یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی؛ یک روش جذاب و کاربردی

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی؛ یک روش جذاب و کاربردی

23rd می, 2019

0
Loading...

آیا شما جزو آن دسته از  افرادی هستید که فکر می کنند یادگیری زبان به طور کلی و به خصوص زبان انگلیسی همواره خسته کننده و کسالت آور است؟. جوابی که باید به این سوال بدهیم یک “نه” قاطع و جانانه است.

 

شاید برای یادگیری یک زبان با مشکلات و چالش هایی در این مسیر مواجه شوید ولی این بدین معنی نیست که فراگیری یک زبان خارجی لزوما باید خسته کننده باشد. در واقع باید اذعان کنیم که یادگیری یک زبان جدید زمانی که رویکرد شما غیر از مقوله زبان آموزی لذت بردن از روند آموزشی آن باشد می تواند در نوع خودش بسیار جذاب و منحصر به فرد باشد.

 

امروزه ما می توانیم برای یادگیری زبان از روش های متنوعی مانند آموزش از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی، فیلم ها و حتی بازی های مختلف نیز استفاده کنیم. یکی از جدیدترین متدهای آموزشی یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی می باشد که توانسته است به عنوان یک روش هدفمند و سرگرم کننده به مشتاقان و علاقمندان یادگیری زبان انگلیسی نیز یاری برساند.

 

درباره یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی بیشتر بدانید

 

استفاده از روش یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی یک نوع ابتکار عمل و پرورش قوه خیال و خلاقیت شما می باشد. یکی از مشکلات سیستم های آموزش زبان انگلیسی این است که روش های سنتی و تکراری به تدریج کارایی خود را از دست می دهند.

 

زمانی که زبان آموزان از شیوه های تکراری و منسوخ به منظور یادگیری  یک زبان خاص استفاده می کنند به طور طبیعی پس از مدتی این روند خسته کننده و تکراری به نظر می رسد و فاقد اثربخشی لازم در زمینه آموزشی می باشد.

 

بنابراین به شما توصیه می کنیم که تکنیک های قدیمی و بدون بازدهی لازم را کنار بگذارید و هوش و حواستان با ما باشد چرا که قصد داریم مطالب ارزنده و مفیدی را در خصوص یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی در اختیار شما قرار دهیم.

 

این کار از طریق انواع بازی هایی که بر روی گوشی های هوشمند نصب می شوند انجام می گیرد. همچنین انواع بازی های اینترنتی، کنسول بازی های مختلف و بازی های رایانه ای نیز در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع مجموع چیزهایی که از نظر شما می توانند سرگرم کننده و مفرح به نظر برسند همزمان می توانند در روند یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی نیز به پیشرفت شما یاری برسانند.

 

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی؛ ترکیبی از سرگرمی و آموزش

 

بعضی ها معتقد هستند که آموزش زبان انگلیسی باید به طور طبیعی بر اساس معیارهای آموزشی کلاسیک صورت گیرد. در واقع این دسته بر این باور هستند که یادگیری غیر از اتکا بر روش های مرسوم  نمی تواند بازدهی مطلوبی از خود بر جا بگذارد.

 

ولی بر خلاف باور این دسته که صرفا بر استفاده از یک نوع رویکرد آموزشی رایج  تاکید می کنند یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی می تواند فضای لذت بخشی را برای کاربر فراهم کند که متدهای آموزشی به روش سنتی فاقد این ویژگی بارز هستند.

 

امروزه دیگر مباحث ایده و اهداف  یادگیری از  تعاریف قدیمی فاصله گرفته و صرفا به معنای حفظ کردن لغات و یا عبارات به زبان انگلیسی نمی باشد بلکه به منزله دستیابی به مهارت هایی است که بتواند به طور مطلوبی نیازهای زبان آموزان را در این زمینه تامین کنند.

 

تکنیک های آموزش قدیمی را کنار بگذارید و سراغ گوشی هایتان بروید

 

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی در عصر جدید یک مزیت به شمار می رود که غیر از جنبه های تفننی و سرگرم کننده آن می تواند به طور ناخودآگاه مهارت های شما را در زمینه زبان آموزی تقویت کند. در این نوع تکنیک آموزشی شما با زبان هدف ارتباط بسیار موثری برقرار می کنید.

  معرفی 11 رمان انگلیسی برای آموزش زبان انگلیسی

 

ولی به نظر شما یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی چطور می تواند این تاثیر را بر کاربر یا زبان آموز داشته باشد؟ یک ضرب المثل چینی قدیمی در زمینه ظرافت ها و زیبایی های زبان از طریق بازی وجود دارد که می گوید: (( اگر شما چیزی به من بگویی فراموش خواهم کرد ولی اگر آن را به من نشان بدهید ممکن است آن را به خاطر بسپارم از این رو که با آن درگیر می شوم و می توانم درکش کنم)).

 

بازی های ارائه شده به منظور یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی فضای پویایی را برای شما به نمایش می گذارند. بهترین بخش ماجرا نیز همین است که شما همزمان که در حال بازی کردن هستید می توانید زبان مورد نظر را نیز یاد بگیرید.

 

این نوع بازی ها به گونه ای طراحی شده اند که بر خلاف روش های آموزشی و بدون این که از خطاهای رایج در سایر روش های فراگیری زبان عمومی واهمه ای داشته باشید می توانید از انواع بازی های جذاب و مفرح به منظور یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی بهره مند شوید.

 

همچنین شما می توانید مهارت های خودتان را در زمینه نگارش، تلفظ و گرامر نیز با این روش تقویت کنید و پیشرفت های شگفت انگیزی در این زمینه به دست بیاورید. بدین معنی که شما همزمان با بازی کردن به دلیل قرار گرفتن در محیط بازی و نوشتن برخی کلمات، گوش دادن، صحبت کردن و درک مفاهیم می توانید مکالمه و سخنرانی سخاوتمندانه ای را به زبان انگلیسی برای خودتان و دیگران ترتیب دهید و به تدریج دیگران نیز متوجه این تغییرات اساسی در روند یادگیری شما خواهند شد.

نقش یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی بر انگیزه زبان آموزان

ویژگی دیگری که یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی دارد این است که انگیزه شما را برای زبان آموزی افزایش می دهد. به تعبیری دیگر یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی بدین معنی است که  وقتی شما اوقات فراغت تان را به بازی کردن اختصاص می دهید این نوع بازی که به نوعی یک رقابت لذت بخش نیز محسوب می شود نقش یک کاتالیزور را ایفا می کند تا شما را وادار سازد  بیشتر از همیشه و یا هر روش دیگری به تمرین و تکرار بپردازید.

 

شما در یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی هر بار که وارد مراحل یا سطوح بالاتری می شوید بیشتر با این قضیه مواجه می شوید و از همین طریق موجب افزایش مهارت های خودتان می شوید. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۳ در خصوص یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی در کشورهای آسیایی انجام گرفت محققان به این نتیجه رسیدند که  اغلب دانش آموزان از فضاهای آرام و بازی های ارائه شده که به نوعی رقابتی و انگیزه ای محسوب می شود لذت می برند.

 

البته توانسته است  این نکته را هم به اثبات برساند که یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی می توانند ابزار بسیار موثری برای یادگیری زبان باشند. همچنین نتایج تحقیقات دیگری در ایالات متحده آمریکا که در سال  ۲۰۰۸  در  زمینه یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی انجام گرفته است بیانگر این نکته است که ۱۷۰ میلیون امریکایی از بازی های رایانه ای به منظور اهداف آموزشی استفاده کرده و مبلغی در حدود ۱۲ میلیارد دلار را بدین منظور خرج کرده اند که در نوع خود قابل تامل است.

 

ویژگی های بارز یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی

 

 به طور خلاصه یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی می تواند نتایج زیر را برای زبان آموزان در پی داشته باشد:

  • بهره گیری از زمان به طور موثر
  • سرگرم کننده و لذت بخش
  • ایجاد بستر آموزشی معناگرا به منظور یادگیری زبان
  • افزایش انگیزه یادگیری
  • کاهش استرس های ناشی از اشتباهات رایج در سایر روش های آموزشی
  • ادغام مهارت های یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی به طور همزمان؛ خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن.
  • تشویق کاربران به استفاده از زبان مورد استفاده در بازی
  • ایجاد نگرش مثبت نسبت به یادگیری
  آموزش زبان انگلیسی با موسیقی – با موسیقی زبان را یاد بگیرید

آشنایی با بازی های محبوب و پرکاربرد آموزش زبان انگلیسی

 

Duolingo

 

این اپلیکیشن از طریق بازی و سرگرمی به کاربران آموزش می دهد تا ضمن سپری کردن اوقات مفرح و لذت بخشی در فضای اینترنت به  بازی های مختلفی که بدین منظور طراحی شده اند بپردازند.

 

این برنامه تاکنون غیر از زبان انگلیسی ۱۶ زبان معتبر جهانی را نیز در بر گرفته است که علاقمندان می توانند از این طریق با این زبان ها آشنا شوند. البته هنوز زبان های چینی و ژاپنی وارد این فهرست نشده اند.   Duolingo  به عنوان یک پلتفرم یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی طراحی و تولید شده است که می تواند ابزار مناسبی برای ترجمه های اینترنتی نیز محسوب شود.

 

Babbel

 

 

 

این اپلیکیشن  نیز که برای استفاده از آن لازم است به اینترنت نیز دسترسی داشته باشید به عنوان یک برنامه منحصر به فرد و با گرایش و تمرکز کمتری به یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی و بیشتر با تکیه بر تکرار و تمرین  می تواند غیر از زبان انگلیسی ۱۴ زبان دیگر را نیز به شما آموزش دهد.البته هنوز زبان های ژاپنی و چینی وارد زبان های اموزشی این اپلیکیشن نشده اند ولی زبان های دیگری از قبیل روسی، دانمارکی و اندونزیایی نیز توسط این برنامه آموزش داده می شوند. در صورتی که جزو علاقمندان یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی هستید این اپلیکیشن را می توانید از اینترنت و گوگل پلی دانلود کنید.

 

 

 

Bravolol

 

 

Bravolol  برنامه فراگیر و مشتمل بر چندین بخش متفاوت است که می تواند به دلیل بهره مندی از بازی های گوناگون یکی از برنامه های کاربردی در زمینه یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی بر شمرده شود.در حال حاضر این برنامه مشتمل بر آموزش ۱۷ زبان زنده جهان می باشد.

 

در این فهرست زبان هایی مانند ژاپنی، کره ای، عربی و تایلندی نیز قرار دارند. آموزش زبان های مختلف از طریق برنام هایی مانند آب و هوا و یا موضوعات دراماتیک انجام می گیرد. شما از طریق نوشتار، تلفظ، تشخیص بصری و فعالیت هایی که برای حل مسئله انجام می دهید می توانید مهارت های خودتان را برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی تقویت کنید.

 

یکی از نکات قابل توجه و شگفت انگیز در خصوص این بازی این است که به شما این امکان را می دهد تا در هنگام تلفظ کلمات صدای خود را ضبط کنید و آن را با تلفظ زبان مادری خودتان مقایسه کنید.

 

در قسمت فوقانی این برنامه  که از برنامه های کاربردی به منظور یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی می باشد همچنین امکاناتی برای ورود به دو برنامه تخصصی کسب و کار چینی و حسابداری چینی نیز تعریف شده است که می توانید در صورت تمایل از آنها نیز استفاده کنید.

 

 

نکاتی درباره  یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی

فراموش نکنید انتخاب نوع بازی و یا هر یک از دستگاه هایی که قصد دارید اپلیکیشن مربوطه را روی آن نصب کرده و مورد استفاده قرار دهید به انتخاب خودتان بستگی دارد. در واقع هر فردی که تمایل دارد تا از بازی های متفاوت و سرگرم کننده لذت ببرد می تواند محرک و مشوق خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی را نیز در اختیار داشته باشد.

 

تا زمانی که خودتان به طور عملی وارد این پروسه نه چندان پیچیده و بسیار لذتبخش نوید هنوز هم نمی توانید درک کنید یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی تا چه اندازه می تواند راحت باشد.

دانلود اپلیکیشن همیارزبان، متفاوت ترین اپلیکیشن آموزش زبان !

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن همیارزبان شماره خود را وارد نمایید :

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش ها
مقالات
مجوز ها
logo-samandehi