مدرک آیلتس چیست و اعتبار آن چقدر است؟

مدرک آیلتس چیست و اعتبار آن چقدر است؟

برای تحصیل یا کار در کشورهای انگلیسی زبان باید میزان تسلط خودتان را برای نوشتن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن به زبان انگلیسی نشان دهید. مدرک آیلتس برای ثابت کردن تسلط متقاضیان به زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است.

جدول محتوایی

مدرک آیلتس، برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های بین‌المللی لازم است. چون برای اینکه میزان تسلط خودتان را به زبان انگلیسی نشان دهید و وارد دانشگاه‌ها یا کالج‌های بین‌المللی شوید، نیاز به مدرک مورد تایید این مراکز دارید. مدرک آیلتس ثابت می‌کند که متقاضی در هر مهارت شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن متون انگلیسی چقدر تخصص دارد.

 

 

کسانی که قصد مهاجرت به یکی از کشورهای انگلیسی‌زبان مانند استرالیا، کانادا، نیوزلند، ایرلند، انگلیس یا آمریکا را دارند هم باید مدرک آیلتس یا تافل را دریافت کنند. چون با کمک این مدرک امکان وارد شدن به شرکت‌های مطرح جهانی یا زندگی راحت‌تر در یک کشور انگلیسی زبان برای مهاجران فراهم خواهد بود.

 

 

در این مطلب، همیارزبان درباره مدرک زبان آیلتس، ضرورت دریافت آن و کاربردهایی که این مدرک دارد، نکات مهمی که باید بدانید را ارائه کرده است؛ و پس از مطالعه اين مطلب می‌توانید درباره دریافت مدرک زبان آیلتس و ضرورت آن بهتر تصمیم‌گیری کنید.

 

 

 

آیا مدرک آیلتس معتبر است؟

 

آزمون آیلتس یک آزمون متفرقه نیست و هر موسسه آموزشی نمی‌تواند آن را برگزار کند. بلکه فقط مراکزی که زیر نظر سازمان سنجش هستند توانایی برگزاری این آزمون بین‌المللی را دارند و مدرک آیلتس معتبر را به متقاضیان ارائه می‌کنند. به همین خاطر است که مدرک آزمون آیلتس اعتبار جهانی دارد و توسط مؤسسات آموزشی و دانشگاه‌های مطرح جهانی پذیرفته می‌شود.

 

 

البته صرفاً دریافت مدرک امتحان آیلتس برای ثبت‌نام در یک دانشگاه بین‌المللی یا استخدام شدن در یک شرکت مطرح جهانی کافی نیست، بلکه باید نمره مناسبی را هم در این آزمون به دست بیاورید؛ بنابراین، اگر نمره مدرک آزمون آیلتس شما بالاتر از 7 یا 7.5 باشد، شانستان برای اینکه فرصت‌های شغلی و تحصیلی بهتری دریافت کنید بیشتر خواهد بود. چون این نمره نشان دهنده تسلط شما به زبان انگلیسی است و کارفرما یا دانشگاه با کمک آن متوجه می‌شود که متقاضی تا چه حد امکان ادغام با جامعه و پیش بردن اهداف تحصیلی یا کاری خودش را در آن محیط دارد.

 

 

آیا دریافت مدرک آیلتس ضروری است؟

 

کسانی که در کشورهای انگلیسی‌زبان به دنیا می‌آیند و زندگی می‌کنند معمولاً مشکلی در صحبت کردن، نوشتن، شنیدن یا خواندن مطالب به زبان انگلیسی ندارند؛ اما برای افرادی که در کشورهای دیگر به دنیا می‌آیند و زندگی می‌کنند این موضوع صادق نیست. چون هر کشور زبان خاص خودش را دارد و زبان انگلیسی یا سایر زبان‌ها به عنوان زبان دوم این افراد شناخته می‌شوند.

 

 

به همین خاطر برای نشان دادن میزان تسلط کسانی که در کشورهای غیر انگلیسی‌زبان زندگی می‌کنند، شرط دریافت مدرک آیلتس در نظر گرفته شده است؛ بنابراین اگر می‌خواهید دانش خودتان را در هر چهار مهارت زبان انگلیسی نشان دهید باید مدرک زبان مورد تایید کشورهای انگلیسی‌زبان مانند آیلتس را دریافت کنید.

 

 

در این مدرک چهار مهارت لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ امتیازبندی می‌شوند. امتیاز هر کدام از این مراحل هم بین 0 تا 9 در نظر گرفته شده و هر چقدر نمرات متقاضی در این مهارت‌ها به 9 نزدیک‌تر باشد، توانایی او در زبان انگلیسی بیشتر خواهد بود. معمولاً کمترین نمره‌ای که برای پذیرش متقاضیان در دانشگاه‌ها و شرکت‌های بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود نمره آیلتس بین 5.5 تا 6 است.

 

 

 

 

معرفی انواع مدرک آیلتس 

 

مدرک آیلتس در دو نوع آکادمیک و جنرال ارائه می‌شود.  آزمون آیلتس جنرال نشان دهنده  میزان مهارت زبان انگلیسی شخص مورد نظر برای زندگی و کار در یک کشور انگلیسی‌زبان است؛ اما برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های بین‌المللی نمی‌توانید روی این مدرک حساب باز کنید؛ و جهت ثبت‌نام در این مراکز باید مدرک آیلتس آکادمیک را داشته باشید. بنابراین قبل از ثبت‌نام برای آیلتس هدف خودتان را از مهاجرت و دریافت این مدرک مشخص کنید.

 

 

آیلتس جنرال برای مهاجرت و زندگی در یک کشور که زبان انگلیسی در آن رایج است طراحی‌شده و در بخش ریدینگ و رایتینگ با آزمون آیلتس آکادمیک تفاوت زیادی دارد. در آیلتس جنرال سوالات بخش ریدینگ و رایتینگ به صورت عمومی طراحی‌ شده‌اند و با دانش عمومی انگلیسی می‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید؛ اما برای سوالات آیلتس آکادمیک سوالات مربوط به حوزه دانشگاهی است و زبان‌آموزان باید دانش کافی را در این زمینه داشته باشند تا بتوانند به سوالات امتحان جواب دهند.

 

 

علاوه بر دو مدرک آیلتس فوق، مدرکی تحت عنوان مدرک آیلتس Life Skills هم توسط دولت انگلستان در سال 2015 معرفی شده است؛ و کسانی که برنامه مهاجرت به انگلستان را دارند می‌توانند برای دریافت این مدرک برنامه‌ریزی کنند. حتماً این نکته را در نظر داشته باشید که آیلتس Life Skills نمره ندارد و فقط نتیجه آن به صورت قبولی یا عدم قبولی اعلام می‌شود.

 

 

 

 

 

اعتبار مدرک آیلتس چقدر است؟

 

مدرک آیلتس فقط برای 2 سال اعتبار دارد و وقتی این دوره 2 ساله به اتمام برسد، باید دوباره در آزمون آیلتس شرکت کنید و مدرک بگیرید. چون سطح دانش زبان انگلیسی فرد ممکن است در اثر گذر زمان تغییر کرده باشد؛ و کارفرمایان بین‌المللی و دانشگاه‌ها نیازمند این هستند که سطح زبان واقعی دانشجویان را اعتبار سنجی کنند.

 

 

روش بررسی نمره و مدارک آیلتس

 

برای اینکه اطلاعات کاملی درباره مدرک آیلتس و نمراتی که سایر داوطلبان در این آزمون کسب کرده‌اند به دست بیاورید، مراحلی که در ادامه ارائه شده است را انجام دهید.

 

 

 

 

 

 

 

 

نحوه دریافت مدرک آیلتس

 

برای دریافت مدرک آیلتس باید لینکی که مرکز برگزار کننده برای متقاضیان این امتحان ارسال می‌کند را دریافت کرده باشید. در این لینک که حدود دو هفته بعد از آزمون ارسال می‌شود، کارنامه فرد و مدرک آیلتس او ضمیمه شده است. البته در آزمون‌های آنلاین آیلتس نتایج معمولاً بعد از 3 تا 5 روز روی سایت قرار می‌گیرد؛ و اگر در آزمون آیلتس Life Skills ثبت‌نام کرده باشید هم می‌توانید بعد از یک هفته نتایج آزمون را دریافت کنید.

 

 

نتایج اعلام شده آیلتس تا 28 روز روی سایت قابل مشاهده هستند؛ اما برای دریافت مدرک اصلی آیلتس باید به مرکز برگزار کننده امتحان درخواست دهید. چون کارنامه ارسالی از طریق ایمیل نمی‌تواند معیار قابل اعتمادی برای ارزشیابی نمرات شما باشد.

 

 

چطور مدرک آزمون آیلتس را دریافت کنیم؟

 

برای ارسال مدرک آیلتس نمی‌توانید شخصا اقدام کنید؛ و باید درخواست ارسال مدرک آیلتس را به دانشگاه یا موسسات مد نظرتان از مرکزی که در آن امتحان داده‌اید داشته باشید. چون موسسات برگزار کننده این آزمون با دریافت هزینه مشخصی مدرک امتحان آیلتس را به آدرس‌های کالج، دانشگاه و… ارائه شده توسط متقاضیان ارسال می‌کنند.

 

 

مزایای دریافت مدرک آیلتس چیست؟

 

انگلیسی‌ زبان رسمی 67 کشور است و بیش از 27 کشور آن را به عنوان زبان رسمی دوم پذیرفته‌اند؛ بنابراین اگر قصد دارید برای دانشگاه‌ها یا شرکت‌های مطرح جهانی اقدام کنید، تسلط بر زبان انگلیسی برایتان مهم است. همچنین اگر علاقه‌مند به فرهنگ و رسوم کشورهای مختلف جهان هستید هم دانش عمیق انگلیسی فاکتور مناسبی برای نزدیک شدن و آشنایی شما با فرهنگ‌های دیگر محسوب می‌شود.

 

 

مدرک آیلتس در تایید ویزا توسط نهادهای دولتی هم تاثیر دارد؛ چون آیلتس در سطح جهانی قابل قبول است. همچنین این مدرک می‌توانند پل ارتباطی خوبی بین دانشجویان و دانشگاه‌های برتر کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، نیوزلند، استرالیا و غیره  باشد و برای دریافت بهترین فرصت‌های شغلی در کشورهای انگلیسی‌زبان کمکتان کند.

 

 

هر چقدر نمره‌ای که در آزمون آیلتس به دست می آورید بیشتر باشد، فرصت‌های بهتری برای کار یا تحصیل در خارج در انتظارتان خواهند بود. چون تعداد کسانی که توانسته‌اند در آیلتس این نمره را کسب کنند معمولا محدود است.

 

 

و در پایان...

 

 

آیلتس یک مدرک معتبر انگلیسی است که افرادی که قصد مهاجرت یا تحصیل در کشورهای دیگر را دارند آن را دریافت می‌کنند. این مدرک در ایران توسط موسسات و مراکز مختلفی که تحت نظر سازمان سنجش به عنوان برگزار کننده آزمون آیلتس فعالیت می‌کنند ارائه می‌شود.

 

 

برای دریافت مدرک آیلتس، می‌توانید در کلاس‌های آمادگی آیلتس همیارزبان شرکت کنید. همیارزبان با وجود اساتید حرفه‌ای آیلتس و برگزاری کلاس‌های خصوصی آیلتس، این امکان را برای متقاضیان این امتحان بین‌المللی فراهم کرده است که بدون نگرانی در این امتحان شرکت کرده  و مدرک آیلتس را با بهترین نمره دریافت کنند.

 

 

سوالات متدوال
سؤالایی که شاید توی ذهن شما هم باشه!
با ما تماس بگیرید 021-91307646
مدرک آیلتس (IELTS) چیست؟
آیلتس مخفف شده عبارت International English Language Testing system به معنای سامانه جهانی سنجش زبان انگلیسی است و برای کار، زندگی، تحصیل و مهاجرت به یک کشور انگلیسی‌زبان به این مدرک نیاز دارید.
مدرک آیلتس در چه کشورهایی مورد قبول است؟
مدرک امتحان آیلتس توسط کشورهای انگلیسی‌ زبان مانند استرالیا، کانادا، آمریکا نیوزلند، بریتانیا و بیشتر کشورهای اروپایی مورد قبول است.
آیا مدرک آیلتس تاریخ انقضا دارد؟
مدرک آیلتس فقط برای دو سال معتبر است و بعد از آن باید مجدداً در آزمون آیلتس شرکت کنید و سطح مهارت‌های زبان انگلیسی خودتان را بسنجید.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد