راهنمای جامع و کاربردی آزمون ماک آیلتس

راهنمای جامع و کاربردی آزمون ماک آیلتس

آزمون ماک آیلتس، یک آزمون استاندارد است که برای آمادگی شرکت در امتحان اصلی آیلتس و کسب نمره مناسب در این آزمون در نظر گرفته شده است.

جدول محتوایی

آزمون ماک آیلتس، یک آزمون استاندارد است که زبان آموزان را برای شرکت در امتحان اصلی آماده می‌کند. با گذراندن این آزمون در مراکز آموزشی می‌توانید مدیریت زمان را برای امتحان اصلی یاد بگیرید، اشتباهات و مشکلاتی که در پاسخ‌دهی به سؤالات دارید را بشناسید و برطرف کنید و سطح خودتان را برای پاسخ‌دهی به سؤالات آزمون آیلتس بسنجید.

 

 

در واقع با کمک این آزمون متوجه خواهید شد که آیا منابع درستی را برای آمادگی آیلتس انتخاب کرده‌اید و برنامه‌ریزی مناسبی برای یادگیری زبان انگلیسی آیلتس دارید، یا اینکه باید برنامه جدیدی برای آمادگی آیلتس داشته باشید.

 

 

در این مطلب همیارزبان نکاتی که باید درباره ماک آیلتس بدانید را برایتان ارائه کرده است. اگر داوطلب آزمون آیلتس هستید یا می‌خواهید در آزمون آزمایشی ماک امتحان آیلتس شرکت کنید، این مطلب را مطالعه کرده و اطلاعات کاملی در این باره به دست بیاورید.

 

 

 

آزمون ماک آیلتس چیست؟

 

برای اینکه با سؤالات آزمون آیلتس آشنایی داشته باشید و بتوانید بدون استرس و نگرانی به سؤالات آسان، متوسط یا سخت این آزمون بین‌المللی پاسخ ‌دهید، باید در آزمون‌های مشابه با آزمون اصلی آیلتس شرکت کنید. ساختار امتحان ماک آیلتس مشابه آزمون اصلی آیلتس است و زمان‌بندی آن و نوع سوالاتی که در این آزمون مشاهده می‌کنید با آزمون اصلی یکسان خواهد بود.

 

 

با شرکت در این آزمون متوجه می‌شوید که آیا در مسیر درستی برای آمادگی آیلتس قرار دارید یا خیر! چون شرایط شرکت در این آزمون با آزمون اصلی آیلتس یکسان است و اگر نتوانید به سؤالات مطرح شده در ماک آیلتس تهران یا ... در زمان‌بندی مشخص شده پاسخ‌دهید، لازم است که مسیرتان را برای شرکت در آزمون اصلی اصلاح کنید.

 

 

برای شرکت در آزمون آیلتس می‌توانید موسساتی که این آزمون را برگزار می‌کنند انتخاب کرده؛ و یک یا چند بار در آزمون ماک شرکت کنید. با تکرار چند باره این آزمون می‌توانید مهارت‌های خودتان را برای شرکت در آزمون اصلی تقویت کنید و نمره بهتری در آزمون نهایی آیلتس به دست بیاورید.

 

 

چه کسانی باید ثبت نام آزمون ماک را انجام دهند؟

 

تمام کسانی که برای آزمون بین‌المللی آیلتس آماده می‌شوند و قصد دارند سطح خودشان را در مهارت‌های مختلف این آزمون بسنجند، لازم است که در آزمون ماک آیلتس شرکت کنند. چون با مطالعه چند باره منابع آیلتس و پاسخ‌دهی به سؤالات منابع متنوع نمی‌توانید به طور دقیق تسلط خودتان را در هر مهارت آیلتس بسنجید. به همین خاطر است که توصیه می‌شود حداقل در یک یا چند آزمون ماک شرکت کنید تا نتیجه واقعی آیلتس برایتان مشخص شود و بدانید نمره آیلتس شما چند خواهد بود.

 

 

اگر زمان کافی برای شرکت در چند آزمون ماک را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً در یک آزمون ثبت نام کنید. چون شرکت در این آزمون می‌تواند از خطاها و اشتباهاتی که ممکن است در آزمون اصلی آیلتس رخ دهد پیشگیری کند. به همین دلیل است که متقاضیانی که پس از آزمون ماک در آزمون اصلی آیلتس شرکت می‌کنند نمره بهتری در این آزمون بین‌المللی می‌گیرند.

 

 

چرا آزمون ماک آیلتس مهم است؟

 

با توجه به اینکه اغلب وب‌سایت‌ها و منابع آیلتس به طور کلی به ماک آیلتس اشاره می‌کنند، بیشتر کسانی که قصد آمادگی برای آیلتس را دارند نمی‌توانند درباره شرکت در آزمون ماک تصمیم درستی بگیرند. برای اینکه بتوانید به تردیدهایتان در این مسیر غلبه کنید و با خیال راحت در آزمون ماک ثبت نام کنید، لازم است که درباره ساختار ماک آیلتس بیشتر بدانید. به همین دلیل است که در این بخش همیارزبان هر آنچه لازم است درباره ماک بدانید را برایتان ارائه کرده است و به مزایایی که آزمون ماک برای داوطلبان آیلتس دارد پرداخته است.

 

 

 

 

1) آشنایی با ساختار و سؤالات آیلتس با شرکت در آزمون ماک

 

مهم‌ترین مزیت شرکت در آزمون ماک برای داوطلبان آیلتس آشنایی با ساختار و سؤالات مهارت‌های مختلف این آزمون بین‌المللی است. چون در هر مهارت آیلتس ساختار سؤالات متفاوت است؛ و برای پاسخ‌دهی به آن‌ها باید دانش مورد نیاز آن مهارت آیلتس (لیسنینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و ریدینگ) را داشته باشید.

 

 

با شرکت در آزمون ماک می‌توانید یک بار سؤالات مهارت‌های مختلف آیلتس را با ساختار استانداردی که دارند مشاهده کنید؛ و برای پاسخ‌دهی به سؤالات آسان تا دشوار این آزمون خودتان را آماده کنید.

 

 

2) مدیریت زمان و افزایش دقت داوطلبان

 

یکی دیگر از مواردی که شرکت در ماک آیلتس به داوطلبان این آزمون بین‌المللی آموزش می‌دهد مدیریت زمان است. وقتی مهارت مدیریت زمان را یاد بگیرید در امتحان اصلی آیلتس وقت کم نخواهید آورد؛ بنابراین امکان پاسخ‌دهی به سؤالات مهارت‌های مختلف آیلتس و گرفتن نمره بالاتر را خواهید داشت.

 

 

البته شرکت در ماک آیلتس مزیت دیگری هم برای مدیریت زمان دارد. با شرکت در این آزمون شبیه‌ساز می‌توانید زمانی که برای پاسخ‌دهی به سؤالات هر مهارت لازم است را تخمین بزنید؛ و نیازی نیست در آزمون اصلی مدام ساعت را نگاه کنید و استرس بگیرید؛ بنابراین با دقت بیشتری می‌توانید به سؤالات مطرح شده پاسخ‌دهید.

 

 

3) شناسایی نقاط ضعف داوطلبان آیلتس و بهبود آن‌ها

 

بهترین زمان شناسایی نقاط ضعف داوطلبان آیلتس قبل از شروع آزمون اصلی است. چون در صورتی که این نقاط ضعف را شناسایی و برطرف نکنید، احتمال دارد که نتوانید سؤالات مربوط به مهارت‌های مختلف آیلتس را به درستی پاسخ‌دهید و نمره زیادی در این آزمون بین‌المللی از دست می‌دهید.

 

 

شرکت در ماک آیلتس این امکان را برایتان فراهم می‌کند که قبل از شروع آزمون اصلی نقاط ضعفتان را شناسایی کرده و اشتباهاتتان را برطرف کنید. با شناخت نقاط ضعفتان می‌توانید منابعی که مطالعه می‌کنید را تغییر دهید، یا مشکلاتی که برای هر کدام از مهارت‌های آیلتس دارید را برطرف کنید.

 

 

4) شرکت در ماک آیلتس برای آمادگی بیشتر در آزمون اصلی

 

استرس یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که باعث منحرف شدن ذهن زبان آموزان در امتحان اصلی می‌شود و نمره آیلتس آن‌ها را کم می‌کند. استرس در این امتحان ممکن است به خاطر درک نکردن گرامر آیلتس باشد، یا زبان آموزان توانایی درک سؤالات آیلتس را نداشته باشند؛ و موقع مواجه شدن با  سؤالات پیچیده آیلتس دچار اضطراب شوند.

 

 

در آزمون ماک یا آمادگی آیلتس شانس این را دارید که با انواع سؤالات سخت و آسان این آزمون دست و پنجه نرم کنید. همچنین در این امتحان شبیه‌سازی شده می‌توانید نحوه شناسایی سؤالات آسان و متوسط آزمون آیلتس را یاد بگیرید؛ و موقع امتحان، اول سؤالات ساده را پاسخ‌دهید و بعد به سراغ سؤالات پیچیده‌تر آیلتس بروید.

 

 

کدام مرکز را برای آزمون ماک آیلتس انتخاب کنیم؟

 

آیلتس سنتر (Center) همان مرکزی است که در هر کشوری آزمون ماک را برای آماده‌تر شدن متقاضیان آزمون اصلی برگزار می‌کنند؛ اما ظرفیت این مرکز محدود است و همه متقاضیان آیلتس نمی‌توانند از طریق آیلتس سنتر (Center) در آزمون ماک شرکت کنند.

 

 

به همین دلیل مراکزی تحت عنوان Venue با مجوز وزارت علوم و موسسه idp استرالیا، به عنوان زیر مجموعه آیلتس سنتر (Center) هم برای برگزاری آزمون ماک انتخاب شده‌اند. کیفیت برگزاری آزمون در همه این مراکز یکسان است و داوطلبان می‌توانند با کمک آن‌ها برای آزمون اصلی آماده شوند. در ادامه ویژگی‌هایی که بهترین مراکز برگزار کننده ماک باید داشته باشند را ارائه کرده‌ایم.

 

 

 

 

1) کیفیت مناسب سالن برگزاری آزمون

 

برای شرکت در آزمون ماک باید کیفیت سالن مناسب باشد، تا داوطلبان بتوانند در آرامش کامل به سؤالات شبیه‌سازی شده آیلتس پاسخ دهند. چون در سالن‌های شلوغ و پر از سر و صدا یا سالن‌هایی که نور کم یا زیادی دارند، داوطلبان نمی‌توانند به درستی به سؤالات پاسخ دهند. از دیگر امکاناتی که مرکز آیلتس سنتز باید در اختیار داوطلبان ماک آیلتس قرار دهد می‌توان به سالن با تهویه مناسب، صندلی‌های استاندارد و سرویس بهداشتی و... اشاره کرد.

 

 

2) پاسخگویی مناسب کارکنان مرکز برگزاری آزمون ماک

 

در حین پاسخ‌دهی به سؤالات آزمون ماک ممکن است سؤالات متعددی برای داوطلبان پیش بیاید. اغلب افراد در این مواقع نیاز به راهنمایی و مشاوره دارند؛ و کارکنان آیلتس سنتر باید توانایی پاسخ‌گویی به سؤالات داوطلبان و راهنمایی آن‌ها را داشته باشند. هر چقدر رفتار کارکنان این مرکز بهتر باشد و همراهی بهتری با متقاضی ماک داشته باشند، داوطلبان کمتر دچار استرس می‌شوند و بهتر می‌توانند به سؤالات مطرح شده پاسخ دهند.

 

 

3) کیفیت مناسب سیستم صوتی در آزمون لیسنینگ

 

خوب شنیدن جملات انگلیسی برای پاسخ‌دهی به سوالات لیسنینگ آزمون آیلتس ضروری است؛ بنابراین آیلتس سنتر باید هدفون‌های مناسبی را در اختیار داوطلبان قرار دهد تا مکالمه‌ها را به خوبی بشنوند.

 

 چون در صورتی که هدفون کیفیت خوبی نداشته باشد و صدای مکالمه به گوش مخاطب نرسد، یا اینکه صدای مکالمات به جای هدفون از سالن پخش شود متقاضیان ممکن است به خوبی مکالمات را متوجه نشوند. همین موضوع روی پاسخ‌دهی آن‌ها به سؤالات آیلتس تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود داوطلبان نتوانند در این بخش توانایی‌های خودشان را بسنجند.

 

 

4) انتخاب آزمونگر مناسب اسپیکینگ ماک آیلتس

 

کسانی که تا به حال در آزمون آیلتس شرکت نکرده‌اند موقع مواجه شدن با آزمونگر ماک آیلتس دچار استرس می‌شوند؛ و ممکن است حتی نتوانند به سؤالات پاسخ دهند. به همین دلیل است که آزمونگری که در این امتحان شبیه‌ساز آیلتس حضور دارد باید با متقاضیان رابطه‌ای دوستانه داشته باشد و سؤالات را بدون عجله و با آرامش مطرح کند.

 

 

همچنین در صورت نیاز باید آزمونگر چند بار سؤال را مطرح کند، یا منظورش را به داوطلب آزمون ماک توضیح دهد تا متقاضی بتواند به سوال مطرح شده جواب دهد. چون هر چقدر آزمونگر حرفه‌ای‌تر رفتار کند و آرامش بیشتری داشته باشد، داوطلبان هم با احساس آرامش بیشتری می‌توانند به سؤالات اسپیکینگ پاسخ دهند؛ و بهتر می‌توانند نقاط ضعف و مشکلات خودشان را در این بخش مهم آیلتس شناسایی و برطرف کنند.

 

 

5) استاندار بودن سطح سؤالات ماک

 

اگر سؤالات ماک آیلتس استاندارد نباشد و سؤالات بیش از حد سخت طراحی شده باشند، داوطلبان ممکن است موقع شرکت در امتحان شبیه‌سازی دلسرد شوند و اعتماد به نفس خودشان را از دست بدهند. 

 

 

در نقطه مقابل اگر سؤالات آزمون ماک بیش از حد ساده طراحی شده باشند، داوطلبان نمی‌توانند سطح توانایی خودشان را در مهارت‌های مختلف آیلتس ارزیابی کنند. چون نمره‌ای که در این آزمون به دست می‌آوردند با نمره آزمون اصلی تفاوت زیادی خواهد داشت.

 

 

بنابراین استاندارد بودن سوالات آزمون ماک برای سنجش میزان مهارت‌های داوطلبان امتحان بین المللی آیلتس ضروری است.

 

 

6) ارائه تقویم ثبت نام  و برنامه ریزی آزمون‌های ماک

 

اغلب مراکز برگزار کننده ماک آیلتس امکان ثبت نام اینترنتی برای این آزمون را دارند. در این حالت داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت آیلتس سنتر، زمان‌بندی که برای برگزاری آزمون ماک در طول یک بازه یک ساله در نظر گرفته شده است را مشاهده کنند. سپس داوطلب با برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند یک یا دو آزمون ماک را برای شبیه‌سازی آیلتس در نظر بگیرد؛ و با شرکت در این امتحان‌ها خودش را برای امتحان اصلی آیلتس آماده کند.

 

 

 

 

7) تصحیح درست رایتینگ آزمون ماک آیلتس

 

برای تصحیح برگه‌های آیلتس پنلی مخصوص آزمونگران در نظر گرفته شده است. معمولاً دو آزمونگر رایتینگ‌های داوطلبان که در این پنل قرار دارند را تصحیح می‌کنند تا نمره دقیق داوطلب در این مهارت مشخص شود. سپس رایتینگ تصحیح شده در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد و در جلسه حضوری که پیرامون این مهارت برگزار می‌شود، آزمونگران نکاتی که لازم است داوطلب برای کسب نمره بهتر در امتحان آیلتس در نظر بگیرد را به او گوشزد می‌کنند.

 

 

8) اعلام زمان آزمون اسپیکینگ ماک آیلتس

 

برای برگزاری اسپیکینگ آزمون ماک آیلتس زمان‌بندی‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود. بعضی از مراکز برگزار کننده این آزمون چند روز قبل از امتحان اصلی را برای این بخش در نظر می‌گیرند؛ و این موضوع را به وسیله ایمیل یا تماس به داوطلبان اطلاع داده می‌دهند.

 

 

در بعضی دیگر از مراکز، امتحان اسپیکینگ با فاصله چند روز بعد از امتحان اصلی برگزار می‌شود؛ و داوطلبان در زمان مشخص شده می‌توانند برای اسپیکینگ ماک در محل مورد نظر حاضر شوند.

 

 

 

9) ارائه انواع کارنامه آزمون ماک آیلتس

 

در زمان برگزاری آزمون ماک دو نوع کارنامه برای داوطلبان در نظر گرفته می‌شود. کارنامه اول یا همان کارنامه معمولی نمرات داوطلبان در مهارت‌های مختلف و نمره کلی آن‌ها در شبیه‌ساز آزمون آیلتس را ارائه می‌کند؛ اما در کارنامه‌های دوم یا کارنامه تحلیلی آیلتس تمام نکاتی که برای سنجش میزان مهارت داوطلبان لازم است و نکات تکمیلی آیلتس ارائه شده است. کارنامه‌های تحلیلی معمولاً دیرتر از کارنامه‌های معمولی برای داوطلبان ارسال می‌شوند، چون آماده‌سازی آن‌ها زمان بیشتری نیاز دارد.

 

 

10) پشتیبانی پس از آزمون

 

در مراکز برتر آیلتس سنتر پس از ماک آیلتس یک جلسه برای بررسی سؤالات آزمون ماک و پاسخ‌دهی به سؤالات متداول کاربران برگزار می‌شود. در این جلسه پس از بررسی سؤالات آزمون و جواب‌های کلیه داوطلبان، آزمونگرها درباره اشکالات متداول و نحوه پرهیز از آن‌ها صحبت می‌کنند؛ بنابراین در جلسه پشتیبانی و ارزیابی آیلتس هم داوطلبان با نقاط ضعف و قوتشان بهتر آشنا می‌شوند؛ و با تجزیه و تحلیل‌های ارائه شده در آزمون اصلی نمره بهتری کسب می‌کنند.

 

 

مقایسه مراکز مختلف برگزاری آزمونهای ماک آیلتس

 

مراکز زیادی آزمون ماک آیلتس را برگزار می‌کنند و همین موضوع باعث شده که داوطلبان موقع انتخاب یکی از این مراکز برای شرکت در آزمون اصلی دچار تردید شوند. به همین خاطر در همیارزبان چند نمونه از این مراکز را برای آشنایی بیشتر زبان آموزان معرفی کرده‌ایم، تا با آگاهی بیشتری بتوانند یکی از مراکز آیلتس سنتر را برای شرکت در این آزمون در نظر بگیرند.

 

 

 

 

آزمون ماک آیلتس موسسه آیلتس تهران

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آزمون ماک آیلتس در موسسه سفیر گفتمان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آزمون ماک آیلتس در موسسه آفرینش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آزمون ماک آیلتس در موسسه اکسیر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آزمون ماک آیلتس در موسسه ایران اروپا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آزمون ماک در موسسه ایرسافام

 

 

 

 

 

 

 

آزمون ماک در مرکز دین و دانش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آزمون ماک در موسسه پروشات

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 و در پایان...

 

 

هزینه امتحان آیلتس هم‌زمان با تغییر قیمت ارز تغییر می‌کند؛ و همین موضوع باعث شده است که بسیاری از افراد فقط شانس یک بار شرکت در این امتحان را داشته باشند. به همین خاطر است که همیارزبان به داوطلبان آیلتس توصیه می‌کند اول در کلاس تعیین سطح آیلتس شرکت کنند، سپس با آمادگی کامل و شرکت در چند دوره ماک آیلتس خودشان را برای امتحان اصلی آماده کنند.

 

 

در صورتی که با منابع مناسبی را برای آیلتس مطالعه کنید و تحت نظر اساتید حرفه‌ای آیلتس همیارزبان نکات و ترفندهای این امتحان را یاد بگیرید، در آزمون ماک و آزمون اصلی آیلتس نمره خوبی کسب خواهید کرد و نیازی نیست چند دوره در امتحان آیلتس شرکت کنید.

 

 

 

سوالات متدوال
سؤالایی که شاید توی ذهن شما هم باشه!
با ما تماس بگیرید 021-28423740
آیا آزمون ماک آیلتس رایگان است؟
خیر برای شرکت در این آزمون باید هزینه آزمون ماک استاندارد یا تحلیلی را بپردازید.
نتایج آزمون ماک آیلتس تهران چطور اعلام می‌شود؟
نتایج آزمون ماک آیلتس از طریق وب‌سایت مراکز آیلتس سنتر یا برگزار کننده ماک آیلتس ارائه می‌شود.
ثبت نام آزمون ماک چگونه است؟
برای ثبت نام در آزمون ماک آیلتس باید به وب‌سایت مراکز برگزار کننده آزمون ماک مراجعه کنید و طبق زمان‌بندی اعلام شده در این آزمون ثبت نام کنید.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد