معیار تعیین نمره آیلتس چیست؟+ روش‌های تعیین آن

معیار تعیین نمره آیلتس چیست؟+ روش‌های تعیین آن

نمره آیلتس، برای تمام زبان آزمونی که قصد ثبت نام در دانشگاه‌ها و کالج‌های بین المللی را دارند مهم است؛ و هر زبان آموز باید حد نصاب نمره‌ آیلتس که برای پذیرش در مراکز آموزشی یا شرکت‌های بین المللی اعلام شده را کسب کند.

جدول محتوایی

نمره آیلتس، برای تمام متقاضیان امتحان آیلتس مهم است. چون متقاضیان این آزمون برای تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی، شرکت در دوره‌های کارآموزی، ورود به کالج‌های بین‌المللی و فعالیت در شرکت‌های مطرح جهانی نیاز به مدرک زبان آیلتس با نمره قابل قبول دارند. چون هر دانشگاه و شرکتی یک نمره خاص امتحان آیلتس را به عنوان معیار پذیرش متقاضیان و تسلط آن‌ها به زبان انگلیسی در نظر می‌گیرد.

 

 حتی اساتیدی که می‌خواهند در آموزشگاه‌های زبان و... آیلتس تدریس کنند هم باید حدنصاب نمره لازم را کسب کرده باشند تا مجوز تدریس را دریافت کنند. به همین خاطر است که اغلب متقاضیان آیلتس سعی می‌کنند با یادگیری ترفندهای این امتحان بالاترین نمره را در امتحان آیلتس بگیرند؛ و راه خودشان را برای رسیدن به اهدافی که از شرکت در این آزمون دارند هموار کنند.

 

 

در این مطلب از همیارزبان درباره اهمیت نمره آیلتس، روش محاسبه این نمره و راه و روش بالا بردن نمره امتحان آیلتس نکاتی که باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. با مطالعه این نکات می‌توانید با آیلتس و سیستم نمره دهی آن بیشتر آشنا شوید و نمره بهتری در این آزمون بین‌المللی به دست بیاورید.

 

 

 

سیستم نمره دهی آیلتس چگونه است؟

 

برای ارزیابی مهارت زبان‌آموزان در امتحان آیلتس محدوده نمره تعیین شده بین 1 تا 9 است. کسانی که نتوانند هیچ سوالی را پاسخ دهند نمره یک را در این آزمون خواهند گرفت و برای متقاضیانی که پاسخ سوالات تمام مهارت‌های زبان انگلیسی را به بهترین نحو داده باشند، نمره 9 یا همان بالاترین نمره امتحان آیلتس در نظر گرفته می‌شود.

 

 

آزمون آیلتس طبق استانداردهای جهانی سنجش سطح مهارت افراد در زبان انگلیسی تنظیم شده است و برای هر بخش از آزمون (لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ) نمره جداگانه‌ای در نظر گرفته می‌شود. با این روش محاسبه نمرات آیلتس، داوطلبان می‌توانند با کسب نمره بالا در یک یا دو مهارت ضعف‌هایی که برای سایر مهارت‌های آیلتس دارند را پوشش دهند و حدنصاب نمره مدنظرشان را در این آزمون دریافت کنند.

 

 

نحوه محاسبه نمره آیلتس

 

قبل از اینکه در کلاس آیلتس برای آمادگی این آزمون بین المللی ثبت نام کنید، لازم است بدانید که نمره این امتحان چطور محاسبه می‌شود. در آزمون آیلتس نمراتی که کسب می‌کنید به صورت گِرد شده یا رُند در کارنامه درج می‌شوند. به عنوان مثال، اگر نمره 6.25 در یک مهارت آیلتس دریافت کنید به 6.5 گرد می‌شود؛ و در کارنامه نهایی‌تان هم این نمره درج خواهد شد. در گرد کردن نمره آزمون آیلتس احتمال دارد که عدد به سمت پایین هم رُند شود و نمره متقاضی از 6.12 به 6 تغییر کند؛ بنابراین روش گرد کردن نمره آیلتس طبق استانداردهای این آزمون در نظر گرفته می‌شود و همیشه نمی‌توانید به زیاد شدن نمره خودتان در این امتحان امیدوار باشید.

 

 

نمره‌ای که در آزمون آیلتس به دست می‌آورید نمره خام است و همان نمره در کارنامه شما وارد نمی‌شود! چون برای تبدیل نمره‌ای که به دست آورده‌اید به نمره نهایی امتحان آیلتس، باید میانگین کل نمرات هر بخش آزمون (لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ) محاسبه شود. 

 

 

در ادامه یک نمونه از روش‌های محاسبه نمره کلی امتحان آیلتس بر اساس نمراتی که متقاضیان در هر مهارت کسب کرده‌اند را ارائه کرده‌ایم:

 

-  نمره آزمون لیسنینگ: 5

 

-  نمره آزمون ریدینگ: 5.2

 

-  نمره آزمون رایتینگ: 5

 

-  نمره آزمون اسپیکینگ: 5.3

 

 

همه این نمرات جمع شده و بر 4 تقسیم خواهند شد و عدد 5.12 به دست می‌آید. در نهایت با گرد کردن نمره آیلتس، نمره فرد شرکت کننده در امتحان عدد 5 اعلام می‌شود.

 

 

سطح زبان انگلیسی‌ متقاضیان با توجه به نمره آیلتس به صورت جدول زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 

 

نمره آیلتس سطح مهارت توضیحات
9 Expert user تسلط کامل، دقت بالا و درک کامل زبان انگلیسی
8 Very good user تسلط مناسب به درک و استدلال مطالب انگلیسی همراه با اشتباهات کم و قابل چشم‌پوشی
7 Good user تسلط خوب به زبان انگلیسی و درک شرایط پیچیده زبان و توانایی انجام کارهای روزانه همراه با اشتباهات غیر سیستماتیک قابل چشم‌پوشی
6 Competent user تسلط نسبی به زبان انگلیسی و توانایی به استفاده از زبان انگلیسی در موقعیت‌های مورد نیاز
5 Modest user تسلط نسبی به زبان انگلیسی و درک معانی آن به صورت کلی همراه با اشتباهات بیشتر از سطوح قبلی
4 Limited user درک زبان انگلیسی محدود به موقعیت‌های آشنا و عدم توانایی استفاده از زبان انگلیسی در شرایط پیچیده
3 Extremely limited user درک معانی کلی زبان انگلیسی در شرایط بسیار آشنا و بروز اشتباهات مکرر در برقراری ارتباط
2 Intermittent user مشکلات جدی در درک زبان انگلیسی و مهارت رایتینگ
1 Non-user عدم توانایی در برقراری ارتباط و استفاده محدود از چند کلمه به صورت جداگانه
0 Did not attempt the test عدم پاسخ‌گویی به سوالات مطرح شده به زبان انگلیسی

 

 

راه و روش افزایش نمره در آزمون آیلتس

 

افراد زیادی نیاز به کسب نمره بالا در آزمون آیلتس دارند و اغلب متقاضیان به دنبال راهی برای افزایش نمره خودشان در این آزمون بین‌المللی هستند. به همین دلیل، در ادامه روش‌هایی که می‌توانید برای بالا بردن نمره آیلتس از آن‌ها کمک بگیرید توسط همیارزبان ارائه شده است.

 

 

شروع به موقع مطالعه زبان

 

اولین نکته‌ای که برای موفقیت در آیلتس و کسب نمره مناسب باید در نظر داشته باشید زمان‌بندی مناسب برای شروع مطالعه است. اگر سریع‌تر برای یادگیری زبان انگلیسی اقدام کنید، در آزمون آیلتس نمره بهتری خواهید گرفت. چون زمان کافی برای تسلط به زبان انگلیسی عمومی و مطالعه منابع آیلتس را دارید.

 

 

انتخاب منابع مناسب برای آیلتس

 

برای کسب نمره آیلتس مناسب باید منابع مناسبی را برای آمادگی آیلتس انتخاب کنید. چون هر کتابی نمی‌تواند برای آموزش ترفندهای آیلتس و نحوه پاسخگویی به سوالات این آزمون کمکتان کند. در این بخش برخی از منابع آیلتس که می‌توانند برای رسیدن به نمره مناسب کمکتان کنند را ارائه کرده‌ایم.

 

-   IELTS Tutor Kit

 

-   Cambridge Practice Tests for IELTS 1

 

-  The Cambridge IELTS Course Workbook

 

-  Step Up to IELTS Personal Study Book with Answers

 

-  Cambridge Grammar for IELTS Student's Book with Answers and Audio CD

 

 

شرکت در آزمون ماک آیلتس

 

آزمون ماک آیلتس امتحانی مشابه آزمون اصلی آیلتس است که برای آماده شدن داوطلبان برای امتحان اصلی در نظر گرفته می‌شود. با شرکت در آزمون ماک آیلتس می‌توانید با سوالاتی که در این آزمون بین‌المللی مطرح می‌شوند و ساختار کلی آیلتس بیشتر آشنا شوید؛ و نمره خوبی در امتحان اصلی بگیرید.

 

 

 

 

یادگیری نکات و ترفندهای امتحان آیلتس

 

برای اینکه در آزمون آیلتس نمره خوبی کسب کنید باید ترفندهایی که می‌تواند برای کسب نمره عالی در هر بخش کمکتان کند را بلد باشید. در این بخش همیارزبان این ترفندها را ارائه کرده است، تا زبان‌آموزان با کمک آن‌ها بتوانند سطح خودشان را در هر مهارت بالا ببرند.

 

 

نکات مهم آزمون اسپیکینگ آیلتس

 

صحبت کردن به انگلیسی به صورت پیوسته معمولا برای متقاضیان آزمون آیلتس دشوار است. چون متقاضی باید سوالات آزمونگر را متوجه شود و توانایی پاسخگویی مناسب به آن‌ها را داشته باشد. در طول آزمون اسپیکینگ آیلتس ممکن است جملات اشتباهی را برای پاسخ‌دهی انتخاب کنید یا اینکه به خاطر استرس نتوانید پاسخ مناسبی به سوالات مخاطبان بدهید. به همین خاطر، در ادامه ترفندهایی که می‌تواند برای پاسخ‌دهی مناسب به این بخش از سوالات آزمون و کسب نمره آیلتس مناسب در بخش اسپیکینگ کمکتان کند را ارائه کرده‌ایم.

 

 

 

-  پاسخ‌های کوتاه ولی کامل و جامع به سوالات آزمونگر بدهید و از زیاده‌گویی و پرداختن به حواشی موضوع مطرح شده بپرهیزید.

 

-  برای پاسخ‌دهی به سوالات اسپیکینگ آیلتس باید تمرکز خودتان را بالا ببرید. چون آزمونگر در طول امتحان سوالات متعددی را مطرح می‌کند و باید تمرکز پاسخ‌دهی به آن‌ها را داشته باشید.

 

-   اگر احساس می‌کنید مفهوم سوالی را به درستی متوجه نشده‌اید، قبل از شروع به پاسخگویی از آزمونگر بخواهید تا دوباره سوال را بپرسد و بعد به سوال جواب دهید.

 

-  در ارتباطات روزمره با اطرافیانتان سعی کنید که به زبان انگلیسی صحبت کنید، تا تسلط بهتری برای آزمون اسپیکینگ و پاسخ‌دهی به سوالات آن داشته باشید. البته افرادی که برای صحبت کردن انتخاب می‌کنید باید دانش زبان انگلیسی خوبی داشته باشند.

 

 

نکات مهم آزمون ریدینگ آیلتس

 

برای جواب دادن به سوالات ریدینگ و گرفتن نمره آیلتس عالی در این بخش از آزمون، باید ترفندهای مهم پاسخ‌دهی به سوالات ریدینگ را بشناسید. در این قسمت همیارزبان برخی از نکاتی که می‌تواند برای پاسخ‌دهی مناسب به پرسش‌های این بخش کمکتان کند را ارائه کرده است.

 

 

 

 

-  برای پاسخ‌دهی به 40 سوال ریدینگ 60 دقیقه زمان در نظر گرفته شده. در واقع، برای جواب دادن به هر سوال این بخش حدود 1.5 دقیقه فرصت دارید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که در این آزمون ابتدا به سوالات ساده امتحان پاسخ دهید و سپس به سراغ سوالات پیچیده امتحان بروید.

 

-  موقع پاسخ‌دهی به سوالات ریدینگ بهتر است یک دور اول همه سوال‌ها را مرور کنید تا بتوانید سوالات آسان، سخت و متوسط را مشخص کنید. این مرور در کاهش استرس شما برای پاسخ‌دهی به سوالات ریدینگ آیلتس و شناخت بهتر سوالات موثر است.

 

-  سوالات مطرح شده در قسمت ریدینگ هوشمندانه طراحی شده‌اند و باید به دقت بالا به آن‌ها پاسخ دهید. بنابراین، هر چقدر دقت بیشتری در بررسی صورت سوالات و ساختار آن‌ها داشته باشید بهتر می‌توانید به سوالات ریدینگ جواب دهید.

 

نکات مهم آزمون رایتینگ آیلتس

 

نوشتن به زبان انگلیسی را هم می‌توان به عنوان یکی از بخش‌های سخت امتحان آیلتس در نظر گرفت. اغلب کسانی که نمره آیلتس آن‌ها پایین است در این بخش ضعف دارند؛ و با تقویت مهارت رایتینگ می‌توانند نمره خودشان را تا حد قابل توجهی بالا ببرند. اگر شما هم در این بخش از آزمون مشکل دارید، نکاتی که در ادامه ارائه شده می‌تواند برای کسب نمره بالاتر در این بخش امتحان آیتلس کمکتان کند.

 

 

-  برای اینکه در بخش رایتینگ آیلتس نمره قابل قبولی به دست بیاورید باید استراتژی مناسبی را برای جواب دادن به سوالات این بخش در نظر داشته باشید. در این استراتژی باید مشخص کنید که هدفتان از نوشتن متن رایتینگ چیست و نقطه شروع و پایان متنی که می‌خواهید بنویسید کدام است.

 

 

-  با مطالعه نمونه سوالات آیلتس می‌توانید ساختار متن‌های استاندارد و مناسب این آزمون را پیدا کنید و مطالب سازمان‌دهی شده و تأثیرگذاری را برای امتحان آیلتس بنویسید.

 

 

-  در پایان امتحان حتماً یک بار از روی متن نوشته شده بخوانید و اشکالاتی که دارید را اصلاح کنید.

 

 

نکات مهم آزمون لیسنینگ

 

خوب شنیدن یک مهارت است و برای کسانی که در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند این موضوع اهمیتی دوچندان دارد. چون وقتی لیسنینگ خوبی نداشته باشید نمی‌توانید به سوالات این بخش آزمون به خوبی پاسخ دهید و نمره آیلتس خوبی بگیرید. برای اینکه در بخش لیسنینگ آیلتس نمره قابل قبولی بگیرید باید نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 

 

 

 

-  داوطلبان باید به کلمات کلیدی که در لیسنینگ آیلتس وجود دارد توجه داشته باشند و پس از شنیدن دقیق فایل صوتی پخش شده به سوالاتی که مطرح می‌شود جواب دهند.

 

 

-  حتماً قبل از پاسخ‌دهی به سوالات لیسنینگ صورت سوال را به طور کامل بخوانید و سپس به سوالات مطرح شده جواب دهید.

 

جزئیات سیستم نمره دهی آزمون آیلتس

 

در ادامه روش‌های نمره دهی بخش‌های مختلف آزمون ایلتس را به طور جداگانه بررسی کرده‌ایم.

 

 

نمره دهی آزمون لیسنینگ

 

در این بخش از آزمون 40 سوال مطرح شده است و برای هر سوال یک نمره خام در نظر گرفته می‌شود. سپس نمرات این بخش به مقیاس نمره اصلی آزمون آیلتس با نمره 9 تبدیل شده‌اند. در ادامه جدول نحوه تبدیل این نمرات را ارائه کرده‌ایم.

 

 

تعداد پاسخ‌های صحیح نمره در مقیاس 9
39-40 9
37-38 8.5
35-36 8
32-34 7.5
30-31 7
26-29 6.5
23-25 6
18-22 5.5
16-17 5
13-15 4.5
11-12 4

 

 

نمره دهی آزمون ریدینگ

 

در بخش ریدینگ آزمون آیلتس هم باید 40 سوال را پاسخ دهید و هر سوال یک نمره خام دارد. تعداد پاسخ‌های درست این سوالات هم به مقیاس 9 تبدیل می‌شوند. برای تبدیل نمرات ریدینگ آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک ساختار متفاوتی وجود دارد. این ساختار بر اساس سختی و پیچیدگی یک آزمون نسبت به آزمون دیگر در نظر گرفته شده و موقع محاسبه نمره آیلتس باید آن را در نظر داشته باشید.

 

 

جدول نمره دهی ریدینگ آکادمیک

 

تعداد پاسخ‌های صحیح نمره در مقیاس 9
39-40 9
37-38 8.5
35-36 8
33-34 7.5
30-32 7
27-29 6.5
23-26 6
19-22 5.5
15-18 5
13-14 4.5
10-12 4
8-9 3.5
6-7 3

 

 

جدول نمره دهی ریدینگ جنرال

 

تعداد پاسخ‌های صحیح نمره در مقیاس 9
40 9
39 8.5
37-38 8
36 7.5
34-35 7
32-33 6.5
30-31 6
27-29 5.5
23-26 5
19-22 4.5
15-18 4
12-14 3.5
9-11 3

 

 

نمره دهی آزمون رایتینگ

 

آزمون رایتینگ آیلتس شامل دو بخش است و معیارهایی که برای سوالات هر دو بخش در نظر گرفته می‌شود شامل موارد زیر خواهد بود.

 

 

 -  همگرایی و همبستگی در اجزاء و پاراگراف‌های متن

 

 -  Task achievement

 

 -  دایره واژگان غنی

 

 -  توجه به گرامر

 

برای اینکه نمره مناسبی در این بخش کسب کنید باید نکاتی که به آن‌ها در این مطلب اشاره شد توجه داشته باشید؛ و سوالات را به بهترین نحو پاسخ دهید.

 

 

نمره دهی آزمون اسپیکینگ

 

برای نمره دهی آزمون آیلتس هم معیارهای متنوعی در نظر گرفته می‌شود و توجه به هرکدام از این معیارها می‌تواند در بالا رفتن نمره آیلتس مخاطبان تا حد قابل توجهی تاثیرگذار باشد. در ادامه مواردی که برای کسب نمره آیلتس  باید به آن‌ها توجه داشته باشید را ارائه کرده‌ایم.

 

 

 -  صحبت کردن روان و منسجم به زبان انگلیسی

 

 -  داشتن دایره واژگان قوی برای پاسخ‌دهی به سوالات آزمونگر

 

 -  دقت در استفاده از گرامر درست موقع پاسخ‌دهی به سؤالات

 

 -  تلفظ صحیح کلمات انگلیسی

 

 

چگونه در آیلتس نمره 7 یا 7.5 بگیریم؟

 

نمره آیلتس مناسبی که اغلب متقاضیان این آزمون بین‌المللی آن را در نظر دارند بین 7 تا 7.5 است. چون اغلب دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی این نمره را معیار ارزیابی قرار می‌دهند.

 

 

اگر هدف شما از شرکت در آزمون آیلتس رسیدن به نمره بالای 7 است، باید راه و روش به دست آوردن این نمره را یاد بگیرید. در ادامه تعداد سوالات درستی که می‌تواند نمره نهایی شما را به بالاتر از 7 آیلتس برساند را ارائه کرده‌ایم.

 

 

روش کسب نمره آیلتس 7 یا 7.5 در لیسنینگ

 

 -  30 پاسخ صحیح از 40 سوال برابر با نمره 7 آیلتس است.

 

 -  32 پاسخ صحیح از 40 سوال برابر با نمره 7.5 آیلتس است.

 

 -  رعایت املا صحیح کلمات ضروری است.

 

به خاطر داشته باشید که برای هر سوال آیلتس بیشتر از تعداد کلمات مجازی که در نظر گرفته شده جواب ننویسید. چون زیاده نویسی هم مانند کم نوشتن جواب سوالات می‌تواند نمره متقاضیان را در این امتحان کم کند.

 

 

روش کسب نمره آیلتس 7 یا 7.5در ریدینگ (آکادمیک)

 

 -  30 پاسخ صحیح از 40 سؤال برابر با نمره 7 آیلتس است.

 

 -  33 پاسخ صحیح از 40 سؤال برابر با نمره 7.5 آیلتس است.

 

 -  رعایت املا صحیح کلمات ضروری است.

 

 

روش کسب نمره آیلتس 7 یا 7.5در رایتینگ (آکادمیک)

 

 -  به هر دو سوال مطرح شده در این بخش به طور کامل پاسخ دهید.

 

 -  در این مهارت باید متن‌ها به صورت پاراگراف‌بندی نوشته شوند و برای هرکدام جملاتی که ایده اصلی را توصیف می‌کنند در نظر گرفته شود.

 

 -  حتماً از لغات و کالوکیشین‌های مناسب استفاده کنید.

 

 -  در نوشتن جملات دقت کنید تا کمترین اشتباه را داشته باشید.

 

 

نحوه کسب نمره آیلتس 7 یا 7.5 در اسپیکینگ

 

 -  روان و طولانی در مورد موضوع انتخاب شده صحبت کنید.

 

 -  برای پیوند ایده‌ها، از طیف وسیعی از کلمات و قیدهای ربط استفاده کنید.

 

 -  از لغاتی که کمتر رایج هستند و همچنین اصطلاحات زبان انگلیسی استفاده کنید.

 

 -  در حین صحبت کردن جملات صحیح را انتخاب کنید.

 

 -  روی تلفظ و لحن صحبت خودتان کنترل و تمرکز داشته باشید.

 

 

نکات تکمیلی کسب نمره بالا در آزمون آیلتس

 

کسانی که آمادگی بهتری برای شرکت در آزمون آیلتس دارند دوره کوتاه‌تری را برای رسیدن به نمره حدنصاب نمره مدنظرشان صرف می‌کنند. در صورتی که بقیه افراد باید مدت‌ها مطالعه کنند تا بتوانند به حدنصاب نمره مورد نظرشان در این آزمون بین‌المللی برسند.

 

 

قبل از شرکت در امتحان آیلتس باید این نکته را در نظر داشته باشید که افزایش نمره آیلتس به نمرات بالای 7 کار ساده‌ای نیست؛ و گاهی مواقع لازم است متقاضیان چند ماه تا چند سال در این زمینه وقت صرف کنند و مهارت‌هایشان را بهبود دهند؛ بنابراین اگر نیاز به نمرات بالاتری در این آزمون بین‌المللی دارید حتماً نقاط ضعف و قوت خودتان را شناسایی کنید و در راستای برطرف کردن مشکلاتی که داشته‌اید تلاش کنید.

 

 

برای گرفتن بالاترین نمره آیلتس، بهتر است در کلاس‌های آمادگی آیلتس شرکت کنید. با شرکت در کلاس‌های آمادگی آیلتس همیارزبان می‌توانید با نکات مهم آزمون آیلتس بیشتر آشنا شوید و در بازه زمانی کوتاه‌تری سطح نمره خودتان را بهبود دهید. چون مدرسان حرفه‌ای همیارزبان با تعیین سطح متقاضیان آیلتس، برنامه دقیقی را برای هر متقاضی برای رسیدن به نمره مد نظرش در نظر می‌گیرند.

 

 

 

سوالات متدوال
سؤالایی که شاید توی ذهن شما هم باشه!
با ما تماس بگیرید 021-91307646
بالاترین نمره آیلتس چند است؟
بالاترین نمره‌ای که برای آزمون بین‌المللی آیلتس در نظر گرفته شده عدد 9 است.
آیا آیلتس نمره منفی دارد؟
آیلتس نمره منفی ندارد و با اشتباه پاسخ دادن به هر سوال فقط نمره همان سوال را از دست می‌دهید.
نمره آیلتس چگونه گِرد می‌شود؟
نمره نهایی آیلتس از گرد کردن نمره چهار مهارت آیلتس به دست می‌آید و به نزدیک‌ترین نمره یا نیم نمره به نمره اصلی مثلاً 6.25 به 6.5 گرد می‌شود.
حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت کانادا کدام است؟
برای مهاجرت بهتر است نمره بالای 6 را در این آزمون به دست بیاورید.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد