمانی همیارزبان، تحت نظر اساتید متخصص این حوزه برای دریافت مدرک آزمون گوته آماده شوید.

 

 

سطح C2 آزمون گوته

 

سطح C2 سطح پیشرفته زبان آلمانی است و با کسب این مدرک می‌توانید به خوبی با مردم این کشور ارتباط برقرار کرده و در جامعه ادغام شوید. کسانی که برای کسب این مدرک آزمون گوته آماده می‌شوند باید حداقل 20 ماه زبان آلمانی بخوانند یا در کلاس‌های خصوصی آلمانی برای رسیدن به این سطح از زبان حضور داشته باشند.

 

 

ساختار سؤالات آزمون گوته

 

برای کسب حد نصاب نمره مد نظرتان در آزمون گوته باید با ساختار سؤالات این امتحان آشنا باشید. در امتحان گوته هر چهار مهارت زبانی فرد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بیشتر نمره داوطلبان در این بخش مربوط به بخش کتبی آزمون است و بخش شفاهی امتحان گوته تنها 25% از امتیاز آزمون را شامل می‌شود.

 

 

این آزمون شامل مهارت صحبت کردن (اشپرشن یا Sprechen)، مهارت نوشتن (شریبن یا Schreiben)، مهارت شنیدن (هوقن یا Horen) و مهارت خواندن (لزن یا Lesen) است. سؤالات بخش مهارت شنیداری و درک مطلب دارای سه بخش است، برای سؤالات بخش نوشتاری دو بخش در نظر گرفته شده؛ و آزمون شفاهی گوته نیز سه بخش دارد.

 

 

مهارت خواندن یا Lesen

 

برای پاسخ‌دهی به سؤالات این بخش از آزمون گوته باید دایره لغت خوبی داشته باشید؛ و متن‌های ارائه شده به آلمانی را متوجه شوید. سپس به سوالاتی که پیرامون موضوع مورد نظر مطرح شده پاسخ دهید. برای تقویت این مهارت می‌توانید از نمونه سؤالات دوره‌های پیشین آزمون گوته یا متن‌های استاندارد آلمانی استفاده کنید.

 

 

مهارت شنیدن یا Horen

 

با توجه به اینکه تلفظ لغات آلمانی دشوار است، بخش شنیداری آزمون آلمانی را می‌توان به عنوان سخت‌ترین بخش این امتحان در نظر گرفت. در این بخش مکالمه‌های ضبط شده به زبان آلمانی از بلندگوها پخش می‌شود و متقاضیان باید به سوالاتی که پیرامون آن‌ها مطرح شده‌اند پاسخ دهند.

 

 

برای تقویت مهارت شنیداری خودتان به آلمانی می‌توانید از پادکست‌ها و آهنگ‌های آلمانی کمک بگیرید.

 

 

مهارت نوشتن یا Schreiben

 

در بخش اول مهارت نوشتاری باید یک نامه دوستانه بنویسید. بخش دوم آزمون برای اظهارنظر درباره یک موضوع خاص در نظر گرفته شده است. در بخش سوم این بخش از آزمون نیز باید یک نامه رسمی برای یکی از شرکت‌های دولتی آلمان بنویسید.

 

 

هر کدام از این نامه‌ها ساختار متفاوتی دارند و باید با سبک استاندارد نوشته شوند. هر چقدر با گرامر، دایره لغات زبان آلمانی و نحوه نگارش متنوع مختلف در این زبان آشنایی بیشتری داشته باشید، نامه‌هایی که می‌نویسید بهتر خواهد بود و نمره بیشتری در این بخش از آزمون گوته کسب خواهید کرد.

 

 

مهارت صحبت کردن یا Sprechen

 

در بخش اول مهارت مکالمه باید خودتان را به آلمانی به طرف مقابلتان معرفی کنید. سپس از متقاضیان خواسته می‌شود که در قالب دو بخش درباره موضوعات خواسته شده صحبت کنند. اگر بتوانید از تمام توانایی خودتان در مکالمه به آلمانی استفاده کنید و تسلط خودتان را به این زبان نشان دهید، نمره بهتری در بخش مکالمه کسب خواهید کرد.

 

 

مدت زمان آزمون گوته

 

مدت زمانی که برای آزمون کتبی گوته در نظر گرفته می‌شود حدود 65 دقیقه است. در واقع متقاضیان برای پاسخ‌دهی به سؤالات هر بخش این آزمون حدود 20 دقیقه فرصت دارند. برای پاسخ‌دهی به سؤالات شفاهی معمولاً مدت زمانی که در نظر گرفته می‌شود کمتر خواهد بود.

 

 

 

 

برای اینکه بتوانید نمره مناسبی در این آزمون بین‌المللی به دست بیاورید لازم است که به سؤالات مطرح شده به دقت و طبق برنامه‌ریزی دقیق پاسخ دهید.

 

 

نمره دهی آزمون گوته

 

بازه نمره دهی آزمون گوته بین 0 تا 100 است. در واقع برای هر مهارت 50 امتیاز در نظر گرفته شده؛ و برای اینکه بتوانید مدرک زبان گوته یا آلمانی را به دست بیاورید لازم است که در این امتحان 60 امتیاز کسب کنید.

 

 

جدول نمره دهی در آزمون گوته

 

نمره آزمون گوته نتیجه آزمون
0 تا 59 مردود
60 تا 69 قابل قبول
70 تا 79 مناسب
80 تا 89 خوب
90 تا 100 خیلی خوب

 

 

نحوه ثبت نام در آزمون گوته

 

برای ثبت نام در امتحان گوته باید وارد سایت اصلی برگزاری آزمون گوته شوید. سپس اطلاعات شخصیتان را برای شرکت در این امتحان بین‌المللی در سایت وارد کنید. پس از وارد کرد اطلاعات درخواستی و پرداخت هزینه از طریق مستر کارت یا ویزا کارت، حدود یک ماه زمان دارید که شرکت در امتحان را نهایی کنید.

 

 

برای اطلاع درباره زمان‌بندی آزمون و اعلام نتایج باید به سایت رسمی موسسه گوته آلمان مراجعه کنید. با توجه به ظرفیت‌های اعلام شده آزمون گوته در سطوح مختلف توسط مراکز معتبر برگزار و نتیجه آن به متقاضیان اعلام می‌شود. پس از اعلام نتیجه می‌توانید مدرک گوته را به دانشگاه، محل کار و... ارائه کنید.

 

 

هزینه ثبت نام آزمون گوته

 

برای شرکت در آزمون گوته لازم است که هزینه شرکت در این امتحان را بدانید. مبلغی که برای شرکت در این امتحان در نظر گرفته شده برای هر سطح متفاوت است. البته هزینه محاسبه شده برای تمام افرادی که در کشورهای مختلف دنیا زندگی می‌کنند یکسان است؛ و از هر کشوری که قصد ثبت نام در آزمون گوته را داشته باشید تنها باید هزینه مربوط به سطح مد نظرتان را بپردازید.

 

 

با توجه به اینکه شرکت، دانشگاه یا ... چه مدرک زبانی را نیاز دارد، این امکان برایتان وجود دارد که با شرکت در کلاس‌های زبان آلمانی همیارزبان برای آزمون گوته آماده شوید. سپس با پرداخت هزینه همان سطح در امتحان شرکت کرده و مدرک آزمون را دریافت کنید.

 

 

جدول هزینه ثبت نام در سطوح مختلف آزمون گوته

 

سطح آزمون گوته هزینه به یورو
A1 €105
A2 €125
B1 €210
B2 €240
C1 €270
C2 €295

 

 

منابع مناسب برای آزمون گوته

 

هر امتحانی نیاز به آمادگی دارد و کسانی که آزمون گوته را در پیش رو دارند نیز باید بتوانند برای شرکت در این امتحان بین‌المللی خودشان را به خوبی آماده کنند. برای اینکه بتوانید در امتحان گوته نمره مناسبی بگیرید و مجبور نباشید که دوباره در این امتحان شرکت کنید؛ لازم است که بهترین منابع گوته را بشناسید.

 

 

 با کمک این منابع می‌توانید در هر چهار مهارت آزمون نمره قابل قبولی بگیرید و مدرک امتحان گوته را دریافت کنید. در ادامه منابعی که می‌تواند برای یادگیری آلمانی و رسیدن به سطح مناسبی از چهار مهارت امتحان گوته کمکتان کند را ارائه کرده‌ایم.

 

 

-  کتاب آلمانی Fit fürs Goethe-Zertifikat B2

 

-  کتاب Menschen A1.1

 

-  کتاب Menschen A2.1

 

-  کتاب Goethe /OSD Zertifikat

 

-  کتاب starten wir

 

 

مدت زمان لازم برای آمادگی آزمون گوته

 

با توجه به هدفی که از یادگیری زبان آلمانی و شرکت در آزمون گوته دارید، مدتی که برای آمادگی این آزمون بین‌المللی صرف می‌کنید متغیر است. به طور معمول تسلط نسبی به زبان آلمانی حدود 9 ماه تا یک سال زمان نیاز دارد. اگر مدت زمان بیشتری برای یادگیری صرف کنید می‌توانید در زبان آلمانی نمره بهتری به دست بیاورید. همچنین این امکان برایتان وجود خواهد داشت که در سطوح بالاتر آلمانی ثبت نام کرده و مدرک B1 المانی یا B2 را بگیرید.

 

 

مدت اعتبار مدرک گوته

 

با توجه به اینکه زبان فرار است و یادگیری یک زبان در یک بازه زمانی تضمین تسلط همیشگی افراد به آن زبان نیست؛ برای مدرک آزمون گوته نیز مانند مدرک آیلتس مدت اعتبار دو ساله در نظر گرفته شده است. در طول این مدت اگر بتوانید برای تحصیل یا کار و... مدرکتان را استفاده کنید نیازی به تمدید مجدد آن نخواهید داشت. در غیر این صورت باید مجدداً در آزمون گوته شرکت کرده و مدرک آن را برای ارائه به دانشگاه و... دریافت کنید.

 

 

 

و در انتها...

 

 

 

هر فردی برای تحصیل، کار یا زندگی در کشورهای خارجی نیاز به دانش کافی درباره زبان آن کشور دارد. افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند نیز این شرایط دارند. این افراد باید زبان آلمانی را یاد بگیرند تا بتوانند در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند یا وارد شرکت‌های آلمانی شوند.

 

 

برای اینکه میزان تسلط خودتان را به زبان آلمانی ثابت کنید کافی است که در آزمون گوته شرکت کرده و مدرک این زبان را دریافت کنید.

 

 

همیارزبان کلاس زبان آلمانی را تحت نظر بهترین اساتید این حوزه برگزار می‌کند. این کلاس‌ها آنلاین هستند و می‌توانید در هر زمانی و از هر مکانی در آن‌ها شرکت کنید؛ بنابراین با کمک همیارزبان می‌توانید آلمانی را به طور مداوم دنبال کنید و تسلط خوبی به این اروپایی برای مهاجرت به آلمان به دست بیاورید.

 

 

 

سوالات متدوال
سؤالایی که شاید توی ذهن شما هم باشه!
با ما تماس بگیرید 021-91307646
مدت اعتبار مدرک گوته چقدر است؟
مدرک آزمون گوته تنها 2 سال اعتبار دارد و پس از این مدت باید مجدداً در این امتحان شرکت کرده و مدرک زبان آلمانی را دریافت کنید.
برای تحصیل در آلمانی چه سطحی از مدرک گوته لازم است؟
برای مهاجرت تحصیلی به آلمان مدرک B1 مناسب است، البته برای بعضی رشته‌های تحصیلی مانند پرستاری لازم است که متقاضیان مدرک B2 آزمون گوته را داشته باشند.
برای یادگرفتن آلمانی تا سطح B1 چقدر زمان لازم است؟
برای رسیدن به این سطح باید حداقل 6 ماه متوالی زبان آلمانی بخوانید.
هزینه آزمون گوته B2 چقدر است؟
برای دریافت مدرک این سطح از آزمون گوته باید €240 بپردازید.
ثبت نام آزمون گوته چگونه است؟
برای ثبت نام در آزمون گوته باید وارد وب سایت رسمی گوته شوید، سپس اطلاعاتتان را وارد کرده و هزینه آزمون گوته سطح مورد نظرتان را برای ثبت نام بپردازید.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد