راهنمای جامع بهبود گرامر آیلتس + معرفی منابع

راهنمای جامع بهبود گرامر آیلتس + معرفی منابع

سوالاتی که در بخش گرامر آیلتس مطرح می‌شوند پیچیده هستند و برای پاسخ دهی به آن‌ها باید تسلط خوبی به گرامر آیلتس داشته باشید.

جدول محتوایی

یادگیری و تسلط به گرامر آیلتس برای تمام کسانی که قصد شرکت در این آزمون بین المللی را دارند ضروری است. چون گرامر بخش مهمی از امتحان آیلتس است و برای خوب صحبت کردن، درک  مطالب انگلیسی و نوشتن یا شنیدن جملاتی که به زبان انگلیسی هستند باید دانش گرامری قابل قبولی داشته باشید.

 

 

نقش گرامر در هر بخش از امتحان آیلتس با بخش دیگر این آزمون متفاوت است. وقتی قرار است گرامر آیلتس را برای خوب نوشتن یاد بگیرید باید در نکات گرامری دقیق‌تر شوید، و جملاتی بنویسید که به لحاظ دستورات گرامر درست باشند و خوانایی مناسبی داشته باشند؛ اما برای ریدینگ آیلتس یا لیسنینگ آیلتس داشتن دانش گرامری می‌تواند برای درک بهتر جملات کمک کننده باشد. در بخش اسپیکینگ آیلتس هم نقش گرامر پررنگ است و باید جملات را با گرامر درست و تلفظ درست استفاده کنید تا نمره مناسبی بگیرید.

 

 

برای اینکه نمره آیلتس خوبی بگیرید و تسلط خوبی به زبان انگلیسی داشته باشید، حتماً باید دانش گرامری خودتان را بهبود دهید. در این مطلب از همیارزبان نکاتی که باید درباره گرامر آیلتس بدانید را ارائه کرده‌ایم. با مطالعه این مطلب می‌توانید سوالات آیلتس را به خوبی متوجه شوید و به سوالات گرامری این آزمون بین‌المللی به درستی پاسخ دهید.

 

 

 

چرا گرامر آزمون آیلتس مهم است؟

 

برای اینکه به سوالات ریدینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و لیسنینگ آیلتس به درستی پاسخ دهید، باید گرامر انگلیسی را به درستی بلد باشید. چون بدون دانش گرامر آیلتس نمی‌توانید فعل‌ها، اسم‌ها، قیدها و... را کنار هم قرار دهید و ایده‌هایی که برای نوشتن متن‌های انگلیسی دارید را به نتیجه برسانید.

 

 

یادگیری دانش گرامر انگلیسی این فرصت را در اختیارتان قرار می‌دهد که ساختار جملات انگلیسی را به خوبی بشناسید. همچنین با این دانش می‌توانید منظور آزمونگر آیلتس یا گویندگان لیسنینگ را به خوبی متوجه شوید و به سوالات لیسنینگ یا اسپیکینگ آیلتس به درستی پاسخ دهید. البته نقش گرامر را نمی‌توان درک مطالب انگلیسی هم نادیده گرفت. با دانش گرامی قوی می‌توانید متن‌های پیچیده انگلیسی که حاوی جملات جدید هستند را خلاصه کنید و به سوالاتی که پیرامون متن ارائه شده‌اند پاسخ درست بدهید.

 

 

در صورتی که بدون داشتن دانش گرامی مجبور می‌شوید روی لغات متن تمرکز کنید و اگر معنی یک یا چند لغت را به بلد نباشید، پاسخ‌دهی به سوالات مطرح شده در آیلتس برایتان سخت یا حتی غیرممکن خواهد شد؛ بنابراین اگر هدفتان از شرکت در آیلتس گرفتن نمره‌های بالای 7 است، باید دانش گرامری خوبی داشته باشید تا بتوانید جملات پیچیده آیلتس را بهتر درک کنید.

 

 

گرامر در رایتینگ آیلتس

 

در آزمون‌های آکادمیک و جنرال رایتینگ آیلتس، دو تسک (Task) طراحی شده است. در تسک 1 باید 150 کلمه بنویسید و در تسک 2 لازم است 250 کلمه نوشته شود. نمره دهی آزمون رایتینگ آیلتس در این تسک‌ها بر اساس چهار معیار زیر است:

 

 

-  پاسخ‌دهی به تسک 1 و 2 و تکمیل آن‌ها

 

 

-  همگرایی و همبستگی جملات در متن نوشته شده

 

 

-  داشتن از دایره لغات مناسب برای نوشتن متن‌های انگلیسی

 

 

-   استفاده از گرامر صحیح برای نگارش متن‌های رایتینگ آیلتس

 

 

با توجه به اینکه گرامر آیلتس حدود 25 درصد از نمره بخش رایتینگ را شامل می‌شود. اگر دانش گرامری خوبی داشته باشید می‌توانید نمره این بخش را در مهارت رایتینگ دریافت کنید. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که بدون دانش لغوی مناسب و نوشتن جملاتی که همبستگی ساختاری دارند نمی‌توانید نمره خوبی در این بخش بگیرید.

 

 

بنابراین علاوه بر تقویت دانش گرامری خودتان برای آیلتس باید روی بقیه مهارت‌هایی که برای کامل کردن تسک‌های رایتینگ لازم است هم تمرکز داشته باشید. چون آیلتس به نحوی طراحی شده که برای پاسخ‌دهی به سوالات هر بخش آن باید مجموعه‌ای از مهارت‌ها مانند دانش لغوی انگلیسی، نگارش درست متون انگلیسی، دانش گرامری مناسب، درک درست سوالات مطرح شده و ... را در نظر داشته باشید.

 

 

البته داشتن هر کدام از این مهارت‌ها به تنهایی نمی‌تواند تضمین کننده موفقیت شما در کسب نمره آیلتس مناسب در آن بخش و نمره آیلتس مورد نظرتان باشد. به عنوان مثال صرفاً با تقویت گرامر انگلیسی نمی‌توانید رایتینگ‌های قابل قبول و مناسبی برای آزمون آیلتس بنویسید و در این بخش نمره مناسبی بگیرید.

 

 

گرامر در اسپیکینگ آیلتس

 

ارزیابی بخش اسپیکینگ آیلتس هم مطابق بخش رایتینگ است و مهارت گرامر آیلتس در این بخش هم تأثیر قابل توجهی روی نمره شما دارد. چون در بخش اسپیکینگ لازم است که روان و دقیق صحبت کنید و در صحبت‌هایتان از گرامر درست و تلفظ درست لغات استفاده کنید. هر چقدر تسلط شما به گرامر، لغات انگلیسی و جمله‌سازی و ایده پروری بهتر باشد، نمره بهتری در مهارت اسپیکینگ آیلتس به دست خواهید آورد. مهارت‌هایی که برای این بخش در نظر گرفته شده‌اند عبارتند از:

 

 

-  تسلط به صحبت کردن به زبان انگلیسی و انسجام جملات و مطالب

 

 

-  دایره لغات قوی برای ارائه جملات انگلیسی مناسب

 

 

-  استفاده از گرامر درست برای صحبت کردن به انگلیسی

 

 

-  تلفظ درست لغات انگلیسی در مکالمه

 

 

 

 

 

 

گرامر در ریدینگ آیلتس

 

اغلب زبان‌آموزان تصور می‌کنند که با دانش گرامری ضعیف هم می‌توانند معنی ریدینگ‌های آیلتس را متوجه شوند و به آن‌ها پاسخ دهند. در صورتی که این موضوع درست نیست. چون در ریدینگ آیلتس باید معنی متن را به طور کلی متوجه شوید تا بتوانید به سوالاتی که درباره آن موضوع مطرح شده‌اند پاسخ دهید.

 

 

شناخت نکات گرامر آیلتس کمکتان می‌کند تا پاسخ صحیح را برای سوالات ارائه شده پیدا کنید؛ و به تردیدهایی که برای انتخاب پاسخ مناسب برای جملات زبان حال و آینده دارید غلبه کنید.

 

 

در آزمون ریدینگ، شما ملزم به درک متن و سوالات هستید. سوالات این بخش معمولاً کاملاً ساده و قابل فهم هستند، اما ممکن است از شما خواسته شود که ایده یا واقعیتی را بررسی و با توجه به آن پاسخ سوالات را بدهید.

 

 

در ادامه دو مطلب نمونه را برای درک بهتر نقش گرامر در آزمون آیلتس برایتان ارائه کرده‌ایم.

 

 

1) After staying in a series of hostels for a month, James was exhausted and made the decision to return home to Australia. He couldn’t face the prospect of another long train ride, followed by a stay in an overcrowded dorm room .

 

 

 

2) After staying in a series of hostels for a month, James was getting exhausted and would soon make the decision to return home to Australia. He couldn’t face the prospect of another long train ride, followed by a stay in an overcrowded dorm room.

 

 

به نظر شما این دو متن انگلیسی چه تفاوتی با هم دارند؟ اگر متوجه تفاوت آن‌ها نشده‌اید پیشنهاد می‌کنیم دوباره هر دو متن را به طور دقیق مطالعه کنید. در اینجا یک نکته ریز وجود دارد که می‌تواند روی پاسخ‌دهی به سوالات مطرح شده تأثیر بگذارد. این نکته ریز همان زمان تصمیم‌گیری جیمز برای برگشتن به خانه است.

 

 

در متن اول، جیمز احساس خستگی کرده و تصمیم گرفته به خانه برگردد؛ اما در متن دوم جیمز احساس خستگی می‌کند و الان تصمیم می‌گیرد تا به خانه برود؛ یعنی جمله اول در زمان گذشته رخ داده، اما جمله دوم متعلق به زمان حال است.

 

 

گرامر در لیسنینگ آیلتس

 

در بخش لیسنینگ آیلتس نقش گرامر آیلتس نسبت به سایر بخش‌ها کمتر است، اما دانش گرامر حتی در این بخش هم می‌تواند در نمره آیلتس زبان‌آموزان تأثیرگذار است. چون افرادی که دانش گرامری خوبی دارند می‌توانند بهتر مکالمه‌های ارائه شده در آزمون آیلتس را درک می‌کنند. در ادامه دو جمله ارائه شده است که نشان می‌دهد گرامر چقدر می‌تواند در بهتر لیسنینگ کمک کننده باشد.

 

 

1) Ok, so today we’re going to talk about the impact of climate change on…

 

 

 

2) Ok, so today we’ve been talking about the impact of climate change on…

 

 

راه‌های بهبود گرامر آیلتس

 

با توجه به تاثیری که دانش گرامر روی بخش‌های مختلف آزمون آیلتس و نمره نهایی این آزمون دارد، زبان‌آموز باید در طول برنامه‌ریزی برای آمادگی آیلتس زمان کافی برای تقویت دانش گرامری خودش در نظر بگیرد. برای اینکه بتوانید دانش گرامی خودتان را به سطح مطلوبی برسانید، نکاتی که در ادامه توسط همیارزبان ارائه شده است می‌تواند راهنمای خوبی برایتان باشد.

 

 

1) مطالعه زیاد متون انگلیسی

 

اولین گزینه‌ای که برای بهبود دانش گرامری خودتان باید در نظر داشته باشید مطالعه متن‌های انگلیسی متعدد است. مطالعه متن‌های انگلیسی، تکرار این متن‌ها با صدای بلند، شنیدن پادکست‌های انگلیسی و... می‌تواند به یادگیری بهتر انگلیسی کمک کند. اگر متن‌های انگلیسی را زیاد بخوانید و گوش کنید، علاوه بر گرامر آیلتس می‌توانید مهارت‌های مورد نیاز برای آیلتس مانند ریدینگ، لیسنینگ و... را هم تقویت کنید.

 

 

۲) مطالعه کتاب‌های راهنمای گرامر

 

برای اینکه دانش گرامری خودتان را در زبان انگلیسی تقویت کنید باید از کتاب‌های راهنمای گرامر هم کمک بگیرید. این کتاب‌ها می‌توانند راهنمای خوبی برای حل مشکلات گرامری زبان‌آموزان باشند. چون به محض ایجاد ابهام یا مشکل در متون انگلیسی یا سوالات آیلتس می‌توانید از این کتاب‌ها کمک بگیرید و نقاط ضعف خودتان را برطرف کنید.

 

 

3) تمرین مداوم داشتن

 

یادگیری زبان انگلیسی مخصوصاً تقویت گرامر آیلتس در یک روز یا چند ماه امکان‌پذیر نیست! بلکه باید به مرور زبان انگلیسی را یاد بگیرید و از منابع آنلاین و کتاب‌های مخصوص آمادگی آیلتس و تقویت گرامر برای تقویت مهارت‌هایتان کمک بگیرید. در واقع، هر چقدر تمرین بیشتری داشته باشید، گرامر و سایر نکات انگلیسی را بهتر یاد می‌گیرید و در آزمون آیلتس موفق‌تر خواهید بود.

 

 

4) خواندن متن‌های انگلیسی با صدای بلند

 

یکی از مشکلاتی که باعث می‌شود زبان‌آموزان متوجه اشکالات گرامری و نگارشی خودشان نشوند خواندن متن‌ها بدون صدا و به صورت مروری است. در مطالعه متون انگلیسی با نگاه مغزتان جاهای خالی را پر می‌کند و نمی‌توانید مشکلاتتان را در گرامر آیلتس یا ... پیدا کنید.

 

 

اما وقتی متن‌ها را با صدای بلند می‌خوانید بهتر متوجه اشتباهاتی که در گرامر یا تلفظ لغات انگلیسی دارید خواهید شد.

 

 

6) نوشتن متن‌های انگلیسی

 

برای یادگیری زبان انگلیسی باید نوشتن متن‌های انگلیسی را هم در برنامه‌هایتان داشته باشید. چون تا وقتی متن‌های انگلیسی را ننویسید متوجه اشکالات گرامری یا نگارشی خودتان نمی‌شوید؛ اما با نوشتن متون انگلیسی متوجه اشتباهاتتان می‌شوید و با تکرار این کار می‌توانید سطح زبان انگلیسی و گرامر آیلتس خودتان را تقویت کنید.

 

 

7) توجه به قوانین گرامری در آیلتس

 

برای کسب نمره خوب یا عالی در آزمون آیلتس باید به قوانین گرامی توجه داشته باشید. چون بدون دانش گرامی مناسب نمی‌توانید معنی دقیق جملات و سوالات مطرح شده را متوجه شوید؛ و همین موضوع باعث می‌شود که نمره آن بخش یا سؤال را دریافت نکنید. در ادامه نمونه‌ای از قوانین آیلتس که معنی جمله را تغییر می‌دهد برای آشنایی بیشتر ارائه کرده‌ایم.

 

 

 

 

زمان حال

 

 

1) I eat my breakfast with Ms. Blake at 8 in the morning.

 

 

زمان گذشته

 

 

2) I ate my breakfast with Ms. Blake at 8 in the morning.

 

 

آینده

 

 

3) I will eat my breakfast with Ms. Blake at 8 in the morning.

 

 

8) انگلیسی فکر کردن

 

از دیگر مشکلاتی که باعث می‌شود در آزمون آیلتس نمره مناسبی نگیرید می‌توان به ترجمه ذهنی جملات از زبان مادری‌تان به زبان انگلیسی اشاره کرد. تا زمانی که این ترجمه در ذهن شما وجود دارد، صحبت کردن یا نوشتن به انگلیسی برایتان دشوار خواهد بود. 

 

برای اینکه گرامر و لغات انگلیسی را به درستی یاد بگیرید و به ذهن بسپارید، رویدادها و اتفاقات را در ذهنتان تصویرسازی کنید و سپس در مورد آن‌ها صحبت کنید. با تصویرسازی آنچه می‌خواهید در مورد آن صحبت کنید می‌توانید گرامر آیلتس و... را به درستی استفاده کنید و نیازی به ترجمه هم‌زمان متون مختلف نخواهید داشت.

 

 

9) تنوع در جمله‌سازی

 

اگر منابع درستی را برای آمادگی آیلتس انتخاب کرده‌اید و باز هم نتوانسته‌اید نتیجه مناسبی در این آزمون بگیرید، به احتمال زیاد ذهنتان به ساختارهای تکراری جملات و متونی که استفاده می‌کنید عادت کرده است و موقع مواجه شدن با متن‌های جدید نمی‌توانید آن‌ها را به خوبی تحلیل کنید.

 

 

برای اینکه مغزتان دچار یکنواختی نشود و بتواند ساختارها و جملات متنوع انگلیسی را درک کند، باید در طول آمادگی آیلتس در کلاس آیلتس شرکت کنید و با کمک اساتید حرفه‌ای زبان متون مختلف و ساختار متنوع را یاد بگیرید. همیارزبان با وجود اساتید حرفه‌ای این امکان را برای متقاضیان فراهم کرده است که نمره خوبی در آزمون آیلتس کسب کنند و دچار یکنواختی در تمرین‌هایشان نشوند.

 

 

کدام کتاب‌ها برای گرامر آیلتس مناسب هستند؟

 

قبل از اینکه به سراغ خرید کتاب زبان آیلتس بروید و منابع آیلتس را بررسی کنید، توصیه می‌کنیم در آزمون تعیین سطح شرکت کنید. چون ممکن است برای آمادگی آیلتس نیاز به زمان بیشتری داشته باشید و استاد زبان منابع متفاوتی را برای شروع یادگیری انگلیسی و آماده شدن برای آیلتس به شما پیشنهاد دهد.

 

 

آزمون تعیین سطح همیارزبان مطابق استانداردهای جهانی تعیین سطح تنظیم شده است؛ و این امکان را برای متقاضیان فراهم می‌کند که در سطح مناسبی یادگیری انگلیسی را شروع کنند. بعد از تعین سطح و شرکت در کلاس نوبت به خرید منابع آیلتس می‌رسد. در ادامه بعضی از منابعی که می‌تواند برای تقویت مهارت گرامر آیلتس کمکتان کند را معرفی کرده‌ایم.

 

 

1. Basic English Grammar (Azar English Grammar S.)

 

 

این کتاب برای زبان‌آموزان مبتدی گزینه مناسبی است؛ و محتوای این کتاب را نمودارهای گرامری ساده، مثال، کاربرد اشکال مختلف دستورهای گرامری و طیف وسیعی از تمرینات تشکیل می‌دهند. همچنین مفاهیمی مانند زمان، الگوهای جمله، فرم‌های نوشتاری و گفتاری جملات و تلفظ صحیح لغات به خوبی در این کتاب پوشش داده شده‌اند.

 

 

در این کتاب گرامر آیلتس مطالب مناسبی راجع به زمان حال و گذشته ساده ارائه شده؛ و یادگیری مطالب این کتاب پایه گرامری افرادی را که به دنبال پیشرفت در مهارت‌های اسپیکینگ و رایتینگ انگلیسی تقویت می‌کند. این کتاب گرامر آیلتس را می‌توانید در کلاس و با کمک استاد مطالعه کنید، یا آن را به صورت خود خوان بخوانید و آماده شرکت در آزمون آیلتس شوید.

 

 

2. Cambridge Grammar for IELTS

 

 

این کتاب توسط انتشارات کمبریج تألیف شده و ساختارهای دستوری و گرامری زبان انگلیسی را از طریق تمرینات صوتی آموزش می‌دهد؛ بنابراین با کمک این منبع گرامر می‌توانید مهارت لیسنینگ خودتان را هم تا حد مناسبی بهبود دهید. همچنین این کتاب دارای دایره لغات خوبی نیز هست و برای موفقیت در آزمون آیلتس و کسب نمره بالای 7 کمکتان می‌کند.

 

 

3.Oxford Practice Grammar Advanced 

 

 

این کتاب برای زبان‌آموزان سطح پیشرفته طراحی شده و شامل تمرینات عملی چالش‌برانگیزی است. این کتاب گرامر آیلتس مفاهیم را با تمام جزئیات توضیح می‌دهد؛ و هر توضیحی با مثال‌ها و اشتباهات متداول برای اجتناب از تکرار آن‌ها توسط زبان‌آموزان در امتحان آیلتس ارائه شده است.

 

 

این کتاب گرامر آیلتس به داوطلبانی که هدف آن‌ها نمره 7 و بالاتر است کمک می‌کند به هدفشان برسند. از ویژگی‌های خاص این کتاب آیلتس می‌توان به تمرینات خلاصه، لغات، نکات ویرایشی، پوشش دهی آزمون‌ها و... اشاره کرد. با کمک این کتاب با قوانین مختلف گرامر بیشتر آشنا می‌شوید و می‌توانید متن‌های انگلیسی دقیق‌تر و باکیفیت‌تری را بنویسید.

 

 

4. Oxford Practice Grammar with answers

 

 

این کتاب برای زبان‌آموزان سطح متوسط ​​و بالاتر طراحی شده ​​است و در آن توضیحات مفصلی راجع به ساختارهای گرامری داده شده. این مجموعه آموزشی شامل تمرینات بیشتری است و با استفاده از جملات مثالی، داستان‌ها و مکالمات مصور نحوه استفاده از ساختارهای دستوری و گرامری را به زبان‌آموزان یاد می‌دهد. همچنین نکات مهمی مانند اشکال مختلف فعل، استفاده از افعال مجهول، جملات شرطی مختلف و استفاده از حروف اضافه با جزییات کامل توسط این کتاب پوشش دهی شده است.

 

 

5. English Grammar in Use Book with Answers

 

 

این کتاب گرامر آیلتس برای زبان‌آموزان سطح متوسط ​​مناسب بوده و برای یادگیری گرامر به صورت خودآموز گزینه مناسبی است. این مجموعه شامل توضیحات ساده برای ساختارهای دستوری است و میلیون‌ها زبان‌آموز در سراسر جهان از این مجموعه برای تقویت دانش زبان انگلیسی و گرامری خودشان از آن استفاده می‌کنند.

 

 

در این کتاب هر مبحث گرامری در صفحه سمت چپ قرار دارد و در صفحه سمت راست می‌توانید تمرینات مربوط به آن درس را مشاهده کنید.

 

 

6. Get IELTS Band 9 Grammar Secrets

 

 

این کتاب برای آیلتس آکادمیک طراحی و تألیف شده و مهارت‌های گرامری دانشجو را برای نوشتن متون سطح بالا در تسک 2 آیلتس آماده می‌کند. این مجموعه شامل مثال‌ها، مدل‌ها و دستورالعمل‌هایی است که باید در آزمون آکادمیک آیلتس رعایت شوند و زبان‌آموزان را برای کسب نمره 9 در آزمون آیلتس آکادمیک آماده می‌کند.

 

 

10. Cobuild English Grammar

 

 

این کتاب سبکی جذاب دارد و ساده است. در حقیقت این مجموعه به عنوان راهنمای دستور زبان انگلیسی مدرن در نظر گرفته شده و تغییرات اخیر را در گرامر در آن ارائه شده است. همچنین تفاوت‌های کلیدی گرامر انگلیسی و آمریکایی را می‌توانید در این کتاب مشاهده کنید؛ و با کمک آن مهارت‌های اسپیکینگ و رایتینگ خودتان را برای کسب نمره عالی در آزمون آیلتس تقویت کنید.

 

 

و در پایان...

 

 

برای موفقیت در آزمون آیلتس فقط تاکید روی گرامر آیلتس تأثیرگذار نیست، بلکه باید تمام مهارت‌های مهمی که در این آزمون بین‌المللی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند را تقویت کنید. از جمله این مهارت‌ها می‌تواند به لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ انگلیسی اشاره کرد. چون صرفاً با دانش گرامری نمی‌توانید متن‌های انگلیسی را به خوبی بشنوید یا اینکه به سوالاتی که برای سنجش دانش لغوی شما طراحی شده‌اند پاسخ دهید.

 

 

همیارزبان با برگزاری کلاس‌های خصوصی آیلتس این امکان را برای زبان‌آموزان فراهم کرده است که در این آزمون بین‌المللی با موفقیت عمل کنند و بتوانند نمرات خوبی در امتحان آیلتس بگیرند. اگر قصد دارید یکبار برای همیشه در آزمون آیلتس شرکت کنید و نمره بالای 7 را در این امتحان بگیرید، کلاس‌های آنلاین همیارزبان بهترین گزینه برایتان هستند.

 

 

 

سوالات متدوال
سؤالایی که شاید توی ذهن شما هم باشه!
با ما تماس بگیرید 021-91307646
آیا تسلط به سوالات گرامر آیلتس سخت است؟
با شرکت در کلاس‌های آمادگی آیلتس و یادگرفتن تکنیک‌های این امتحان می‌توانید به گرامر آیلتس مسلط شوید.
بهترین منابع گرامر آیلتس کدامند؟
در این مطلب از همیارزبان بهترین منابعی که برای گرامر آیلتس وجود دارد را معرفی کرده‌ایم. با این وجود می‌توانید از بین سایر منابع معرفی شده توسط اساتید آیلتس گزینه‌های دیگری را نیز برای تسلط بهتر به گرامر آیلتس انتخاب کنید.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد