چرا کنکور زبان ؟ همه چیز در مورد کنکور زبان

چرا کنکور زبان ؟ همه چیز در مورد کنکور زبان

6th آگوست, 2019

+14
Loading...

 

هر سال در جریان برگزاری کنکور سراسری تعداد زیادی از شرکت کنندگان در آزمون های عمومی همزمان در کنکور زبان و هنر نیز به صورت اختصاصی شرکت می کنند. بدین معنی که این شرکت کنندگان در کنار گروه هایی مانند علوم تجربی، ریاضی و علوم انسانی می توانند در این دو گروه نیز ثبت نام نمایند.

این آزمون ها نیز  که به آنها آزمون های شناور نیز گفته می شود از جمله آزمون های معتبر سازمان سنجش به شمار می روند. هر یک از متقاضیان ثبت نام در رشته های مرتبط با زبان اختصاصی  برای شرکت در کنکور زبان باید دارای شرایطی باشد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

شرایط شرکت در کنکور زبان

برای شرکت در کنکور زبان فرد باید شرایط عمومی  و اختصاصی را به منظور شرکت در این آزمون اختصاصی داشته باشد. به عنوان مثال داشتن  تابعیت جمهوری اسلامی ایران و اعتقاد به دین رسمی کشور از جمله مواردی است که در شرایط عمومی به ان اشاره شده است.

از شرایط اختصاصی برای شرکت در کنکور زبان هم می توان به دارا بودن مدرک رسمی دیپلم نظام قدیم یا پیش دانشگاهی و یا داشتن مدرک کاردانی اشاره کرد. در صورتی که فرد فاقد هر یک از شرایط ذکر شده در شرایط اختصاصی و عمومی کنکور منحصرا زبان باشد نمی تواند در این آزمون شرکت کند.

تعداد سوالات کنکور زبان  و مدت زمان آزمون

حتما  این سوال برایتان پیش آمده است که دفترچه عمومی و اختصاصی کنکور زبان  به طور کلی چند سوال دارد و چقدر زمان در اختیار دارید تا به این سوالات پاسخ دهید. ما سعی می کنیم تا به این سوال شما جواب قانع کننده ای بدهیم طوری که بتوانید اطلاعات خودتان را در این زمینه نیز کامل کنید.

تعداد سوالات دفترچه عمومی کنکور زبان سراسری  ۱۰۰ سوال  و به شکل تستی می باشند. این سوالات چهار گزینه ای بوده و ۷۵ دقیقه یا یک ساعت و ربع برای پاسخگویی به آنها زمان دارید.  همچنین تعداد سوالات دفترچه اختصاصی کنکور زبان ۷۰ سوال تستی بوده و شما ۷۰ دقیق یا یک ساعت و ده دقیقه فرصت دارید تا به این سوالات پاسخ دهید.

به طور کلی شما باید به  ۱۷۰ سوال در ظرف سه ساعت یا ۱۸۰ دقیقه پاسخ بدهید. بنابراین این کار مستلزم داشتن تمرکز و هوش تشخیصی بالایی می باشد. همانطور که اشاره کردیم تعداد سوالات اختصاصی زبان ۷۰ سوال می باشد که ترتیب مباحث مرتبط با آن به شکل جدول زیر می باشد.

ردیف مبحث دفترچه اختصاصی کنکور زبان تعداد سوال
۱ واژگان زبان انگلیسی ۱۵
۲ ریدینگ ۲۰
۳ گرامر ۱۰
۴ کاربرد های زبانی ۱۰
۵ کلوز تست ۱۰
۶ ترتیب واژه ها ۵
  جمع کل سوالات ۷۰

بنابراین توصیه می کنیم در صورتی که قصد دارید در این آزمون شرکت کنید حتما با توجه به تعداد سوالاتی که برای هر مبحث در نظر گرفته می شود برنامه ریزی درسی خاصی انجام دهید تا نتیجه دلخواهتان را بتوانید کسب نمایید.

نکته:

در صورتی که آزمون تخصصی کنکور زبان  نمره منفی داشته باشند در برابر هر سه پاسخ نادرست یکی از پاسخ های صحیح شما حذف خواهد شد. بنابراین از یک فرمول یک کلمه ای باید تبعیت کنید و آن را به خاطر بسپارید؛ آمادگی، آمادگی و آمادگی.

منابع آزمون عمومی و نقش ضرایب آنها در کنکور زبان

آزمون عمومی کنکور زبان از بین مواد درسی زیر برگزار می شود که با توجه به ضرایب موجود از نقش دروس عمومی مانند زبان و ادبیات فارسی و نیز زبان عربی نباید غافل شوید. به پیشنهاد مشاوران آموزشی و انتخاب رشته  که در زمینه آزمون سراسری و آزمون های اختصاصی زبان های خارجی دارای تبحر و تجارب ارزنده ای هستند  در صورت مطالعه بیشتر این منابع  و تمرکز بر روی  دروس عمومی ذکر شده می توانید به دلیل عدم استقبال سایر شرکت کنندگان از این موضوع- به خصوص شرکت کنندگانی که با اهدافی غیر از اهداف شما و به عنوان شانس دوم قبولی رشته زبان را برگزیده اند – می توانند تاثیر مستقیمی در رتبه کنکور شما داشته باشند. به شما این نوید را می دهیم که اگر بتوانید در این زمینه برنامه ریزی اصولی داشته باشید حتما به نتایج شگفت انگیزی دست پیدا خواهید کرد.

ردیف منابع آزمون عمومی ضریب
۱ زبان و ادبیات فارسی ۴
۲ زبان عربی ۲
۳ فرهنگ و معارف اسلامی ۳
۴ زبان خارجی ( انگلیسی ، آلمانی ، فرانسه ، روسی ، ایتالیایی ) ۲

تدریس خصوصی زبان انگلیسی

نقش مواد و منابع آزمون های اختصاص و تاثیر آن بر زیر گروه های مربوطه

با توجه به اهمیت مواد ارائه شده برای شرکت کنندگان در آزمون  اختصاصی کنکور زبان و سایر زبان های خارجی می توان نقش این تاثیرات را به شکل جدول زیر بر زیر گروه ها و رشته های مربوطه  مورد بررسی قرار داد.

 گروه مواد و منابع آزمون اختصاصی رشته های مرتبط
۱ زبان تخصصی انگلیسی دارای ضریب ۴ رشته تربیت دبیر زبان انگلیسی ، رشته زبان و ادبیات انگلیسی ، رشته مترجمی زبان انگلیسی ، رشته آموزش زبان انگلیسی ، رشته کارشناسی مترجمی خبر انگلیسی
۲ زبان تخصصی انگلیسی دارای ضریب ۴ رشته زبان آلمانی ، رشته مترجمی زبان آلمانی
۳ زبان تخصصی انگلیسی دارای ضریب ۴ رشته زبان فرانسه (گرایش ادبی) ، رشته زبان فرانسه (گرایش مترجمی)
۴ زبان تخصصی انگلیسی دارای ضریب ۴ رشته زبان روسی ، رشته زبان و ادبیات ارمنی ، رشته زبان و ادبیات اردو ، رشته زبان ژاپنی ، رشته زبان ایتالیایی ، رشته زبان اسپانیایی ، رشته زبان چینی ، رشته زبان ترکی استانبولی
  بررسی قیمت آزمون آیلتس در ایران

ترتیب سوالات کنکور زبان و مدت زمان آن

برای این که در جریان ترتیب سوالات آزمون سراسری و کنکور زبان قرار بگیرید آن را به دو شکل سوالات عمومی و تخصصی دسته بندی کرده ایم. در گروه سوالات یا آزمون عمومی ترتیب شماره سوالات به شرح زیر است:

۱-سوالات دروس زبان و ادبیات فارسی از شماره ۱ تا شماره ۲۵ و مدت زمان اختصاص یافته به ان ۱۸ دقیقه می باشد.

۲-سوالات دروس زبان عربی از شماره ۲۶ تا شماره ۵۰ و مدت زمان اختصاص یافته به آن ۲۰ دقیقه می باشد.

۳-سوالات دروس فرهنگ و معارف اسلامی از شماره ۵۱ تا شماره  ۷۵  و مدت زمان اختصاص یافته به آن ۱۷ دقیقه می باشد.

۴-سوالات دروس زبان انگلیسی از شماره ۷۶ تا شماره ۱۰۰ و مدت زمان اختصاص یافته به آن ۲۰ دقیقه می باشد.

۵-سوالات تخصصی زبان انگلیسی از شماره ۱۰۱ تا شماره ۱۷۰ و مدت زمان اختصاص یافته به آن ۷۰ دقیقه می باشد.

ترتیب سوالات کنکور زبان و مدت زمان آن

ترتیب سوالات کنکور زبان تخصصی

شما برای هر یک از سوالات تخصصی کنکور زبان که ۷۰ سوال می باشد ۷۰ دقیقه زمان دارید. به عبارت دیگر مدت زمان اختصاص یافته برای هر  سوال ۱ دقیقه می باشد. ترتیب سوالات تخصصی به شرح زیر است:

۱- از شماره  ۱۰۱ تا شماره  ۱۱۰ مربوط به گرامر زبان انگلیسی می باشد.

۲-از شماره ۱۱۱ تا شماره ۱۲۵ مربوط به واژگان زبان انگلیسی می باشد.

۳- از شماره ۱۲۶ تا شماره ۱۳۰ مربوط به ترتیب جملات زبان انگلیسی می باشد.

۴-از شماره ۱۳۱ تا شماره ۱۳۱ تا شماره ۱۴۰ مربوط به کاربردهای زبان انگلیسی می باشد.

۵-از شماره  ۱۴۱ تا شماره ۱۵۵ مربوط به کلوز تست زبان انگلیسی می باشد که در واقع ترکیبی از سنجش شما از نظر گرامر و کاربردهای زبانی است.

۶-از شماره ۱۵۶ تا ۱۷۰ مربوط به ریدینگ یا درک مطلب شما در زبان انگلیسی می باشد.

بنابراین ایجاد یک ذهنیت سازنده و فعال در زمینه کنکور زبان می تواند شما را در تمام این مراحل یاری دهد.

کنکور زبان و اهمیت  آن در کاریابی یا استخدام

حتما تا کنون این سوال پیش آمده است که آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته های زبان انگلیسی به کجا ختم می شود. ما به شما اطمینان می دهیم که از این نظر اصلا نگران نباشید. در واقع فردی که از رشته های مرتبط زبان انگلیسی فارغ التحصیل می شود در ساده ترین شکل ممکن در یکی از موسسات یا آموزشگاه های زبان خارجی استخدام شود.

تدریس خصوص حتی در دوران دانشجویی برای دانشجویان کارشناسی زبان انگلیسی یا  مترجمی انگلیسی نیز در بیشتر موارد انجام می شود که نوید بخش فردایی روشن برای علاقه مندان زبان انگلیسی در این رشته ها می باشد. شما می توانید به صورت مترجم رسمی و حرفه ای مشغول به کار شوید و به دارالترجمه های معتبر و بین المللی بپیوندید.

حتی می توانید در صورتی که ادامه تحصیل بدهید در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به عنوان اساتید دانشگاه های معتبر داخلی نیز استخدام شوید. به طور کلی می خواهیم به شما وعده آینده ای روشن را بدهیم. رشته های مرتبط با کنکور زبان از هر نظر پلی هستند که می توانند شما را در رسیدن به مقاصد و اهدافی که در این زمینه دارید پیوند بدهند.

بنابراین اگر شما هم در زمره افرادی هستید که به اصطلاح پشت کنکوری نامیده می شوند و یا  تلاش می کنید تا در این زمینه به موفقیت دست پیدا کنید پیشنهاد می کنیم برای دست یافتن به افق درخشان و آینده شغلی تضمین شده در این زمینه از هم اکنون شروع کنید.

برای قبولی در کنکور زبان این منابع را به خاطر بسپارید

در این بخش سعی کرده ایم تا منابعی را که در آزمون تخصصی زبان انگلیسی از آنها استفاده می شود را به شما معرفی کنیم. قطعا مطالعات شما در زمینه این منابع میتواند قبولی شما را نیز تا حدود زیادی تضمین کند. البته صرفا مطالعه بدون اطلاع از تکنیک های مطالعه و یا روش های آمادگی برای کنکور زبان نمی تواند موثر باشد. منابع کنکور زبان که پیشنهاد میکنیم حتما شما آنها را جدی بگیرید عبارتند از:

۱-کتاب زبان انگلیسی سال اول تا چهارم متوسطه

۲-کتاب انتشار یافته توسط سازمان سنجش تحت عنوان    new bridging the gap

۳-کتاب vocabulary in use

۴-کتاب   English Grammar in Use by Raymond Murphy – Upper Intermediate Level

۵-کتاب ۵۰۴ Absolutely Essential Words

۶-کتاب لغات Vocabulary for the High School Student by Harold Levine

۷-کتاب Anything you can get your hands on

۸-کتاب Longman Dictionary of Contemporary English (LDOCE) for Advanced Learners

۸- کتاب English Idioms in Use by Felicity O’Dell and Michael McCarthy

۹- کتاب گرامر تخصصی انتشارات خیلی سبز تالیف دکتر علیرضا جابری.

۱۰-کتاب درک مطلب به زبان ساده تالیف دکتر شهاب اناری و انتشارات گاج.

برای قبولی در کنکور زبان این منابع را به خاطر بسپارید

۵ نکته طلایی و ارزنده که شما باید برای قبولی در کنکور زبان به خاطر بسپارید.

در این بخش از مطلب سعی داریم تا شما را با برخی از نکات مهم و ارزشمند در زمینه کنکور زبان آشنا سازیم. احتمالا تا کنون در این زمینه شما اطلاعات اندکی داشته اید و یا به طور کلی از این نکات بی خبر بوده اید. بنابراین از شما می خواهیم که به این نکات توجه کنید و هر یک از آنها را به خاطر بسپارید. در صورتی که این نکات را به دقت رعایت کنید دیری نخواهد پایید که نتایج آن را مشاهده خواهید کرد. این موارد عبارتند از:

  آشنایی با 10 آموزشگاه زبان فرانسه در ایران

۱-پیش زمینه مناسبی از کنکور زبان داشته باشید

قطعا یکی از مواردی که می تواند در موفقیت شما موثر واقع شود مطالعات شما یا تجارب قبلی شما در زمینه کنکور زبان و مواد و منابع تخصصی و عمومی آن می باشد. در صورتی که شما در این زمینه آمادگی و شناخت مناسبی داشته باشید می توانید گام های محکم تری در این زمینه بردارید.

بدین معنی که اگر شما با منابع و کتاب هایی که بدین منظور معرفی می شوند اطلاعات بیشتری داشته باشید به راحتی می توانید با  نحوه ارائه سوالات و نحوه پاسخگویی به آنها ارتباط برقرار کنید. یادتان باشد کسی که می خواهد در کنکور اختصاصی یا منحصرا زبان شرکت کند باید دست کم در حد میانه یا  سطح مقدماتی پیشرفته با این زبان آشنایی داشته باشد.

این کار موجب تمرکز و ایجاد زمینه و ذهنیت مناسب شما در این زمینه خواهد شد. راه دیگر شرکت در دور های  مختلف  کنکور زبان و آزمون های آزمایشی است. به عبارت دیگر وقتی شما بخواهید در یک آزمون تخصصی از جمله آزمون منحصرا زبان انگلیسی موفق شوید لازم است تا با نحوه برگزاری این آزمون از ابتدا آشنا باشید.

این کار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با اطمینان و اعتماد به نفس بیشتری در کنکور زبان شرکت کرده و در جلسه حاضر شوید. اغلب آموزشگاه  های معروف و نیز موسسات آموزش زبان انگلیسی در این زمینه دوره ها و آزمون های مختلفی را برگزار می کنند که می توانید در این دوره ها شرکت کنید و  با نمونه سوالات موجود بیشتر آشنا شوید.

۲-نبود منابع رسمی و تغییرات محسوس در نوع طراحی سوالات

برای موفقیت در کنکور زبان به شما توصیه می کنیم که به صورت مفهومی حوزه مطالعات تان در این زمینه را گسترش دهید. اگر شما در گرامر و تسلط بر واژگان مشکل چندانی نداشته باشید می توانید در زمینه مفاهیم کنکور زبان در سوالات هر دوره موفقیت بیشتری کسب کنید. هر چند ما در مطالب فوق منابعی را معرفی کردیم تا به تحقق و پیشبرد اهداف شما یاری برسانیم با این وجود فراموش نکنید که سوالات چهار گزینه ای در هر دوره با دوره قبل تغییر پیدا می کند و می تواند برای شما چالش های جدیدی را ایجاد کند.

۳-نصف به نصف یا ۵۰ به ۵۰

به شما پیشنهاد می کنیم که قاعده کلی در خصوص دروس و منابع عمومی را برای قبولی در کنکور زبان را رعایت کنید. یعنی سعی کنید نیمی از وقتتان  را به منابعی اختصاص دهید که دیگران کمتر سراغ آنها می روند یا از نظر آنها تاثیر چندانی ندارد. شما می توانید این موقعیت ها را به موفقیت تبدیل کنید.

بهتر است بگوییم نوعی سرمایه گذاری ذهنی در خصوص این منابع انجام دهید. مثلا درس زبان عربی یا زبان و ادبیات فارسی از جمله منابعی به شمار می رود که می تواند برای موفقیت شما تاثیر زیادی داشته باشد.

بدین ترتیب اگر شما  بتوانید زبان عربی و زبان و ادبیات فارسی و به طور کلی دروس عمومی را  بتوانید  را در حدود ۵۰ درصد به درستی جواب دهید و همین عملکرد را در زمینه زبان انگلیسی داشته باشید قطعا گام بلند برداشته اید و موفقیت خودتان را به تا حدود زیادی تضمین کرده اید.

۴-دروس تخصصی را جدی بگیرید

کسانی که فکر می کنند می توانند با تکیه بر اطلاعات و شناخت اولیه خود در زمینه منابع و دروس عمومی در کنکور زبان موفق شوند شاید بتوانند به چنین چیزی دست پیدا کنند. با این همه در دراز مدت و به خصوص ترم های میانه به بعد در دانشگاه ها با مشکل جدی مواجه خواهند شد.

در واقع ترم های میانه به نوعی تخصصی تر بوده و بنابراین افرادی که در این زمینه تسلط کافی نداشته باشند قطعا با مشکلات جدی در این زمینه مواجه خواهند شد. بنابراین باید حتما میزان مطالعات خودتان را در این زمینه افزایش دهید تا دچار مشکل نشوید.

۵-از متدهای جدید آموزشی برای قبولی در کنکور زبان بهره بگیرید

شما می توانید به راحتی از طریق فیلم و فایل های شنیداری به صورت زیرنویس که توسط اساتید این رشته توصیه می شود دامنه لغات و واژه های خودتان را افزایش دهید. همچنین استفاده از پادکست ها یا حتی بازی هایی که به صورت آنلاین به منظور تقویت شما در زمینه حفظ بیشتر واژگان زبان انگلیسی به شما یاری برساند.

منبع مناسب دیگری مه می توانید به ان اعتماد کنید سایت ها و مرجع های  معتبر آموزشی از قبیل سایت همیار زبان می باشد. شما در این سایت ها با انواع شیوه های  یادگیری زبان انگلیسی آشنا می شوید و در ظرف مدت کوتاهی می توانید نتایج شگفت انگیز آن را حتی در آزمون های کنکور زبان مشاهده نمایید.

دانلود اپلیکیشن همیارزبان، متفاوت ترین اپلیکیشن آموزش زبان !

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن همیارزبان شماره خود را وارد نمایید :

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

بازخورد و سوالات(5 دیدگاه)

  1. من میخوام کنکور منحصرا زبان بدم سال یازدهم انسانی هستم
    میخوام مطمئن شم برای کنکور زبان لازم نیست کتابای رشته انسانیو بخونم مثل اقتصاد و جامعه و اینا نه؟!؟

    زبان کره ای چی؟ میتونیم تو دانشگاه بخونیم؟؟؟

    • سلام.کنکور منحصرا زبان فقط شامل ادبیات و دینی و عربی و زبان و زبان اختصاصی میشه.هیچکدوم از درس های تخصصی رشته های دیگه و غیر از این درس ها در این کنکور جایی ندارن.همچنین شما میتونید بعد از قبولی در کنکور زبان،زبان هایی غیر از انگلیسی در دانشگاه بخوانید مثل ایتالیایی و فرانسه و ژاپنی و آلمانی و اسپانیایی و غیره.البته همه دانشگاها ندارن این زبانارو پس باید رتبه خوبی بیارید…

  2. سلام ببخشید من سال یازدهم علوم انسانی هستم برای اینکه بخوام دبیر زبان بشم فقط کافیه فارسی و عربی و دینی و انگلیسی ۳ سال دبیرستان رو خوب بخونم با کتاب هایی که معرفی کردید؟ یعنی همینا کافی هستن واسه قبولی در دانشگاه فرهنگیان تربیت معلم؟؟

  3. سلام من امسال میخوام کنکور زبان بدم ولی استرس دارم از این بابت که نمیدونم موفق میشم یا نه چون من زبانم در سطح متوسط رو به پایینه میخواستم بدونم میتونم موفق شم ؟ بعد اینکه من نمیفهمم برای کنکور زبان باید زبان های غیر انگلیسی هم بخونیم یانهچون توی بودجه بندی ها نوشته من گیج شدم اطلاعات زیادی در این زمینه ندارم خواهش میکنم کمکم کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس : 3740 2842 021

بخش ها
مقالات
مجوز ها
logo-samandehi