راهنمای اصلی معرفی اعضای بدن به زبان اسپانیایی

راهنمای اصلی معرفی اعضای بدن به زبان اسپانیایی

11th ژوئن, 2019

+2
Loading...

 

 

می خواهید بدانید چطور می توانید اعضای بدن را به زبان اسپانیایی توصیف کنید؟

 

بخش های مختلف بدن, یکی از اولین موضوعاتی است که به افراد مبتدی که میخواهند برای اولین بار صحبت کنند, آموزش داده می شود. اما تعداد زیادی از زبان آموزان, از به خاطر سپردن کلماتی بیشتر از “سر, شانه ها, زانوها و انگشتان پاهایشان” چشم پوشی می کنند و وقتی در میانه صحبت هایشان, موضوع به بخش های مختلف بدن کشیده می شود, ناتوان میمانند.

 

همه ی ما یک بدن داریم, پس موضوع مهمی است که بتوانیم درباره آن صحبت کنیم. میخواهم مهمترین کلمات برای یادگیری را به شما معرفی کنم.

 

علاوه بر دانستن اعضای بدن در اسپانیایی, اصطلاحاتی هم وجود دارند که همراه این کلمات بکار گرفته میشوند. بعنوان مثال, ما در زبان انگلیسی, برای آنکه بگوییم سردرد داریم از جمله ” سرم درد میکند” استفاده میکنیم, یا زمانیکه از شخصی بخواهیم فکرش را به کار بیاندازد و فکر کند, جمله ” از سرت استفاده کن”را بیان میکنیم. من اینگونه موارد و اصطلاحات در زبان اسپانیایی را هم به شما نشان خواهم داد.

 

وقت, وقت یادگیریه!

 

 

اعضای بدن انسان در زبان اسپانیایی

 

در ابتدا, بیایید بخش های مختلف بدن در زبان اسپانیایی را بیاموزیم. من این قسمتها را به نواحی عمومی بدن تقسیم بندی می کنم, و چند روش برای اینکه بتوانید براحتی آنها را بخاطر بسپارید, را اضافه میکنم.

 

“سر” در زبان اسپانیایی

 

به سر در زبان اسپانیایی, “la cabezo” گفته میشود.

 

شاید بخواهید بگویید tu cabezo , که همان ” از سرت استفاده کن” در زبان انگلیسی است. یعنی بیشتردرباره موضوع فکر کن. اگر شما سردرد داشته باشید, این جمله در زبان اسپانیایی به این صورت گفته میشود             ” tu tenga dolor de cabeza”( یعنی شما سردرد دارید- چنانچه همین جمله را بخواهید برای خودتان, یعنی اول شخص مفرد استفاده کنید,  کافیست tenga را به tengo تغییر دهید, بمعنای من دارم). به همین شکل, چنانچه شما حالتان بد است ودچار تب و سرفه شده اید- میگویید tener fiebre y tos و فراموش نکنید معنای “صورت شما” به زبان اسپانیایی میشود: la cara !

علاوه بر la cabeza و la cara , بخش های دیگری از بدن هم روی سر و صورتتان وجود دارند که بهتر است آنها را هم بدانید:

el ojo :چشم

: el párpado پلک چشم

: las pestañas مژه

: las cejas ابرو

) داخل گوشel oido; \قسمت بیرونی گوش ,که شما میتوانید ببینید: ( la oreja; گوش

: la nariz بینی

: la bocaدهان

: la mandíbula فک

: los labios لبها

: los dientes دندان ها

: la lengua زبان

: la garganta گلو

: la frente پیشانی

: la mejilla گونه

: la barba ریش

: el mostacho سبیل

: la barbilla چانه

: las pecasکک و مک

: el pelo مو

: el cuello گردن

: el cerebro مغز

: el cráneo جمجمه

میخواهید مطمئن شوید که این کلمات در ذهن شما  ماندگار شده؟

یکی از راه های موردعلاقه من در به خاطر سپردن کلمات در زبانهای دیگر, روش مونونیک است. این یک راه ساده برای هک کردن حافظه تان است تا خیلی کمتر کلمات جدید را فراموش کنید.

 

بگذارید با یک مثال به شما نشان دهم.  Cabeza ” بمعنای سر” شبیه کلمه اسپانیایی cerveza “بمعنای آبجو” است. بنابراین عبارت مونونیک کوچک من, “cerveza مستقیم به  cobeza میرود” است. همچنین اگر هر دو کلمه cerveza و cabeza برای یک جنسیت استفاده شود, به این معنا که شما میتوانید “la” را برای هردو استفاده کنید.

 

اینجا تعدادی روش دیگر وجود داردکه به شما کمک میکند تا این روش را بهتر متوجه شوید.

 

– دندانها در زبان اسپانیایی los dientes”” هستند, که من را به یاد “دندانهای مصنوعی= dentures” می اندازد, همانطور که دندانهای مصنوعی را در یک لیوان نزدیک تخت خواب تصور میکنم.

 

– مو در زبان اسپانیایی pelo” ” است و از همان ریشه لاتین “pile: انباشته” درانگلیسی می آید.

 

من تصور میکنم که موهایم را کوتاه کرده ام و پس از آن انبوهی از مو, روی کف اتاق ریخته است.

 

– در زبان اسپانیایی,” Mascara” به معنای “ماسک” است, اما  ماسکارا در زبان انگلیسی, همان آرایشی هست که شما روی صورتتان “la cara” انجام می دهید.

 

– اگر شما طرفدار فیلم مردان X هستید, پس شما پروفسور X را می شناسید که از cerebo استفاده می کند تا از قدرت ذهن,  برای ارتباط با دیگران در سرتاسر دنیا کمک بگیرد.

 

شما میتوانید این موارد را اگر دوست دارید در مورد خودتان بکار بگیرید, البته شما به این نتیجه خواهید رسید که اگر تصویر خودتان را خلق کنید, تاثیر بیشتری دارد. تلاش کنید تا در کنار مجموعه هایتان, خلاق و بصری باشید و حتی تلاش کنید یک کاخ حافظه بسازید.

  10 دلیل برای یادگیری زبان اسپانیایی

 

مجموعه “بدن” در زبان اسپانیایی

 

کل بدن در زبان اسپانیایی, el cuerpo”” نامیده می شود. اما بیایید ابتدا درباره بخش بالایی آن (el torso) صحبت کنیم, مانند قفسه سینه و پشت. “قفسه سینه” “el pecho نامیده میشود, درحالیکه در زبان اسپانیایی به “پشت”, espalda la گفته میشود.

 

زمانیکه نزد پزشک میروید, آنها به صدای شش های شما از طریق  pecho و espalda گوش میدهند و از شما میخواهند نفس ” respirar” بکشید. زمانیکه احساس خارش دارید و نمیتوانید پشت خود را بخارانید, چطور؟  این بدتر است! آماده شوید و بخواهید : Me rascarás la espalda por favor? (ممکنه پشت مرا خارش دهید؟)

 

در این قسمت کلمات دیگری به زبان اسپانیایی برای el torso آورده شده, به اضافه کلماتی برای

todo el cuerpoدر زبان اسپانیایی:

: el corazón قلب

: los pulmones شش ها

: el músculo ماهیچه

: la piel پوست

: la cintura کمر

: el estómago شکم

: los abdominals عضلات شکم

: el ombligo ناف

: el hombre شانه

: la pechuga or el seno قفسه سینه

: los órganos اندام ها

: los intestinos روده ها

: los riñones کلیه

: el hígado کبد

: el hueso استخوان

: las costillas دنده

: el esqueleto اسکلت

: la espina ستون فقرات

: la sangre خون

 

تعدادی از کلمات بالا, از نظر آوایی بسیار نزدیک به معانی انگلیسی شان هستند و این موضوع, به خاطر سپردن کلمات در زبان اسپانیایی را آسان میکند. مانند estómago ,espina  و intestino. مابقی کلمات به معنای انگلیسی مرتبط هستند.

 

نگاهی بیندازیم به کلمه “شش” در زبان اسپانیایی: .pulmonesکه در ظاهر به کلمه ی ” pulmonary” شباهت زیاد دارد, که درپزشکی برای مسایل مربوط به شش ها بکار برده می شود. همینطور با کلمه ناف, که در زبان اسپانیایی ombligo است – یادآور قسمت نافی, یا همان بندی که در قسمت ناف هنگام تولد بریده میشود.

 

در مورد دیگران کلمات میتوانید خلاقیت به خرج دهید. کلمه “کمر” بسیار آسان است چون cintura مانند cinch”” است. کمربند – cintura در اسپانیایی – کمربند شلوارتان راببندید, یا ایده “گن زنانه” که cintura

را محکم میبندد.

 

و کلمه خون, در زبان اسپانیایی “sangra” شبیه کلمه sangria است, شراب قوی قرمز اسپانیایی. درواقع, ,sangría در زبان اسپانیایی به معنای خونریزی است و ,sangria vino sangría نامیده میشود- شرابی که در حال خون ریزی است. البته این تصویر شاید خیلی هم خوشایند نباشد اما یک گزینه خوب برای بیاد سپردن درست این کلمه است.

 

بازم هم یاداوری میکنم, اینها فقط یک نمونه مثال هستند, و مطمئنا اگر بتوانید تداعی ها و تصاویر خودتان را خلق کنید, تاثیرات مثبت این روش را در خود خواهید دید.

 

کلمه “دست” در زبان اسپانیایی

در زبان اسپانیایی “دست”el brazo, نامیده میشود. شما با brazo هایتان میتوانید dar un abrazo  , یعنی “در آغوش بگیرید”. فعل ” بغل کردن”- abrazar- بسیار نزدیک به کلمه ” = armدست در زبان انگلیسی” است  که کمک میکند شما آنرا به خاطر بسپارید.

 

وقتی شما ورزش میکنید, میخواهید “flexiona tus músculos” , به این معنا که )میخواهید ماهیچه هایتان انعطاف پذیر شوند( حال وقتی دستتان می شکند, چطور؟ دراین زمان میگویید,

me rompi un hueso” ” (من استخوانم را شکستم) یا” “Me rompi un brazo (من یک دستم را شکستم). و در نتیجه ممکن است به  “radiografía” (عکسبرداری با اشعه ایکس) احتیاج داشته باشید.

بیایید لغات مرتبط با دستهایتان تا نوک انگشتان را در زبان اسپانیایی یاد بگیریم.

: el codo آرنج

: el antebrazo ساعد

: la muñeca مچ دست

: el mano دست

: la palma کف دست

: el dedo انگشت

: el pulgarانکشت شست

: el nudillo بند انگشت

: puntas de los dedos نوک انگشت

: las uñas ناخن

 

حال ببینیم برای این کلمات چه یادآور های ذهنی میتوانیم استفاده کنیم؟

 

کلمه “dedo” در زبان اسپانیایی که برای انگشتان استفاده میشود مرا به یاد زمانی می اندازد که دستهایم خواب میرود و بیحس میشوند و انگشتانم حس سوزش دارند. پس من بیاد می آورم ” انگشتانم به خواب(dedo) رفته اند “. در کلمه “mano ” برای دست, من را بفکر کلمه ی انگلیسی “manual = دست ساز” می اندازد. ساختن کارهای دست ساز به این معناست که شما آنرا با دستانتان انجام میدهید. پس شما به کلمه ی “mano” یادگرفتید.

 

کلمه”پا” در زبان اسپانیایی

 

la pierna”” معادل کلمه ی “پا” در زبان اسپانیایی است. درزبان انگلیسی, یک اصطلاحی وجود دارد که میگوییم, ,“Break a leg” تا برای شخصی آرزوی موفقیت کنیم. اما در زبان اسپانیایی, شما نخواهید گفت        Romper una pierna””, به جای آن معمولتر است که یک عبارت کمی گستاخانه تر را استفاده کنید ¡Mucha mierda! (یک مشت چرت وپرت)

  24 منبع برای یادگیری زبان اسپانیایی  

 

علاوه بر شکستن پا …. درباره پیچ خوردن پا چطور؟ عبارت ” torcer un tobillo” میتواند استفاده شود. پزشک ممکن است به شما بگوید که پاهایتان را بالا نگه دارید  (levantas tus pies) یا از چوب زیر بغل استفاده کنید که در اسپانیایی معادل روبروست” las muletas”.

 

حالا بیایید به روش خودمان, روی لغات مربوط به بخش های پایینی بدن به زبان اسپانیایی کار کنیم:

: la cadera کفل

: la culata or las nalgas (“buttocks”) نشیمنگاه

: el muslo ران

: la rodilla زانو

: la pantorrilla ماهیچه ساق پا

: el tobillo قوزک پا

: el pie پا

: el talon پاشنه پا

: el dedo del pie انگشتان پا

 

حال در جهت همان روش بخاطر سپردن این لغات, میخواهم ابتدا از کلمه “پا” شروع کنم. من به گذاشتن پاهایم در داخل پای میکنم – چه پای خوشمزه و لذیذی را هدر دادم. اما اگر پای زیادی را خورده باشم, مستقیم میرود به (ران هام =  los muslos ) پس برای قویتر شدن با دویدن, ماهیچه هایم را از دست میدهم. من این را نمیخواهم, پس مطمین میشوم که از culata (نشیمنگاهم) استفاده نمیکنم و با lotta= آب, آرام میشوم.

 

بینید چطور لغات را  به یک تصویر ذهنی تبدیل کردم؟ اینکار میتواند مفید (و البته جالب) باشدکه به ایده های خنده دار فکر کنید و آنها را به کلمات مرتبط وصل کنید تا به شما کمک کند آنها را بخاطر بسپارید.

 

“انسان” در زبان اسپانیایی, و سیستم های بدن

 

به کلمه “انسان” در زبان اسپانیایی humano گفته میشود, در نتیجه یاد گرفتنش راحت است.

 

و در cuerpo humano (بدن انسان) سیستم های زیادی وجود دارند که با هم کار میکنند تا شما زنده بمانید. ممکن است شما زیاد از اصطلاحات و اسامی آنها استفاده نکنید تازمانیکه نزد پزشک بروید, اما دانستن درباره آنها جذاب است. در این قسمت, بعضی از سیستم های زیستی در بدن شما به زبان اسپانیایی آورده شد:

 

: sistema circulatorio سیستم گردش خون

: sistema digestive سیستم گوارش

: sistema muscular سیستم عضلانی

: sistema endocrino سیستم غدد درون ریز

: sistema nervioso سیستم عصبی

: sistema esquelético سیستم استخوانبندی

: sistema respiratorio دستگاه تنفسی

: sistema reproductive دستگاه تناسلی

: sistema excretor دستگاه دفع

: sistema linfático دستگاه سمپاتیک

: sistema exocrine دستگاه غدد برون ریز

 

عبارات و اصطلاحات مرتبط با بخش های مختلف بدن به زبان اسپانیایی

 

مانند زبان انگلیسی, عبارات و اصطلاحات زیادی وجود دارند که شامل بخش های مختلف بدن انسان میشوند. بعنوان مثال, به هنرپیشه ها می گویند “break a leg = موفق باشی” و به سیاستمداران می گویند ” washing their hand = کنار کشیدن از یک موقعیت”

 

زبان اسپانیایی هم فرقی ندارد. تعدادی از عبارات و اصطلاحات را در اینجا میبینیم که شامل قسمتهایی از بدن انسان است که میتوانید با آنها شروع کنید. اگر آن عبارت یک اصطلاح باشد, من ترجمه ادبی آن را در نظر میگیرم تا شما متوجه تفاوتهای آنها بشوید.

 

: Sal de tu pecho هرچیزی تو دلت هست بریز بیرون

“)سنگین و خوب خوابیدن”: ادبی : Dormir a pierna suelta (  مثل خرس خوابیدن

: Cepilla tus dientes دندانت را مسواک بزن

: Hacerse la boca agua دهنت رو آب میندازه

(امتناع کردن: ادبی: Estar hasta las narices(خسته شدن

: Lava tus manos کنار کشیدن

: Cierra tus ojos y pide un deseo چشماتو ببند و آرزو کن

: Ser el ombligo del mundo (مرکز ثقل زمین باش: ادبی) مرکز توجه بودن

: Echar una mano a alguien دست یاری بده (کمک کردن)

( زبونش نیش نداره: ادبی)  : No tener pelos en la lengua تعارف نداشته باش, حرف دلت رو مستقیم به زبون بیار

 

La Cabeza, Los Hombros, Las Rodillas, y Los Dedos del Pie!

 

حالا شما تمام اجزای بدن را در زبان اسپانیایی میشناسید, چه داخلی و چه خارجی. علاوه بر چگونگی صحبت درباره بدنتان, میتوانید با دانستن و استفاده از همین اصطلاحات در زبان اسپانیایی که شامل بخش های مختلف بدن هستند, دیگران را هم تحت تاثیر قرار دهید. موفق باشید.

 

مشتاقم که بشنوم چه ترفندهای زبانی به شما کمک میکند تا اجزای بدن را به زبان اسپانیایی در حافظه تان نگاه دارید و درنهایت, یکی از بهترین راه های یادگیری یک زبان جدید, پادکست ها و فایل های شنیداری است. درباره نحوه استفاده از پادکست ها در یادگیری زبان جدید, مطالعه کنید.

 

دانلود اپلیکیشن همیارزبان، متفاوت ترین اپلیکیشن آموزش زبان !

برای دریافت لینک دانلود اپلیکیشن همیارزبان شماره خود را وارد نمایید :

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس : 3740 2842 021

بخش ها
مقالات
مجوز ها
logo-samandehi