از صفر تا صد آموزش انگلیسی برای کودکان

از صفر تا صد آموزش انگلیسی برای کودکان

برای آموزش زبان می‌توانید از همان سن کم و دوران کودکی فرزندتان شروع کنید. چون کودکان نسب به بزرگسالان مقاومت کمتری موقع آموزش دارند و بهتر می‌توانند با زبان جدید ارتباط برقرار کنند.

جدول محتوایی

آموزش انگلیسی برای کودکان، به یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های خانواده‌ها تبدیل شده است. چون با وجود اینکه علوم روز دنیا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و بلد بودن این زبان می‌تواند تغییر جدی در زندگی فرد ایجاد کند، والدین سعی می‌کنند که از همان ابتدای زندگی کودک او را با این زبان آشنا کنند، تا مسیر زندگی، کاری و تحصیلی او بهتر شکل بگیرد و فرد انتخاب مناسبی برای آینده خودش داشته باشد.

 

 

اما آموزش زبان انگلیسی به کودکان کار ساده‌ای نیست! چون کودک بازیگوش است و به راحتی در یک محیط آموزشی قرار نمی‌گیرد. مخصوصاً برای یادگیری زبان جدید ممکن است کودک بیش از حد مقاومت نشان دهد و والدین خودش را از آموزش زبان انگلیسی ناامید کند.

 

 

برای اینکه فرزندتان بتواند زبان انگلیسی را مانند زبان مادری خودش یاد بگیرد و از آن استفاده کند، لازم است که ترفندهای آموزش زبان انگلیسی به کودکان را بشناسید. در این مطلب همیارزبان راهکارهایی که برای یادگیری زبان کودکان مهم است را ارائه کرده است. با در نظر داشتن این موارد مشکلی برای یاد دادن این زبان بین‌المللی به فرزندتان نخواهید داشت.

 

 

دلایل آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

 

-  افزایش تمرکز کودکان به خاطر دو زبانه بودن و یادگیری یک زبان جدید کاربردی غیر از زبان مادری

 

- انجام فعالیت‌های درسی کودک با کمک منابع آموزشی معتبر در جهان

 

- تسلط به زبان بین‌المللی جهان و داشتن آینده‌ای درخشان در کار یا تحصیل

 

- استفاده راحت‌تر از منابع کاربردی انگلیسی در سطح اینترنت

 

- امکان انتخاب شغل بهتر، تحصیل در خارج از کشور یا مهاجرت برای کودکان در همان سن یا بزرگ‌سالی

 

- کسب رتبه بهتر در آزمون کنکور

 

- امکان تدریس در آموزشگاه‌ها در سنین نوجوانی و جوانی و کسب درآمد

 

- امکان کسب درآمد بیشتر به خاطر منابع آموزشی گسترده و وجود مشاغل متعدد به زبان انگلیسی

 

 

زمان مناسب آموزش زبان انگلیسی به کودکان

 

کودکانی که در کشورهای انگلیسی‌زبان مانند امریکا، انگلیسی و... به دنیا می‌آیند مشکلی با یادگیری و استفاده از زبان انگلیسی ندارند. چون انگلیسی‌زبان مادری این افراد است و از بدو تولد با آن در ارتباط هستند؛ اما برای کسانی که در کشورهای دیگر متولد می‌شوند شرایط متفاوت خواهد بود. کودکانی که جزء این گروه هستند باید زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم خودشان یاد بگیرند و از آن در مواقع ضروری استفاده کنند.

 

 

طبق تحقیقات انجام شده توسط مؤسسات آموزشی معتبر، بهترین زمان برای آموزش زبان انگلیسی برای کودکان وقتی است که کودک تسلط مناسبی به زبان مادری‌اش به دست آورده. در واقع کودک باید بتواند به زبان مادری‌اش به صورت رسا صحبت کند، سپس زبان انگلیسی را یاد بگیرد. به طور کلی محدوده زمانی آموزش زبان انگلیسی به کودکان بین 5 تا 10 سال در نظر گرفته می‌شود؛ و والدین در این مدت می‌توانند با کمک منابع معتبر و با برنامه‌ریزی دقیق انگلیسی را به کودکشان آموزش دهند.

 

 

نحوه آموزش زبان انگلیسی به کودکان

 

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان نیازمند یک برنامه‌ریزی دقیق و منظم است. پس از آن باید با توجه به شرایط سنی کودک و علاقه‌مندی‌هایش برای آموزش زبان به او برنامه‌ریزی کنید. اگر فرزندتان کوچک است می‌توانید با غذاها و میوه‌ها آموزش زبان انگلیسی را شروع کنید و اسامی غذاهای ساده و میوه‌های خوشمزه را به او یاد بدهید. سپس می‌توانید به سراغ حیوانات بروید و اسامی آن‌ها را به انگلیسی بیان کنید تا کودکتان با نحوه بیان اسامی حیوانات به انگلیسی آشنا شود. در قدم بعدی می‌توانید سراغ اعضای بدن بروید و اسم آن‌ها را به انگلیسی به فرزندتان آموزش دهید. با این کار می‌توانید به مرور فرزندتان را با لغات انگلیسی آشنا کنید و دایره لغات او را بهبود دهید.

 

 

به خاطر داشته باشید که آموزش دستور زبان یا گرامر انگلیسی به کودکان کوچک سخت است و امکان دارد نتوانند با موارد ارائه شده به خوبی ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل است که اساتید حرفه‌ای زبان انگلیسی توصیه می‌کنند که مطالب انگلیسی و لغات انگلیسی را بدون در نظر گرفتن گرامر انگلیسی به کودکان آموزش دهید؛ و اجازه بدهید که آن‌ها در قالب متن این زبان بین‌المللی را یاد بگیرند.

 

 

 

 

روش‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان

 

کودکان میل زیادی به یادگیری دارند، اما به خاطر بازیگوشی ممکن است آموزش زبان به آن‌ها سخت شود؛ بنابراین برای اینکه آموزش زبان انگلیسی برای کودکان به خوبی انجام شود، لازم است که نکات مهمی را که در این زمینه وجود دارد بدانید. در ادامه نکات کاربردی یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان توسط همیارزبان ارائه شده است. با یادگیری این نکات می‌توانید زبان انگلیسی را به بهترین نحو به فرزندتان آموزش دهید.

 

 

شرکت در کلاس زبان انگلیسی

 

اگر زبانتان خوب نیست یا اینکه فرصت کافی برای تسلط به زبان انگلیسی نداشته‌اید، کودکتان نباید شانس یادگیری این زبان بین‌المللی را از دست بدهد. با کمک کلاس آموزش زبان می‌توانید فرصت یادگیری زبان انگلیسی را برای کودکتان فراهم کنید. همیارزبان با وجود بهترین اساتید زبان انگلیسی شرایط یادگیری زبان را با سرگرمی‌های جذاب و منابع مناسب برای کودکان و خردسالان فراهم کرده است. با رزرو کلاس زبان انگلیسی کودکان از این پلتفرم فرزندتان می‌تواند در ساعت‌هایی که آزاد است زبان انگلیسی را در خانه یاد بگیرد و دانش خودش را در این زمینه افزایش دهد.

 

 

آموزش زبان همراه با سرگرمی

 

کودکان بازیگوش هستند و شیطنت زیادی در طول روز دارند. به همین خاطر است که آموزش دادن به آن‌ها کار سختی به نظر می‌رسد. بعضی از والدین سعی می‌کنند کودک را برای یادگیری زبان تحت‌فشار بگذارند و او را وادار کنند که در مدت تعیین شده و طبق برنامه زبان انگلیسی بخواند. این راهکار شاید در کوتاه‌مدت جوابگو باشد، اما در بلندمدت فرزندتان از یادگیری زبان زده می‌شود و امکان دارد هرگز سراغ آموزش زبان انگلیسی برای کودکان یا بزرگ‌سالان نرود.

 

 

برای اینکه بتوانید بدون فشار و اذیت کردن کودک زبان انگلیسی را به او آموزش دهید، بهترین کار این است که آموز زبان انگلیسی را با بازی‌های سرگرم کننده همراه کنید. تنها در این صورت است که فرزندتان برای یادگیری انگلیسی کنجکاو می‌شود و خودش قدم پیش می‌گذارد تا لغات انگلیسی و عبارت‌های جدید را یاد بگیرد.

 

 

زمان‌بندی برای آموزش زبان

 

با توجه به اینکه کودکان معمولاً زمان آزاد زیادی در طول روز دارند، والدین آن‌ها ممکن است زمان‌بندی مشخصی را برای آموزش زبان به کودک در نظر نگرفته باشند. همین موضوع باعث می‌شود که پدر یا مادر در طول روز در بازه‌های زمانی نامعینی مانند صبح‌ها، عصرها، شب‌ها و... انگلیسی را به کوکشان آموزش دهند؛ و عدم وجود برنامه‌ریزی منظم باعث شود که کودک نتواند زبان را به خوبی یاد بگیرد.

 

 

اگر می‌خواهید فرزندتان در یک بازه زمانی مشخص به زبان انگلیسی مسلط شود و مشکلی در استفاده از چهار مهارت زبانی در آینده نداشته باشد، توصیه می‌کنیم که زبان انگلیسی را بر اساس یک برنامه منظم و در زمان‌بندی‌های خاص به او آموزش دهید. با این زمان‌بندی فرزندتان را در یک چهارچوب مشخص برای یادگیری قرار می‌دهید و شرایط آموزش زبان برای کودکان بهتر خواهد بود.

 

 

حفظ صبوری و آرامش موقع آموزش زبان

 

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در آموزش انگلیسی برای کودکان باید در نظر داشته باشید حفظ آرامش و صبوری است. چون با وجود اینکه کودکان لغات زبان انگلیسی را به سرعت یاد می‌گیرند و نسبت به بزرگ‌سالان ذهن آزادتری دارند، اغلب والدین تصور می‌کنند که مدت زمان یادگیری زبان برای کودک کوتاه است. در صورتی که کودکان در طول یادگیری زبان انگلیسی ممکن است بارها لغت‌های انگلیسی و عبارت‌های انگلیسی را اشتباه تلفظ کند و زمان زیادی را برای تسلط به آن زبان نیاز داشته باشد.

 

 

در واقع، همان‌طور که کودک موقع یادگیری زبان مادری‌اش بارها و بارها اشتباه می‌کند و ممکن است لغاتی را به درستی تلفظ نکند یا موقع جمله‌سازی فعل و فاعل و... را در جایگاه مناسبی قرار ندهد، موقع یادگیری زبان انگلیسی هم این موضوع وجود دارد؛ بنابراین باید صبور باشید، آرامشتان را موقع آموزش زبان حفظ کنید؛ و از فشار آوردن به کودک و قانونمندی بیش از حد بپرهیزید. چون با این کار ممکن است فرزندتان برای همیشه از زبان انگلیسی زده شود و دیگر به سراغ یادگیری زبان نرود.

 

 

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با قصه و داستان

 

کودکان علاقه زیادی به کتاب داستان‌های رنگی و قصه‌های متنوع دارند؛ بنابراین در آموزش زبان انگلیسی برای کودکان می‌توانید از این روش استفاده کنید. برای یادگیری انگلیسی با کتاب داستان می‌توانید یک یا چند کتاب داستان سفارش دهید. سپس آن‌ها را همراه کودک بخوانید و با کمک تصاویر رنگی و قصه‌های جذاب کاربرد رنگ‌ها و... را به فرزندتان آموزش دهید.

 

 

البته کتاب خواندن قبل از خواب هم می‌تواند برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان مؤثر باشد. چون بعد از خوابیدن و به محض بیدار شدن ذهن کودک با قصه‌ای که شنیده درگیر می‌شود و بهتر می‌تواند با زبان انگلیسی ارتباط برقرار کند. 

 

در ابتدای شروع یادگیری انگلیسی می‌توانید داستان‌های ساده و راحت انگلیسی را انتخاب کنید و هر شب قسمتی از داستان را برای فرزندتان بخوانید. یادتان باشد که موقع داستان خواندن فقط به قصه توجه داشته باشید و از بعد آموزشی خارج شوید. چون مغز موقع تفریح و سرگرمی احساس بهتری دارد و اگر قصه‌ها را با هدف یادگیری گرامر و... برای کودک بخوانید جذابیت داستان از بین می‌رود.

 

 

 

 

آموزش زبان با بازی و در موقعیت‌های مختلف

 

همان‌طور که فرزندتان زبان مادری را در محیط و در موقعیت‌های مختلف یاد می‌گیرد، برای آموزش زبان انگلیسی هم باید شرایط مشابهی را برای او فراهم کنید. به عنوان مثال می‌توانید یک روز تعطیل را برای باغ‌وحش رفتن یا شهربازی رفتن و... در نظر بگیرید؛ و در محیط اسامی انگلیسی را به فرزندتان آموزش دهید. با توجه به اینکه مغز بهتر می‌تواند آنچه دیده را به خاطر بسپارد، فرزندتان در این شرایط بهتر می‌تواند با کاربرد لغات انگلیسی آشنا شود.

 

 

حتی می‌توانید وقتی در محیط بیرون هستید آموزش انگلیسی برای کودکان با شعر یا بازی را هم تجربه کنید. چون در بازی کردن فرزندتان دقت بیشتری برای یادگیری دارد و بهتر می‌تواند با زبان انگلیسی ارتباط برقرار کند. 

 

آموزش زبان با فلش کارت

 

اگر شرایط هر روز بیرون رفتن را ندارید و می‌خواهید فرزندتان طبق برنامه انگلیسی را یاد بگیرید، در آموزش زبان برای کودکان می‌توانید از فلش کارت‌هایی که به این منظور طراحی شده‌اند استفاده کنید. یک سمت این فلش کارت‌ها لغت نوشته شده و سمت دیگر آن کلمه نمایش داده شده است. برای اینکه فرزندتان بتواند هر چهار مهارت زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیرد می‌توانید یک طرف فلش کارت را که دارای تصویر است به او نشان دهید و بعد از گفتن لغت مورد نظر به او لغت را نشان دهید، تا بهتر بتواند به الفبای استفاده شده در لغت مورد نظر مسلط شود.

 

 

آموزش زبان با آهنگ و فیلم

 

همان‌طور که بزرگ‌سالان موقع یادگیری زبان انگلیسی از آهنگ‌ها و فیلم‌های متنوع استفاده می‌کنند؛ و این موضوع را می‌دانند که یادگیری زبان انگلیسی جذاب‌تر و کاربردی است، آموزش زبان برای کودکان هم می‌تواند بر مبنای استفاده از فیلم‌ها و کارتون‌ها آهنگ‌های انگلیسی باشد.

 

 

ریتم آهنگ‌های انگلیسی به نحوی تنظیم شده که کودکان ناخودآگاه با آن همراهی می‌کنند و پس از چند وقت آهنگ برای همیشه در ذهنشان ثبت می‌شود. با این روش می‌توانید فرزندتان را با تلفظ لغات انگلیسی بهتر آشنا کنید و کودک روز به روز می‌تواند در مکالمه به این زبان پیشرفت کند.

 

 

اگر یک پلی لیست از فیلم‌های جذاب و کودکانه یا کارتون‌های مختلف در یوتیوب و... برای آموزش زبان آماده کنید هم آموزش زبان برای کودکان نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت. پیشنهاد می‌کنیم فیلم‌ها را با سطح‌بندی‌های مبتدی به پیشرفته انتخاب کنید و به سلیقه کودک موقع انتخاب فیلم توجه داشته باشید. چون فیلم و کارتون باید برای فرزندتان سرگرم کننده باشد تا به تماشای آن و یادگیری لغات دیگر علاقه نشان دهد.

 

 

بازی‌های انگلیسی برای کودکان

 

این روزها اپلیکیشن‌­ها و بازی‌های زیادی در زمینه آموزش زبان انگلیسی برای کودکان وجود دارند. با کمک این برنامه‌ها می‌توانید فرزندتان را مدام در شرایط یادگیری زبان انگلیسی قرار دهید؛ و کودک بدون اینکه متوجه شود با نحوه ساختن لغت‌های انگلیسی، کاربرد آن‌ها، ارتباط لغت‌ها و... بیشتر آشنا شود.

 

 

اگر چند بازی جذاب آموزش انگلیسی را برای فرزندتان در نظر بگیرید، به مرور کودک دانش خوبی در این زمینه کسب می‌کند و می‌توانید بازی‌های سخت‌تر یا منابع متفاوتی را برای بهبود سطح زبان او در نظر بگیرید.

 

 

نکات مهم آموزش زبان برای کودکان

 

برای اینکه آموزش زبان برای کودکان جذاب و کاربردی باشد و فرزندتان بتواند پس از چند سال زبان انگلیسی را مانند زبان مادری خودش استفاده کند، لازم است که نکات زیر را برای یادگیری زبان کودکتان در نظر داشته باشید.

 

 

-  استفاده از موسیقی، شعر و... جهت آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با ریتم جذاب

 

- استفاده از اپلیکیشن­‌های کاربردی جهت ارتباط مداوم کودک با زبان انگلیسی و یادگیری مداوم زبان

 

- استفاده از فیلم‌ها و کارتون‌های مناسب سن و سطح کودک و یاد دادن لغات و عبارت‌های جدید انگلیسی به او

 

- استفاده از قصه و داستان‌های جذاب برای آموزش هر چهار مهارت زبان انگلیسی به کودکان

 

- صحبت کردن به انگلیسی برای الگو برداری کودک از والدینش و یادگیری زبان انگلیسی در محیط

 

- انجام مکالمات روزمره به زبان انگلیسی برای تسلط بهتر کودک به این زبان

 

- استفاده از تصاویر جذاب و پوسترهای انگلیسی برای تزیین اتاق کودک

 

- گوش دادن به آهنگ‌های انگلیسی در ماشین و حضور در جمع‌های انگلیسی‌زبان برای آموزش بهتر کودک

 

- ثبت‌نام کودک در کلاس آموزش زبان برای کودکان و یادگیری زبان تحت نظر بهترین اساتید این حوزه

 

 

 

و در انتها...

 

 

 

کودکی سن مناسبی برای یادگیری است و کودکان در این سن همه چیز را سریع یاد می‌گیرند. والدین می‌توانند از این فرصت برای آموزش زبان انگلیسی به کودکشان استفاده کنند و آینده بهتری برای فرزندشان بسازند. موقع آموزش زبان به کودکان نباید بی‌برنامه باشید یا با سخت‌گیری زیاد کودک را از یادگیری زبان منصرف کنید، بلکه لازم است با انتخاب منابع و روش‌های مناسب آموزش زبان انگلیسی برای کودکان و صرف وقت فرزندتان را در مسیر درستی قرار دهید؛ و اجازه بدهید کودک با آزمون و خطا مانند زبان مادری‌اش این زبان را نیز یاد بگیرید.

 

 

همیارزبان کلاس آموزش زبان انگلیسی برای کودکان را تحت نظر بهترین اساتید این حوزه برگزار می‌کند. برای اینکه فرزندتان بتواند تسلط خوبی به زبان انگلیسی به دست بیاورد، پیشنهاد می‌کنیم از این کلاس‌های آنلاین کمک بگیرید و زبان انگلیسی را به بهترین نحو به کودک آموزش دهید.

 

 

سوالات متدوال
سؤالایی که شاید توی ذهن شما هم باشه!
با ما تماس بگیرید 021-91307646
آموزش زبان انگلیسی برای کودکان سطح 1 چگونه است؟
کودکان در این سطح ابتدا حروف انگلیسی را یاد می‌گیرند، سپس با آموزش جملات کاربردی و رنگ‌ها و ... با زبان انگلیسی آشنا می‌شوند و می‌توانند عبارت‌هایی که برای این سطح از زبان وجود دارد را متوجه شوند.
آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با ترجمه فارسی مناسب است؟
برای اینکه مغز کودک از ترجمه کردن لغات و عبارت‌ها پرهیز کند، پیشنهاد می‌شود که جملات و لغات انگلیسی را با کمک تصاویر، فیلم، فلش کارت و حتی نشان دادن اجسام و... به فرزندتان آموزش دهید؛ و از ترجمه کردن انگلیسی به فارسی اجتناب کنید. با این کار فرزندتان انگلیسی را مانند یک فردی که در کشورهای انگلیسی‌زبان به دنیا آمده یاد می‌گیرد.
برای دانلود فیلم انگلیسی برای کودکان باید چه نکاتی را در نظر بگیریم؟
باید فیلم‌هایی را برای یادگیری زبان انگلیسی در نظر بگیرید که برای سطح کودک مناسب باشد. همچنین کودک باید با کارتون یا فیلم ارتباط برقرار کند تا یادگیری انگلیسی برایش جذاب‌تر باشد.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد