آموزش لیسنینگ یا فهم دوباره زبان انگلیسی

آموزش لیسنینگ یا فهم دوباره زبان انگلیسی

1st دسامبر, 2020

+1
Loading...

آموزش لیسنینگ یکی از راه هایی است که از طریق آن می توان قدرت و مهارت شنیداری زبان آموزان زبان انگلیسی را ارتقا دهیم. در واقع به همان نسبت که اصوات و واژگانی که متعلق به زبان دوم هستند زمانی که به گوش ما می رسند غریب و نا آشنا به نظر می رسند به همان نسبت موفقیت در تسلط بر این واژگان می تواند لذت بخش باشد.

 

از همین رو راهکارهای مختلفی به منظور آموزش لیسنینگ در آموزشگاه ها و موسسات معتبر زبان ارائه می شود که از آن طریق می توان بر این زبان و زبان های دیگر احاطه پیدا کرد. در واقع روند آموزش شنیداری در کنار آموزش سایر جنبه های زبان آموزان از قبیل گرامر و گفتگو در صورتی که بتواند به موازات سایر روش ها مورد استفاده قرار گیرد می تواند نتایج بسیار درخشانی را برای علاقه مندان در پی داشته باشد.

 

ما در این مطلب سعی کرده ایم تا شما را با بخشی از مهارت هایی که می تواند در تقویت مهارت های شنیداری شما به منظور درک و یادگیری بهتر زبان انگلیسی یاری برساند آشنا سازیم. بنابراین از شما می خواهیم در صورتی که تمایل دارید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب نمایید تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

 

آموزش لیسنینگ یا لمس زبان دوم

 

آموزش لیسنینگ به همان نسبت که در نوع خود می تواند برای نخستین بار برای بعضی افراد که با یک زبان بیگانه هستند همچنین از جذابیت های بی نظیری نیز برخوردار باشد. در واقع گوش فرا دادن به یک زبان دوم می تواند به معنای چیزی بیشتر از درک ساده بعضی کلمات باشد.

 

در واقع ما با در نظر گرفتن زمان، مکان یا نوع تعامل خودمان می توانیم به یادگیری یک زبان خاص رغبت پیدا کنیم. در برخی روش های کلاسیک آموزش شنیداری زبان انگلیسی و زبان های دیگر به صورت رابطه معلم یا استاد محوری بوده بدین ترتیب که دانش آموزان یا زبان آموزان یک زبان نوع گفتار و توضیحات استاد مربوطه را به عنوان محور یادگیری خویش قرار می دهند.

 

در واقع در این روش از سه طریق می توان نسبت به فهم یک زبان از جمله زبان انگلیسی دست پیدا کرد: نخست از طریق استاد یا ضبط صدا و به اصطلاح تراکت های صوتی یا ویس های ضبط شده و در مرحله سوم از طریق مکالمات و گفتگوهای بین دو یا چند نفر که می تواند روند آموزش شنیداری در شما را بیشتر تقویت کند.

 

امروزه همزمان با سایر روش های آموزش زبان انگلیسی این بخش از آموزش نیز دچار تحولات چشمگیری شده است به طوری که می توان به صورت آنلاین یا از طریق موسیقی و گفتگوهای آزاد به تقویت این مهارت پرداخت. استفاده از کانال های آموزشی که به طور اختصاصی در این زمینه فعالیت می کنند و همچنین بهره مندی از اپلیکیشن ها و افزونه های مختلفی که در این زمینه ساخته شده اند می تواند به زبان آموزان یاری برساند.

 

البته لازم است تا با شناخت رسانه ها و برنامه های مختلفی که به عنوان رابط بین اساتید آموزش لیسنینگ و زبان آموزان به شمار می روند به منظور بهره گیری بیشتر از این محیط ها تسهیلات و امکانات مناسبی را فراهم کرد.

 

 

آموزش لیسنینگ ؛ آگاهانه یا ناآگاهانه

 

برای آموزش لیسنینگ به همان اندازه که اراده و تلاش زبان آموز اهمیت دارد تمرکز بر روی آن نیز مهم است. در واقع امروزه یکی از مشکلاتی که اغلب زبان آموزان با ان مواجه هستند تاکید بر روی جنبه های بصری و دیداری آموزش های مختلف می باشد در حالی که  می توان با استفاده از راهکارهای مناسبی که به منظور تقویت آموزش شنیداری در نظر گرفته شده است توان و تمرکز آنان را در جهت یادگیری بیشتر سوق داد.

 

همچنین با علم به این که آموزش شنیداری یکی از پایه های یادگیری زبان های خارجی و به خصوص زبان انگلیسی به شمار می رود در کنار آن استفاده از هر گونه منبع و مستندات صوتی می تواند یاری گر فرد باشد. از سوی دیگر تا زمانی که توان شنیداری و تمرکز کافی را به منظور یادگیری این زبان و تاکید بر واژگان و لهجه های مختلف نداشته باشید قادر نخواهید بود تا در این زمینه به موفقیت قابل توجهی دست پیدا کنید.

 

از نظر محققان این رشته در بسیاری موارد گوش فرا دادن به واژگان و نحوه ادای جملات مختلف در یک زبان به صورت نیمه آگاهانه صورت می گیرد. در واقع لازم است تا با تمرکز بیشتری به نحوه ادای کلمات و کاربرد آنها در محاورات توجه کنیم. این جنبه از توان شنیداری ما در نهایت به ما کمک می کند تا بتوانیم نیازهای خودمان را در زمینه های مختلف از ساده ترین برخوردهایی که در رستوران یا فروشگاه ها تا جلسات تخصصی اداری و تجاری نیز برطرف سازد.

 

روش هایی برای آموزش لیسنینگ

 

آموزش لیسنینگ را می توان ضمن تکرار و تمرین و حفظ برخی دیالوگ های محاوره ای پرکاربرد آغاز کرد. برخی از مهمترین راه هایی که می توان با استفاده از آنها مهارت های شنیداری را تقویت کرد  عبارتند از:

  • آموزش لیسنینگ به صورت حضوری
  • آموزش لیسنینگ از طریق پادکست یا نمایشنامه های رادیویی
  • آموزش شنیداری زبان انگلیسی از طریق اپلیکیشن های موجود

در ادامه هر یک از این موارد را که می توانند نقش مهمی را در یادگیری شما داشته باشند مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

آموزش لیسنینگ به صورت حضوری

 

آموزش لیسنینگ به شکل حضوری بدین معنی است که شما باید در کلاس حضور داشته و مستقیما در روند آموزش زبان های مختلف از جمله زبان انگلیسی شرکت داشته باشید. در این روش استفاده از تکنیک های مختلفی به منظور کنترل و تمرکز بر نوع بیان جملات و تلفظ نقش مهمی ایفا می کند.

 

روند آموزش  شنیداری از طریق استاد محوری و حضور در جمع که غالبا به شکل کلاس های چند نفره برگزار می شود می تواند به دلیل ملموس بودن شرایط از یک سو و فشرده بودن موقعیت مورد نظر تاثیرات مطلوبی را در این زمینه بر جای بگذارد.

 

هر چند شاید درگیری بیش از یک نفر در روند مکالمات و خواندن آثار مختلف به خصوص نمونه های درخشانی از ادبیات انگلیسی در این زمینه می تواند دریچه های نوینی را به روی علاقه مندان این زبان بگشاید و از طرفی در یادگیری واژگان جدید و کاربردی نیز به وی یاری برساند.

 

البته لازم به ذکر است که این دوره ها با توجه به سطوح مختلف از مقدماتی تا پیشرفته برای زبان آموزان برگزار گردیده و لازم است تا علاقه مندان ضمن انتخاب آموزشگاه های برتر در این زمینه همچنین کیفیت برگزاری دوره های مختلف، کیفیت ارائه خدمات آموزشی و شهریه مناسب بدین منظور را نیز به خاطر داشته باشند.

 

در واقع کیفیت آموزشی در این زمینه و بهره گیری از اساتید مجرب که در زمینه مکالمه و ارائه مباحث شنیداری دارای تخصص لازم هستند نیز یکی از  موارد مهم در انتخاب موسسه آموزشی مورد نظر به شمار می رود.

 

 

آموزش لیسنینگ از طریق پادکست یا نمایشنامه های رادیویی

 

شنیدن به مثابه بسیاری از نعماتی که خداوند در وجود انسان به ودیعه نهاده است می تواند به اندوخته های ذهنی و تجارب بشری بیش از پیش بیفزاید. آموزش لیسنینگ زبان انگلیسی نیز یکی از راه های تقویت و یادگیری این زبان محبوب و پرکاربرد جهانی می باشد.

 

در واقع زمانی که بخواهیم به صورت منصفانه ای در خصوص مزایای یادگیری این زبان قضاوت کنیم در می یابیم که استفاده از آن روز به روز  بیشتر توسعه پیدا می کند و بعید نیست که در کوتاه مدت به عنوان یکی از ضرورت های تعامل ما با دیگران و در زمینه های مختلف زندگی  تبدیل شود.

 

همواره شنیدن پادکست های مناسب به منظور یادگیری این زبان و همچنین فضای خاصی که از شنیدن این نوع خاص از آهنگ یا موضوعات به زبان انگلیسی ایجاد می شود دلنشین بوده و دارای جذابیت های بی نظیری می باشد. هر چند در صورت امکان توصیه می شود در محیط ساکت و دور از سر و صدا به این پادکست ها که اغلب غیر از مکالمات مشتمل بر ماجراهای قصه گونه نیز هستند گوش فرا دهید.

 

از طرفی نمایشنامه های رادیویی نیز که غیر از دیالوگ های درخشان می توانند فرد را مجذوب خود کرده و حول محور اشخاص مختلف با داستان های مختلفی تولید می شوند یکی دیگر از راه هایی می باشد که در سالیان اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

 

آموزش شنیداری زبان انگلیسی از طریق اپلیکیشن های موجود

 

گاهی آموزش لیسنینگ را می توان با استفاده از اپلیکیشن ها و افزونه های مختلف نیز پی گیری کرد و بدین منظور کافیست تا اپلیکیشن های مختلفی را که در قالب بازی یا ارائه مطالب متنوع و کاربردهای چندگانه طراحی شده اند که ضمن ایجاد سرگرمی و پرکردن اوقات فراغت همچنین می تواند در زمینه یادگیری زبان انگلیسی با تکیه بر تک واژه ها یا جملات مختلف و حتی بازی های مبتنی بر جمله سازی که با پر کردن پازل ها یا جداول مختلف مبتنی بر کلمات مناسب می باشد می تواند در این زمینه موثر واقع شود.

 

به همان اندازه که می توان حضور در کلاس های مختلف و دوره های یادگیری زبان انگلیسی را در یادگیری این زبان موثر تلقی کرد از سوی دیگر بهره مندی از برنامه های متنوع آموزشی در این زمینه هم می تواند تاثیر مطلوبی از خود برجای بگذارد. بنابراین لازم است تا این مورد نیز در کنار سایر راهکارهای پیشنهادی به منظور تقویت آموزش شنیداری زبان انگلیسی جدی گرفته شود.

 

چالش هایی که این نوع اپلیکیشن ها به منظور تقویت توان شنیداری و یادگیری بهتر و موثر این زبان ایجاد می کنند قادر خواهد بود تا اثربخشی بیشتری را از خود برجای بگذارند.

 

سایر روش های آموزش لیسنینگ

 

غیر از مواردی که در مطلب فوق به آنها اشاره کردیم همچنین می توانید از روش های دیگری نیز به منظور آموزش لیسنینگ زبان انگلیسی بهره بگیرید. شاید از نظر شما قرار گرفتن در محیطی که افراد با زبانی غیر از زبان مرسوم شما تکلم می کنند غیر عادی باشد با این وجود می توانید با حضور در این اماکن و محیط های مختلف و گوش فرا دادن به چنین مواردی دایره لغات و واژگان خودتان را افزایش دهید.

 

بهره گیری از یک دفترچه یادداشت بدین منظور یا به همراه داشتن گوشی هوشمند یا واکمن که قادر به ضبط صداهای محیط و به خصوص محاورات مختلفی که بین افراد انجام می گیرد بسیار کارساز خواهد بود. البته لازم است تا این نکته را به خاطر بسپارید که روند آموزش شنیداری یک زبان خارجی منوط به استفاده از سرعت، دقت و کیفیت یادداشت برداری است.

 

یعنی اگر قرار باشد شما در تکرار و تمرین کلمات از ویس ها یا صداهای ضبط شده بدین منظور استفاده کنید لازم است تا ضمن تمرکز و استفاده از قابلیت های پخش صدا به صورت آهسته و شمرده شمرده نیز بهره بگیرید. این کار به شما کمک می کند تا با نحوه تلفظ صحیح یک کلمه بیشتر آشنا شوید.

 

اگر اهل مباحث تخصصی در زمینه مشاغل مختلف نیستید بهتر است ادبیات را امتحان کنید. گوش دادن به اشعار زیبای انگلیسی می تواند در این زمینه به یاری شما بشتابد. شما با گوش دادن به این اشعار ضمن لذت بردن از درک معانی و تعابیر مختلف همچنین به نوعی با تلطیف روحیه و دگرگونیهای روحی و ارامش نیز دست پیدا می کنید که در نوع خود بی نظیر است.

 

نکته

در شرایط کنونی و با شیوع ویروس کرونا به نظر می رسد حضور در چنین محیط هایی مخاطراتی را از این نظر برای شما به دنبال خواهد داشت. از همین رو توصیه می شود تا ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی در چنین اماکنی حضور پیدا کنید. همچنین لازم است تا محیطی که در آن قرار می گیرید و فاصله شما با افرادی که مشغول گفتگو بوده به اندازه ای باشد که امکان سرایت ویروس به حداقل برسد.

 

 

توصیه های به منظور آمادگی برای آموزش لیسنینگ زبان انگلیسی

 

برخی از مهمترین توصیه هایی که می توانند روند یادگیری و آموزش لیسنینگ زبان انگلیسی و سایر زبان های خارجی را تسریع کند را می توان به طور مختصر در موارد زیر مورد بررسی قرار داد:

 

برای آموزش لیسنینگ تمرکز داشته باشید  و تمرین کنید

 

سعی کنید از حذف آلودگیهای صوتی و محیطی در این زمینه اطمینان پیدا کنید. در واقع تمرکز بیشتر زمانی میسر خواهد شد که ذهن از فعالیت های روزانه یا دغدغه ها و استرس های روزمره فارغ شده باشد. در این شرایط توجه به این نکته که باید در محیطی خلوت و بدون سر و صدای مزاحم به واژگان این زبان بیندیشید.

 

یعنی قبل از کاربرد آنها بتوانید با تمرکز بر روی نوع تلفظ آنها به نوعی این کلمات را به ملکه ذهنی خودتان تبدیل کنید. فیلمهای مورد علاقه خارجی را با زبان اصلی ببینید. قبل از دیدن توان شنیداری خودتان را بالا ببرید و گفتگوها یا واژگان مختلف را تا هر اندازه که بتوانید گوش کنید و ظرافت های تلفظ و لهجه های مختلف زبانی را نیز به خاطر بسپارید.

 

به سراغ جملات و واژگانی بروید که قبلا از آنها نت برداری کرده اید و با تکرار آنها در خلوت خودتان و مراجعه به هر آن چه که به ذهن سپرده اید سعی کنید تا صدای خودتان را با تمام اصوات و واژگان متعارف یا غیر متعارفی که شناخته اید به خاطر داشته باشید و با تلفظ دقیقی که از طریق اساتید یا سایر افراد شنیده اید مقایسه کنید.

 

از تکنیک کلمات تصویر ذهنی در آموزش لیسنینگ بهره بگیرید

 

بدین معنی که لازم است برای کلماتی که می شنوید یک نوع شکل خاصی در ذهنتان ترسیم کنید. یعنی زمانی که با کلمه GOOD مواجه می شوید ضمن تکرار نوع تلفظ آن و هجابندی این کلمه را نیز به خاطر بسپارید. از طرفی می توانید با در نظر گرفتن یک طرح خاص به عنوان مثال یک نوع لبخند به این کلمه بیندیشید.

 

از آن پس با شنیدن کلمه  GOOD  می توانید به تصویر لبخند در ذهنتان مراجعه کنید و بدین ترتیب روند یادگیری و به خاطر سپردن واژگان این زبان از هر نظر راحت تر بوده و راه را برای فهم واژگان ثقیل  ودیرفهم نیز آماده می کند. بدنی ترتیب می توانید هر زمان با واژگان دور از ذهن و دشوار مواجه می شوید تصویر یا اشکالی متنوعی را بدین منظور ابتدا روی کاغذ و سپس به صورت ذهنی بدین منظور ترسیم کنید.

 

این کار در صورت تکرار و دقت از یک سو و سرعت بخشیدن به جریان تداعی تا حدود زیادی در درک واژگان و جملات متناوب به شما یاری می رساند. هر واژه نا آشنا را با یک شکل مشخص تعریف کنید بدین ترتیب می توانید به تدریج با تمرکز و آرامش به فهم بیشتر این کلمات و به خصوص کاربرد این وا/زگان در محاورات و گفتگوهای روزمره دست پیدا کنید.

 

دورنمای آموزش لیسنینگ را جدی بگیرید

 

آموزش لیسنینگ به شما کمک می کند تا بتوانید چشم انداز مشخصی را از آینده شغلی یا حتی مهاجرت خودتان تعیین کنید. اگر قرار است شما به عنوان یک تاجر یا یک دانشجو در کشور انگلستان و سایر کشورهایی که زبان انگلیسی در آنها به رسمیت شناخته شده است فعالیت کنید لازم است تا در زمینه تمرین های شنیداری این زبان موفقیت مطلوبی را کسب نمایید. در واقع بخشی از نمرات آزمون آیلتس به عنوان مهمترین آزمون بین المللی زبان انگلیسی که در نوع خود بسیار کاربردی می باشد نیز در همین زمینه برگزار می شود.